تکرار بدترین نتیجه آسیایی تیم‌های ایرانی در ۱۱ سال اخیر

ایسنا نوشت: تنها یک نماینده از تیم‌های ایرانی موفق به عبور از مرحله گروهی و صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان شد تا بدترین نتیجه نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا برای چهارمین بار در شکل جدید این مسابقات رقم بخورد.

بازی‌های پنجم مرحله گروهی فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب برگزار شد و صعود ذوب‌آهن به دور بعدی این رقابت‌ها مسجل شد. با حذف استقلال و پرسپولیس در این مرحله، تیم علیرضا منصوریان تنها نماینده ایران در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود.

از سال ۲۰۰۹ که شکل جدید لیگ قهرمانان آسیا تغییر کد و از هر گروه ۲ تیم به مرحله بعد صعود می‌کردند، این بدترین آمار نمایندگان فوتبال ایران در آسیا است که برای چهارمین بار اتفاق افتاد. پیش از امسال، در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۳ و ۲۰۰۹ این اتفاق برای تیم‌های ایرانی رخ داده بود. در سال ۲۰۰۹ این پرسپولیس بود که توانسته بود تنها نماینده سربلند ایران در دور گروهی باشد. در سال ۲۰۱۳ استقلال توانست به دور حذفی صعود کند و سال ۲۰۱۴ نیز نوبت فولاد خوزستان بود که تنها نماینده ایران در مرحله حذفی این رقابت‌ها باشد.

ذوب‌آهن شکست‌ناپذیر منصوریان، در آسیا در گروهی که شامل تیم‌های الزورا ی عراق، النصر عربستان و الوصلامارات می‌شد توانست صعود کند. پرسپولیس و استقلال که دیگر نمایندگان ایران بودند قافیه را به رقبای قدرتمند و متمول خود باختند و در حالی که هنوز یک بازی به پایان دور گروهی مانده حذفشان از این مسابقات قطعی شد.

در این بین استقلال و پرسپولیس با ۵ صعود رکورددارند و پس از آن نیز ذوب‌آهن با ۴ و سپاهان با ۲ صعود به مراحل حذفی در رده‌های بعدی قرار دارند. همچنین تیم‌های تراکتورسازی، نفت تهران، فولاد خوزستان، مس کرمان و استقلال خوزستان نیز هر کدام یک‌بار موفق به صعود از گروه خود شده‌اند.

لیست تیم‌های صعود کرده ایرانی به مرحله حذفی از سال ۲۰۰۹ در شکل جدید لیگ قهرمانان آسیا:

سال ۲۰۰۹: پرسپولیس

سال ۲۰۱۰: مس کرمان، ذوب‌آهن و استقلال

سال ۲۰۱۱: سپاهان و ذوب‌آهن

سال ۲۰۱۲: استقلال، سپاهان و پرسپولیس

سال ۲۰۱۳: استقلال

سال ۲۰۱۴: فولاد خوزستان

سال ۲۰۱۵: پرسپولیس و نفت تهران

سال ۲۰۱۶: تراکتورسازی و ذوب‌آهن

سال ۲۰۱۷: پرسپولیس، استقلال و استقلال خوزستان

سال ۲۰۱۸: پرسپولیس و استقلال

سال ۲۰۱۹: ذوب‌آهن

255 43

کد خبر 1257796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =