قانون انتخابات جدید چقدر در تقویت احزاب موثر است؟

اعضای شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان، ابعاد، آثار و نتایج انتخابات «استانی» و «تناسبی» را بررسی کردند.

به گزارش خبرآنلاین از کمیته اطلاع‌رسانی حزب ندای ایرانیان، در جلسه شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان به ریاست «صادق خرازی» دبیرکل این حزب، موضوع برگزاری انتخابات به صورت «استانی» و «تناسبی» مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای موافق و مخالف به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.
در این جلسه اعضای موافق این طرح، دلایلی همچون افزایش کیفیت فعالیت نمایندگان و ملی شدن نگاه آن‌ها، برقراری عدالت، ارتقای سطح کیفی و کارایی مجلس، تقویت نقش احزاب، جایگزینی برنامه محوری به جای شخص‌محوری را نقطه قوت این طرح دانستند.
کاهش مشارکت مردمی، احتمال حذف نمایندگان طبقات ضعیف و انحصار صاحبان قدرت و ثروت در مجلس، افزایش شکاف و تنش‌های اجتماعی، توجه ناکافی به مناطق پیرامونی شهرستان‌ها، مغایرت این طرح با برخی اصول قانون اساسی، به حاشیه رفتن شهرهای کوچک و کمتر برخوردار و اشکالات حقوقی و امنیتی احتمالی مانند فعال شدن گسل‌های قومی و مذهبی از جمله دلایل مخالفان این طرح در شورای سیاست‌گذاری حزب بود.
 

اعضای شورای سیاست‌گذاری حزب اعتقاد داشتند: قانون انتخابات «استانی» و «تناسبی» به تنهایی نمی‌تواند جایگاه احزاب را تقویت کند، این امر نیازمند پذیرش کامل تحزب توسط ارکان حکومت است. تا زمانی که نهادهای نظارتی با دیدی مثبت به احزاب نگاه نکنند و حقوق آن‌ها را به رسمیت نشناسند، این طرح نمی‌تواند به تقویت تحزب منتهی شود.
در این جلسه اذعان شد که « شایسته بود نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظرات احزاب را با هدف بهبود این طرح خواستار می‌شدند. متأسفانه شواهد نشان می‌دهد به دلیل شتاب‌زدگی، بحث کارشناسی کافی و دقیق روی این طرح صورت نگرفته و همچنان ابهامات فراوانی دیده می‌شود و نیاز است در فرصتی مناسب مورد بررسی مجدد قرار گیرد.»
در پایان این گفت و گوها، مقرر شد با توجه به ابهامات و سؤالات فراوان، جلسه دیگری با حضور تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی دقیق‌تر این طرح برگزار شود.
در این جلسه همچنین اخبار مهم هفته از جمله شرایط صادرات نفت ایران و مخالفت کمیسیون فرهنگی مجلس با تشکیل سازمان ملی جوانان نیز بررسی شد.

۲۳۲۱۵

کد خبر 1258234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =