چرا ایرانی‌ها به دونالد ترامپ زنگ نمی‌زنند؟

خیلی طول نکشید تا پاسخ رسمی ایران به ادعاهای دونالد ترامپ داده شود. روانچی سفیر ایران در سازمان ملل خیلی سریع به ترامپ یادآوری کرد که چرا به او از سوی ایران زنگ زده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دونالد ترامپ سرانجام تاب نیاورد و حرفی را که به طور غیررسمی به اروپایی ها گفته بود تا به ایران منتقل کنند را خودش در کنفرانسی خبری به زبان آورد. او و تیم مشاوران ضد ایرانی‌اش که در یکسال گذشته شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران انجام داده‌اند، در این خیال بودند که زیر میز برجام می‌زنند و با زورگویی و تهدید ، ایران را هم با شرایط خودشان پای میز مذاکره جدید می‌کشانند. مثل همان کاری که با کره شمالی کردند و آن وقت از دل این مذاکره، ژستی پیروزمندانه می‌گیرند.

ژست قهرمانی که فاتح است. اما ایران با مقاومت معادلات‌شان را بر هم زد. دولت ایران نه از برجام خارج شد و نه به تعهدات بین المللی پشت کرد اما توانست از گزند تحریم‌ها در امان بماند و با همه دشواری‌ها تا یکسال پس از آنچه ترامپ پیش‌بینی می کرد، پیش آمد. حالا اتخاذ سیاست‌های جدید ایران در چارچوب برجام باعث دلخوری شرکای اروپایی آمریکا شده است. او با اعمال فشار ظالمانه به مردم ایران ، شرایط را طوری رقم زده که اگر ایران تصمیم به خروج از برجام کند، بیشترین لطمه به دولت‌هایی می‌خورد که برجام را معادله بزرگ برد-برد برای خود می‌دانستند.

این تاب آوری ایران و عدم تمایل برای مذاکره در ازای پالس‌های غیر رسمی ترامپ سبب شد تا او دوباره پیامی مستقیم برای ایران بفرستد.

ایران که حسن روحانی در مقام رئیس جمهور رسما اعلام کرده با چاقوکش و ادبیات چاقوکشی پای میز مذاکره نمی نشیند. او گفته تا ۶۰ روز آینده منتظر گشایش در وعده‌های غرب می‌ماند و باب مذاکره باز است اما مذاکره برد برد ، نه با تهدید.

حالا مجید تخت‌روانچی به عنوان معاون سیاسی پیشین دولت و یکی از اعضای تیم مذاکره کننده برجام که مسئولیت مهم سفیر ایران در سازمان ملل را دارد ، در واکنش به حرف‌های ترامپ به شبکه آمریکایی گفته است. او گفته چطورمی‌توان به کسی اعتماد کرد که میز مذاکره را ترک کرده و مدام اطلاعات دروغ منتشر می کند.

خبرنگار شبکه ان بی سی آمریکا از  روانچی  پرسید:«ترامپ گفته است که خواستار صحبت با ایران است اما جان کری با دخالت کردن و گفتن این موضوع که ایران با امریکا گفت و گو نکند،مانع از تماس ایرانی‌ها می‌شود.»

تخت‌روانچی خیلی با طمئنینه و آرامش پاسخ داد:«این هم موضوع جدیدی هست که رئیس‌جمهور آمریکا مطرح کرده. او قبلا هم این ادعا را داشته است. باز هم گفته که جان کری به ما گفته است که با امریکا و دولت فعلی آن گفت و گو نکنیم. که ادعای درستی هم نیست.»

سفیر ایران در سازمان ملل ادامه داد:«در واقع او( ترامپ) مسئله ی دیگری را بیان کرده است. به جای گفتن واقعیتی که باب مذاکره را بسته. چیزی که او از ایران می خواهد ، کنترل برنامه هسته ای ایران و نرفتن به سوی سلاح های هسته ای نیست. اگر این بود که به برجام پایبند می‌ماند.او 14 گزارش سازمان انرژی اتمی رو در مورد مطالعه نکرده است؟ گزارش‌هایی در دوره برجام که همگی نشان می دهد ما به تعهدات‌مان پایبند بودیم؟»

تخت‌روانچی بار دیگر نکاتی را که رئیس جمهور روحانی در سازمان ملل مطرح کرده بود را برای مجری تکرار کرد و گفت:«ما علاقه ای به تولید و تکثیر سلاح های هسته ای نداریم. رهبر ما فتوی دادند که سلاح هسته ای در اسلام حرام است. پس نیازی نیست که به دنبال سلاح هسته ای برویم.»

مجری دوباره پرسید ایران قادر به مذاکره با آمریکا است؟ چون ترامپ مدعی شد جان کری با مداخله می‌خواست با ایران مذاکره نکند؟ 

دوباره تخت‌روانچی نکاتی را تکرار کرد که دلایل ایران برای نپذیرفتن دعوت از روی خودخواهی ترامپ برای مذاکره است را. او گفت:«اینجا باید به دو سوال پاسخ دهیم؛ نخست آن که چرا رییس جمهور آمریکا میز مذاکره را ترک کرد و از یک توافق جدید صحبت کرد؟ »

تخت‌روانچی در ادامه تاکید کرد ایران دیگر اعتمادی به ترامپ ندارد:«چه تضمینی وجود دارد بعد از یک توافق دیگر، او دوباره مخالفت نکند؟ دوباره زیر حرف‌شان نزنند؟»

آمریکایی‌ها با ترامپ زیر توافقی زدند که میان ۷ کشور بوده به نمایندگی از کل دنیا و البته با تائید سازمان ملل . روانچی باز این نکته را به طرف آمریکایی گوشزد کرد و گفت:«این توافق برجام صرفا میان دو کشور نیست، با پنج قدرت جهانی هم هست. او از چنین توافقی خارج شد!وقتی این اتفاق افتاد ما به خواست دوستان اروپایی یک سال منتظر ماندیم . آنها تلاش‌هایی کردند برای اجرای تعهدات‌شان ولی این کافی نبود.»

مجری به تحریم‌های ضد ایرانی اشاره کرد و گفت:ایران حالا در محدودیت کامل است.

255 41

کد خبر 1258330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 56
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 15
 • محمدبهرامى بلوچ IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  57 21
  بايدباترامپ مستقيمأ مزاكره كرد جان كرى وبقيه ميانجى گرى درخصوص سودى وزيان وسفره ملت ايران شريك نيستند كه مزه تلخ وشيرينى سفره ملت ايران رااحساس كنند به ترامپ گفتند ايران دنبال توليدسلاح اتمى است وتحريم كرده وازبرجام خارج شده كه جلوى ايران سلاح هسته اى رابگيرددرصورتيكه سلاحى دركارنيست روحانى ميگويد ترام چرابرجام راترك كرده باش مذاكره نميكنيم هردورئيس جمهور بدون اينكه ازاصل واقيعت باخبرباشندازمذاكره فاصله گرفته اند لذا هرچه سريعتربنابه درخواست ملتشان به مذاكره مستقيم برگردند
  • IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   3 0
   چه تحلیلهای بچه گانه ای! دنیای سیاست که اینقدر ساده نیست محمد جان. به ترامپ گفتند ایران دنبال تولید سلاحه اونم باور کرد؟ هزار جور منبع اطلاع رسانی هست. خود تو به همین راحتی یچیزی بگن باور میکنی؟ اولا ما قربانی رقابتهای جناحی داخل آمریکا شدیم و ثانیا از قبل از تصویب برجام هم این نگرانی وجود داشت که طرف مقابل دبه کنه و دنبال سهم بیشتر باشه. کمک ایران به سوریه و برهم زدن نقشه های آمریکا و اسرائیل در خاور میانه و مسئله موشکها نیز تاثیر زیادی داشت.
  • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   1 0
   مرده ی سواد نوشتنتم
 • US ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  86 20
  مقاوت و این حرف ها مال دهه شصت، حالا زنگ بزن چی میشه مگه؟ خب اگه کره شمالی زنگ زده ولی بعد سرش کلاه رفته شما قوی باش سرت کلاه نره دیگه! مشکل ما این که هر کسی چه از تریبون نماز جمعه چه راننده های تاکسی دارن راجع به دیپلماسی صحبت میکنن، دیپلماسی هم مثل ریاضیات و اصول داره، باید اهل فن نظر بدن، زنگ نزدن و قایم شدن کار بزدلانه ای هست.
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   21 20
   کشته ی سواد نوشتنتم
  • FR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   29 27
   شما تضمين مى كنى كه كشورى كه از برجام بيرون آمده و كل دستاوردش در دو سال گذشته در مورد كره شمالى اين بوده كه با رهبرش عكس يادگارى بگيرد و بس، پاى پيمانش بماند؟ صحنه سياست بين الملل صحنه مسخره بازى كسى مانند ترامپ نيست. ترامپ فقط شوى تبليغاتى مى خواهد و بس و برايش مهم نيست اين شو به جايى برسد يا نه. او تنها دوست دارد به دوربينها لبخند بزند و تصويرش همه جا پخش شود. تازه حتى بر فرض محال ترامپ هم پاى حرفش ماند شما اين كسانى كه او را سر كار آوردند را فراموش نكنيد. كينه آنها نسبت به ايران حرف امروز و ديروز نيست. قدمتى هزار ساله دارد. اگر جان كرى هم چنين حرفى زده باشد بيراه نگفته. با مذاكره با چنين كسى فقط خودمان را مسخره جهان مى كنيم و به هدف هم نمى رسيم. او اگر براى مذاكره ارزش قائل بود در برجام مى ماند و با استفاده از شالوده برجام گامهاى بعد را برمى داشت. يك مذاكره ديگر چه فرقى با برجام دارد؟ چند وقت است كره شمالى را علاف خودش كرده؟
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   16 1
   الان شما اهل فنی! به سرعت کامنت خودتت رو نقض کردی
 • IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  123 8
  ما نباید منت کشی کنیم بلکه باید بذاریم خود ترامپ زنگ بزنه بهمون و وقتی هم زنگ زد گوشیو بدیم دست رائفی پور یا مایلی کهن
  • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   42 2
   تا زنگ زد فوت کنیم بگیم ساعت پنج و بیست و دودیقه بعدم قطع کنیم
  • DE ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   4 0
   چطوره میس کال بندازیم اینجوری هزینه تلفن هم پای خودش می افته
  • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   4 0
   در مرحله اول زنگ بزنيم و ترامپ را به راه راست هدايت كنيم وگرنه وي را جريمه كنيم كه يك ساعت پاي روضه اقايون بنشيند و بخواهيم كه با ما بيايد زيارت امامزاده تا كلي حال و به معنويات برسد
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  19 89
  خدا رو شکر پرستویی از سیاست چیزی سر در نمیاره وگرنه هی راجع به ترامپ پست میذاشت
 • US ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  86 2
  باید اول یک سوال خیلی مهم از خودمون بپرسیم که چی شد که این اوضاعمون شده. برگردیم به عقب اتفاقات و تصمیماتمون رو مرور کنیم تا بفهمیم که چی باعث شده به این اوضاع بیوفتیم. اگه کار یا تصمیم اشتباهی داشتیم تعصب بیجا نداشته باشیم و الکی برای توجیحش آسمون ریسمون نبافیم. تقریبا اکثریت قبول دارند که مملکت تو شرایط خوبی نیست. تقصیر یک نفر و دو نفر هم نیست، همه با هم دست به دست هم دادیم مملکت به اینجا رسوندیم. حالا بعضی مقصرترند
  • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   9 43
   ازقضا وضعيت کنونى مملکت فقط تقصير يک نفر نیست بلکه همه به اندازه خودمون مقصریم باید چشم ها رو بیشتر باز کنیم!
 • IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  33 55
  دقت کردین اکثر این پرایدیا معتقدن ما باید خودمون سلطه ی فروش نفت تو دنیا رو بدست بیاریم و با قایق موتوری به ناو لینکلن حمله کنیم و لیاقتمون کمتر از لامبورگینی نیست ؟!
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   73 7
   دقت کردی خیلی مسخره ای
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  20 53
  یه چند ساعت دیگه این لیسانسه های بیکار علوم سیاسی و اقتصاد و مدیریت و این چیزا بیدار میشن و کل وضعیت خاور میانه رو آنالیز میکنن. عصرم بلند میشن میرن رحمان 1400 و چهار انگشتی میبینن و ذوق میکنن
 • ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  96 11
  آقای روانچی شما در ایران زندگی نمی کنید تا بفهمید تحریم ها کمر مردم را شکسته هست. و تمام صحبت های شما کذب هست.
  • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   113 5
   اگر در ايران هم زندگى مى كرد باز هم نمى فهميد حاكمان كه مثل مردم زندگى نمى كنند
 • حسین IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  40 3
  داستان اینجوری نیست . این روش فرار رو به جلو است که به دنیا بگویند ما حاضر به مذاکره هستیم و آنها نمیخواهند و توپ رو بندازن زمین ایران
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  11 99
  اصلا مهم نیست تخت روانچی و عراقچی چی می گند ترامپ سیگنال های اشتباه از جنبش سبز و ضد انقلاب گرفته فکر می کنه معتقدان به اسلام ناب ترسوهایی هستند که تا بمب افکن قول پیکر دیدن می پرند تو سوراخ موش استب زدی گنده لات دنیا گانگستر بی سروپا و فاسد هرگز کسی به تو رنگ نمی زنه ته به خاطر جان کری بلکه ثحبت به فرعون زبون نفهم جز خواری و ذلت دستاوردی نداره بازنده بزرگ دعوا خودتی دو ماه صبر کن زمان جنگ هم چند میلیون طرفدار امام بودن بقیه یا منافق بودن مشغول جنگ شهری یه ضد انقلاب بودن مشغول فحاشی درست مثل الان خیلی ها این ور طرف دار ترامپ و حمله نظامی هستند حالا یه عده حقد و کینه همه وجودشان را گرفته نه ونزوئلا و نه هیچ کجای دنیا این ترامپ ابله میروز نخواهد شد آل سعود جنایتکار هم ره به جایی نمی برد زباله دان تاریخ جایگاه آل سعود خلیفه و نهیان و .
  • AT ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   26 3
   اسمت رو بگو اگه بفتی جبهه برات نامه بفرستیم
  • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   25 3
   دوتا نفس عمیق بکش آروم شی
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  7 88
  مرگ بر امریکا درود بر رزمندگان اسلام . ما تا تنگه رو نبندیم از پا نمینشینیم
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   72 4
   دقیقا کدوم تنگه منظورته اخوی
  • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   3 0
   باور کن دهنتو ببندید بهتره تا هزینه تنگه بستنو تحمل کنید
 • US ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  28 7
  تلفن میزنم جواب نمیدی کسی رامثل من عذاب نمیدی
  • مومیایی IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   3 0
   مرحوم طوفان می فرماید : کاشکی تلفن بزنه زنگ
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  7 51
  دولت فعلی امریکا با بد عهدی که بر سر برجام توسط ترامپ وتیم ضد ایرانی اش اورد دیگر جهان به دولت امریکا هیچ اعتمادی وجود ندارد چون وقتی قراداد بین المللی را یک جانبه نقض و لغو میکند بس هیچ عقل سلیمی دولت امریکا را ماندن سر قول و قرار خود وفا دار نمی بیند وریزش اعتماد و کم رنگ شدن ژست و جهه قدرت امریکا با برجام کلید خورد ودر حال افول قدرت روز افزون می گردد
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  67 4
  "اما توانست از گزند تحریم‌ها در امان بماند"؟؟؟ جون ننت
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  32 4
  حتما باید زنگ بزنن؟ یک نامه محرمانه می نویسن کوتاه بیاد
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  66 10
  به قول ترامپ بلاخره آنها به من زنگ میزنند
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  11 74
  ایرانی زیر بار زور نمی رود ترامپ بیا ببین امروز مردم بجای یک نفر هزاران نفر با لب روزه چه می کویند
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   1 0
   دادش خونسردي خود را حفظ نموده دو نفس عميق بكشيد
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  53 6
  به نظر شما مذاکره چه اشکالی داره؟؟؟مذاکره کنیم ولی زیر بار زور نریم.مثل کشور چین.
  • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   2 0
   هیچ اشکالی نداره. مثل برجام که اینقدر برامون خوب شد
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  73 4
  اگر با تماس گشایشی هر چند کوچک در این اوضاع وخیم ایجاد می شود، تردید نکنید. مردم که نباید تاوان لجبازی و یکدندگی مسئولین را پس دهند. اصلا تماس بگیرید و داد وبیداد کنید. اینکه تو خیابونای ایران علیه امریکا شعار می دید که مردانگی نیست: رودر رو حرفتان و حتی فحشهایتان را بدهید.
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  50 3
  تخت‌روانچی در ادامه تامید کرد ایران دیگر اعتمادی به ترامپ ندارد:«چه تضمینی وجود دارد بعد از یک توافق دیگر، او دوباره مخالفت نکند؟ دوباره زیر حرف‌شان نزنند؟» جناب روانچی! حتی اگر توافقی بشه و حتی اگر زیر اون توافق احتمالی بزنه دوباره بر می گردیم همین جا که هستیم: چیزی از دست نمی دیم ولی تو این فرصت رفت و برگشت، اوضاع روانی بازار ارومتر می شه و لااقل برای مدتی مردم یک نفس می کشن چون دارن خفه می شن.
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  34 2
  شمارش رو ندارن؟!
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  30 3
  ترامپ یک بیزنس من بسیار قهار هستش. حواستون باشه، حتی تو آمریکا هم کسی حریفش بازیهاش نمیشه. الان هم توپ رو انداخته تو زمین ایران. به نظر من فقط میخواد برای انتخابات بعدی برگ برنده مذاکره با ایران رو داشته باشه. دولت ما مشکل رو پیچیده تر کرد. همون یک سال پیش میشد مذاکره کرد. باز هم میگم که ترامپ دنبال مذاکره رودررو بود نه صرفا یک توافق کامل. مثل مذاکره با کره شمالی که فقط در حد چند تا عکس بود.
 • علی IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  7 33
  اخه شماره ترامپ را ندارم خودم جواب اراجیف رییس ناجمهور و مشاوران جنگ طلبش که دایما" به جای مشاوره فقط ور می زنند را بدهم
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  39 10
  به زودی زنگ می زنند حالا خواهیم دید.ایرانی ها خواهان جنگ نیستند.البته مردمش وکسانی که خواهان جنگ هستند می توانند بروند در خلیج فارس وخود را به کشتن بدهند.
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   20 50
   واقعا اینقدر کودنی که نمیفهمی هیچ کس علاقه به جنگ نداره تمام رجز خونی ها در مورد دفاع کردن نه شروع جنگ
  • دادخواه IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   0 0
   دادش نقش ما در اين وسط صفر است تيم حاكم فعلي امريكا بهانه گير اوردند براي پيروزي در انتخابات پيش رو يا مذاكره يا جنگ كه در هر دو صورت انها پيروز انتخابات خود و غالب بر ما ميشوندو زمان هم ندارند بنابر اين بسرعت تحريم هاي ديگري را اعمال خواهند كرد و كشتيهاي و اموالي را توقيف و مصادره بالاخره دارند فشار حداكثري مياورند متوجه نيستيد ما برگ برنده انها در انتخابات بعدي هستيم
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  29 4
  نفس مذاکره خیلی خوبه .باید مذاکره کرد و ایران شرایطش رو خیلی صریح مستقیم با امریکا مطرح کنه .این کار بعد از تجربه برجام خیلی مفیده و یک نکته هم باید در نظر گرفته بشه آن هم اینه کشورهایی که در جریان برجام حضور داشتن اما هیچ تلاشی بعد از خروج امریکا نکردن نباید اجازه حضور و وجودشون در مذاکرات رو بده.
 • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  30 7
  وقتی مثل کره شمالی کشتی هاتون مصادره شد، ناو جنگنده توی خلیج فارس بود، جرات رفتن به تنگتون را نداشتید، اون وقت چکار می کنید!
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
   2 6
   اینقدر فیلمهای هالیوودی نبین بچه جون از واقعیت دور افتادی. رمبو و آرنولد تخلیند واقعیشون همونا بودند که وقتی تو خلیج فارس اسیر شدند به گریه افتاده بودند یا اون سربازی که تنش صد کیلو گوشت و تخم مرغ بود ولی اسیر یه زن ۴۰ کیلویی ویتنامی شده بود. آمریکا تنها جنگی رو که ۸۰ سال پیش تا حالا برده جنگ جهانی دوم بوده که با کمک شوروی و فرانسه و چین و استرالیا و کانادا و انگلیس و مستعمره‌هاش و باقی متحدانشون بعد ۵ سال جنگ با سه تا کشور آلمان و ژاپن و ایتالیا بردند. اینا حریف طالبان نشدند الان مجبورند باشون مذاکره کنند. عراق و سوریه رو هم دادن دست ایران
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  12 1
  چون شماره تلفنشو ندارن.
 • منصور IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  3 2
  چون شماره تلفنش رو ندارند!
 • بی نام IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  20 1
  آخه اگر تماس بگیرند هم امریکا هم ایران باید از منطقه بیان خونه هاشونو آباد کنن.هیچکدام هم اینو نمیخوان.دو ایدولوژی قدرت طلب به جون هم افتادن
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  5 7
  شجاعت یعنی این، کسی که موهای پرپشت داره ککش ام نمیگزه یکی بهش بگه کچل، ولی کچل ها همش میخون بگن خیلی مو دارن
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  1 0
  آقا شمارشو بگذاريد قول ميدم حداقل 80 درصد مردم زنگ مزينن بهش ميگن ما آماده مذاکره‌ايم... حالا چند نفر مخالفن شما جدي نگيرشون!!!
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  1 1
  چون یبار زنگ زدند کلاه گشادی سرشون رفت. عاقل از یه سوراخ دوبار گزیده نمیشه. مشکل مملکت ما فساد و بی برنامگیه نه رابطه نداشتن با آمریکایی که بیشتر از ۴۰ میلیون مردم خودش کوپن غذا دریافت میکنند اینم تازه اگه ترامپ قطع نکنه بزاره رو بودجه پنتاگون. کافیه آمار نقدینگی رو با شش سال پیش مقایسه کنید بعد بگید کل تورم تقصیر تحریمهای آمریکاس یا ترامپ فقط یه بهونس و دلیل اصلی تورم سیستم بانکی معیوب کشوره که متاسفانه همتی برای اصلاحش نیست
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  1 0
  به نظرم چون هزینه های تماس گران است و تعرفه های آن بخصوص برای تماس با کشورهای خارجی زیاد است طبیعی است در جهت صرفه حویی هم شده بهتر است تماس گرفته نشه.
 • امیراردشیر NL ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  0 0
  اگرترامپ عاقل بود،میشدبااوصحبت کرد،ضمن اینکه شماره نداریم.
 • علی IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  0 0
  لطفا زودتر تماس بگیرین و مردمو نجات بدین از بدبختی