۰ نفر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷
اتاق‌تان را پر از گل و گیاه نکنید/ خطر آسم

ایرنا نوشت: کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: نگهداری طولانی تعداد زیادی گلدان طبیعی و درختچه‌های زینتی در محل بسته به دلیل ایجاد قارچ و کپک، موجب ایجاد آسم می‌شود.

دانیال فرهیخته افزود: رطوبت و گرما سبب رشد قارچ‌ ها و کپک‌ها می‌شوند، کپک‌ها و قارچ‌ ها از عوامل آلرژی‌زا در فضاهای بسته به شمار می‌روند.
او بیان کرد: بنابر این باید از منابع تکثیر قارچ مثل جاهای مرطوب اجتناب شود و نظافت مکرر محل‌های مرطوب نظیر حمام و زیرزمین به منظور پیشگیری از رشد کپک‌ها و قارچ‌ها و کاهش هر نوع آلاینده در محیط‌های مسکونی ضرورت دارد.
فرهیخته گفت: آسم شایع ‌ترین بیماری مزمن دوران کودکی و شایع ترین علت بستری در بیمارستان و علت غیبت طولانی از مدرسه است.
او ابراز کرد: آسم یک بیماری مزمن است و تاکنون درمانی برای ریشه‌کن کردن آن پیدا نشده است،‌ ولی این بیماری را می‌توان به شکلی درمان وکنترل کرد که از بروز علائم و حملات آن پیشگیری شود. بنابراین هدف از درمان آسم، کنترل علائم بیماری است و در صورت کنترل بیماری آسم بیماران می‌توانند از زندگی مطلوبی برخوردار شوند.
این کارشناس بهداشت اضافه کرد: به منظور کنترل و درمان آسم لازم است از عوامل خطری که باعث بروز یا بدتر شدن علائم آسم می‌شوند پرهیز شود و درمان دارویی با نظر پزشک معالج انجام گیرد و از مصرف یا قطع خودسرانه‌ داروها اجتناب شود.
فرهیخته بیان کرد: از آنجا که چاقی و آسم با هم بسیار ارتباط دارند و چاقی باعث افزایش شدت علائم آسم، افزایش تعداد حملات و کنترل نامناسب آسم می‌شود باید با تنظیم محتوای غذا و ورزش مانع از چاقی شد.
او درباره راه‌های پیشگیری از آسم گفت: به منظور پیشگیری از آسم لازم است تماس با مواد حساسیت‌زای استنشاقی نظیر هیره(مایت) موجود در گرد و خاک خانه‌ها، سوسک و حیوانات خانگی را کاهش داد.
به گفته فرهیخته، خودداری از مصرف دخانیات و یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایر افراد و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در فضاهای باز و بسته از دیگر راه‌های جلوگیری از ابتلا به آسم است.
او بیان کرد: اجتناب از عوامل محرک نظیر بوی رنگ، اسپری مو، ‌عطر و ادوکلن، سفیدکننده‌ها،‌ جوهر نمک و... یکی از راه‌های مهم پیشگیری از آسم است در میان کسانی که با نظافت سروکار دارند، است.
کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: در فصول گرده‌افشانی به منظور جلوگیری از نفوذ گرده‌ها به اتاق، بستن در و پنجره‌ها ضروری است.
هفتم می ۲۰۱۹ برابر با ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ روز جهانی آسم است.
شعار امسال این روز' شیوع روبه ‌رشد آسم را متوقف کنیم'، اعلام شده است.


۴۷۲۳۴

کد خبر 1257709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =