۰ نفر
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
 می‌سازد و باز بر زمین می‌زندش!

"رئیس محترم کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اعلام فرموده است، اگر پس از رفع ایرادات طرح استانی شدن انتخابات، شورای نگهبان نیز آن را تصویب کند قطعا این قانون به انتخابات پیش‌رو نمی‌رسد و انتخابات با همان قانون قبلی اجرا می‌شود."

ظاهرا حدیث کهنه این طرح به یکی از تفنن های دلپذیر نمایندگان ادوار مختلف مجلس تبدیل شده است که در آستانه هر انتخاباتی،فلک را سقف بشکافند و طرحی نو در اندازند و سپس با ساقی به هم سازند و بنیادش براندازند. اما این بار، گویی بدون همراهی ساقی نیز این جام شکستنی است و سرنوشتی مشابه جام حکیم عمر خیام نیشاپوری دارد که عقل، بر ساختن و آفرینش آن، آفرین می‌زندش و صد بوسه ز مهر، بر جبین می زندش. اما سازنده اش، چنین جام لطیف، می‌سازد و باز بر زمین می‌زندش، تا دوباره در دوری دیگر، جامی دیگر بسازند که دور، چون بر عاشقان افتد، تسلسل بایدش!

تصویب کننده قانونی که طرح مورد نظرش را ماه‌ها و سال‌ها با صرف میلیاردها تومان هزینه و وقت مجلس از دالان‌های مختلف عبور داده و همچون گهواره‌ای میان مجلس و شورای نگهبان چرخانده است به یکباره، خود ندا می‌دهد که اگر مصوبه‌اش از سد شورای نگهبان هم بگذرد باز اجرایی نمی‌شود!
در نگاه سیستمی، به چنین عملکردی "خود عقیم‌سازی" می‌گویند که output یا برونداد آن، مرتبا در حال کمتر شدن از input یا درون‌داد آن است و طبعا فیدبک چنین عملکردی همیشه، منفی است.

* روزنامه نگار

کد خبر 1257406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =