ایرنا نوشت: محققان دانشگاه کلمبیا تکنیک جدیدی را ابداع کردند که امکان نگهداری از ریه را به مدت 36 ساعت فراهم می‌کند و زمان لازم برای ترمیم آسیب‌های ریه را پیش از انجام پیوند، در اختیار پزشکان می‌گذارد.

اکنون حدود 80 درصد از ریه‌های اهدا شده به قدری دچار آسیب شده‌اند که برای پیوند کارآیی ندارند. بسیاری از ریه‌هایی که پس از پیوند پس زده می‌شوند دچار زخم‌های ناشی از ترشحات معده شده‌اند. به همین علت محققان تحقیقات خود را بر این نوع آسیب‌ها متمرکز کردند و با استفاده از مدل‌های جانوری توانستند راهکاری را برای بهبود کارکرد ریه و فرآیند ترمیم سلولی آن بیابند.
در این روش از تکنیک cross-circulation به منظور رساندن مواد اولیه لازم برای ترمیم بافت ریه و زنده نگه داشتن آن استفاده می‌شود. در روش‌های کنونی تنها امکان حفظ ریه برای 6 ساعت وجود دارد و پس از آن قابلیت پیوند ریه از بین می‌رود. 
محققان امیدوارند با استفاده از این تکنیک بتوانند تعداد بیشتری از اندام‌های اهدا شده را برای پیوند به افراد نیازمند آماده کنند. به گفته محققان این راهکار جدید برای ترمیم آسیب‌های وارد شده به سایر اندام‌ها از جمله قلب، کلیه و کبد پیش از انجام پیوند کاربرد دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است. 

5656

کد خبر 1258122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =