مجلسی: ظریف با اقدامات به جای خود، ترمز جنگ را کشید

یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که ظریف با اقدامات به جای خود، ترمز جنگ را کشید.

زهره نوروزپور: سفر وزیر امور خارجه کشورمان به نیویورک پس از لغو معافیت نفتی از سوی آمریکا و قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریستی،  با حواشی بسیاری مواجه شد. برخی در داخل کشور شائبه مذاکره با آمریکا را مطرح کردند و برخی دیگر بر طبل جنگ کوبیدند. ظریف در سفر اخیر خود بحث تبادل زندانیان را مطرح کرد. این پیشنهاد در حالی مطرح می شود که حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی آمریکا را تهدید به بستن تنگه هرمز کرده بود. آنهایی که در داخل کشور اصرار بر جنگ دارند می گویند تنگه هرمز باید بسته شود و آنهایی که اصرار بر صلح دارند می گویند مذاکره باید شود.
در این باره با فریدون مجلسی کارشناس مسائل بین الملل گفتگو کرده ایم که از نظر می گذرانید.

پس از اقدامات اخیر آمریکا علیه ایران، وزیر خارجه کشورمان به همراه سفیر تازه نفس ایران در سازمان ملل راهی نیویورک شد. با توجه به سبقه دیپلماتیک اقای تخت روانچی و تنش میان ایران و آمریکا، ایا می توان گفت مذاکره ای در پیش است؟ به این معنا که ایران چراغ سبزی برای مذاکره نشان داده است.
اعزام آقای تخت روانچی به عنوان مذاکره گری که قبلا امتحان خودش را داده است، در صورتی که منظور رفع مشکلاتی باشد که اکنون ایران با آن رو به رو است می تواند البته مفید است.  احتمالا چینن تفکری هم در ذهن کسانی که او را به سازمان ملل اعزام کرده اند وجود داشته است.

آقای ظریف در مصاحبه با شبکه های آمریکایی، ضمن اینکه به روشنی تمایل به مذاکره را ابراز نکرد، عنوان کرده از جانب انها پیشنهاد هایی شده است. به نظرم با صحبت از مبادله زندانیان راه را باز گذاشته است، کما اینکه این زندانیان در هر دو طرف با محکومیت های سنگین تر از عرف مواجه هستند.  این کار خودش به تنهایی می تواند راهگشایی برای مذاکره باشد.  به هر حال بین ایران و امریکا شرایط بسیار حاد است. امریکایی ها حلقه محاصره را همانطور که قبلا گفته بودند تنگ تر کرده اند . تبعاتی که از جانب آنها به ما رسیده است موجب کاهش ارزش پول ایران ، توقف نسبی صادارات و خصوصا نفت شده است،  این تبعات معلوم نیست  چه مسیری را طی خواهد کرد و در نهایت به کجا خواهد رسید؟

کسانی که از لحاظ ثروت و امکانات بی نیاز هستند تفاوتی در گذشته و حال احساس نمی کنند. اما این وضعیت به مردم فشار می آورد و این فشار ها ناشی از خودخواهی سیاستمداران در هر دو طرف است.  
کسانی که راه حل مذاکره را پیشنهاد می کنند یا حداقل به دنبال آن می روند نشان می دهند که به فکر آسایش مردم و بقای مملکت هستند. به نظر من برای حل این وضعیت مذاکره بهترین راه حل است.
اما آنهایی که مخالف مذاکره هستند و مدعی هستند که مذاکره با آمریکا خطای استراتژیک است اما پشت پرده با آمریکا هم صحبت می کنند، نشان از دو گانگی در داخل کشورمان است.

اقای ظریف در این سفر مانند همیشه با مصاحبه ها و اقدامات خود ترمزی در مقابل اقدامات تهدید آمیز کشید که شاید بتواند به غیر از جنگ راه حل دیگری را برای ایران بگشاید. اما منتقدین به اقدامات او در جهت تخریب او گام بر میدارند در حالی که ظریف به دنیا می گوید که ما مردمان جنگ طلبی نیستیم.

نظر شما در رابطه با بستن تنگه هرمز چیست؟ اگر مذاکره ای صورت نگیرد، بستن تنگه بهترین گزینه است یا بدترین یا اخرین گزینه؟
من پیش خودم سوالی دارم که آیا ما بزرگترین سلاح اتمی یا هیدروژنی داریم؟ یا هرچیزی که بتواند از پس بزرگترین قدرت نظامی جهان برآید، که فقط بودجه نظامی آن چند برابر بیش از کل درامد نفت ایران در شرایط ازادی و متعارف و بدون تحریم است؟ آیا ما این قدرت بازدارندگی را داریم؟ من نمی دانم اصرار بر کوبیدن طبل جنگ نابرابر چه ارزشی دارد؟ خصوصا اینکه امریکا هرگز وارد آن نوع جنگی که مورد تمایل ما باشد نخواهد شد؛ یعنی تن دادن به محاصره نفراتش و نبرد تن به تن، یعنی تصورات جنگ کلاسیک مانند تجربیات جنگ صدام حسین،  انها به ان صورت رفتار نخواهند کرد. زیرا آنها از پیش هدفشان را اعلام کرده اند و قصدشان ضربه زدن و تضعیف بنیه ایران است. ایرانی ضعیف که نتواند کاری به امور آمریکا و منطقه داشته باشد. درنهایت به نظر من تقابل ویرانگر نظامی تنها یک "شعار"  مانند خودکشی در اخرین لحظه، باز هم می تواندنوعی شعار باشد.

از چه جهت خودکشی محسوب می شود؟
در نظر بگیرید آن طرف  تنگه عمان پایگاه های نظامی امریکا وجود دارد. در خود خلیج فارس تشکیلات نظامی و ناو هواپیمابر آمریکا حضور دارد. اینها به کنار،  ایران از هرطرف محاصره پایگاه های نظامی آمریکا است، از شرق؛ افغانستان و  پاکستان.  از شمال؛ اذربایجان و... از غرب؛ در ترکیه، عراق و در جنوب هم؛ کویت ،عربستان،  بحرین، امارات و عمان ، ما کاملا در محاصره هستیم ! نمی دانم ما چه طور با این وضعیت تنگه را می توانیم ببندیم؟ البته من استراتژیست نظامی نیستم و نمی دانم که تنگه را چه طور می خواهند ببندند؟ ولی اگربسته شود و نیروهای مقابل نتوانند در مدت کوتاهی بازش کنند ساکت نخواهند نشست و ضرباتی به ایران وارد می کنند که ممکن است از بستن تنگه پشیمان شویم!  ایران می تواند دوبی و ابوظبی را موشک باران کند و با خاک یکسان کند اما با چه دستاوردی؟  این بزرگترین جشن برای امریکا خواهد بود که کشورهای خلیج فارس به یکدیگر اسیب بزنند با این نیت که با خیال راحت باقی مانده های درامد نفتی آنها را  صرف مشارکت در بازسازی این کشورها کند و بر ثروت خودش بیفزاید. به این معنا که این منطقه را به یغما ببرند.

پس با این توضیحات نتیجه گیری شما این است که مذاکره تنها راه حل موجود است؟
مذاکره تنها راه حل بدون جنگ و آسیب است. کما اینکه مذاکره تنها فایده ندارد، مذاکره باید با هدف بستن راهی باشد که موجب گشودن راه تحریم ها شده است. یعنی حمایت از راه  حل مسئله فلسطین مورد نظر کشورهای عربی و کنفرانس اسلامی.

310 310

کد خبر 1255231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 79
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  بابا شما ها خود فروخته ها منو یاده آخرین قسمت مختار نامه می ندازین .... تا لحظه ی آخر هم دلیل برای ذلیل شدن دارید ...
  • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   خطر شما براي ما از امريكا و داعش و هرچي بگيد بيشتر است حداقل نوكر يك ادم درست حسابي و صادق ميشيم نه شماها
  • عرفان123 IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   124 7
   منظورشون اینه که مردم به جای غر زدن ممنون هم باید باشند... به مرگ میگیرن که به تب راضی بشویم همینه... دولت خیلی زرنگه کاری کنه تحریم ها برداشته شوند و قیمت ها به چهار سال قبل بازگرده . نه اینکه از لولو ما را بترسانید
  • دادخواه IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   چهل ساله به سخنان هپروتي شما گوش داديم اب خوش تاكنون از گلمون پايين نرفته در فقر و فلاكت هستيم بس كنيد برويد اين افكارتون را كه خود هم اعتقاد نداريد و بابت كاسبي است در سرزمين ديگر پياده كنيد
  • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   11 43
   احسنت شماها حتي لياقت ارباب بودن هم نداريد پليد افكارها
  • عرفان123 IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   93 2
   صلح برای مردم وقتی ارزش داره که در آن منافع شان تامین بشود... نه اینکه مردم تا خرخره غرق فاکت و فقر و مشکلات باشند. تلاش برای حفظ چنین صلحی فقط تلاش برای حفظ منافع اقلیت سرمایه دار و صاحب قدرت است. نه منافع مردم
  • کریم IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   51 1
   علی برکت الله......بنزین هم گرون شد
  • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   62 3
   چهل سال گولمون زدند ولي ديگر نميتوانيد فرزندانمان را هم بدبخت كنيد اي پليد افكار ها
  • استوار مختاری IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   8 13
   فرض کن که گولت زده باشن اما مطمئن باش آمریکایی ها دارن بیشتر گولت میزنن. میخواهی فرزندانت را نجات دهی اما یک روزی فرزندانت میان تو خیابون و فریاد میکشن سید علی روحت شاد. من شما مردم جوگیر و احساساتی را بهتر از خودتان میشناسم. شمایی که با یک خبر میتوانند به راحتی گولتان بزنند و مجبورتان کنند که پیت به دست تو صف بنزین بایستید، افرادی نیستید که بتوانید خوشبختی فرزندانتان را تضمین کنید. خوشبختی آنها را به ما بسپارید. مثل فرزندان خود عزیزشان میداریم و از آنها افرادی را خواهیم ساخت که مثل والدین شان گول بیگانگان را نخورند.
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  فقط ميتونم بگم امثال شما ترسو ها ما رو به اين وضع گرفتار کردين
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   199 9
   نخیر. امثال شما احمقهاست که مردم رو به این بدبختی کشونده
  • US ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   118 6
   اتفاقا کاملا بالعکس!این بار ما مردم عادی از شما دلاوران و نترس ها استدعا میکنیم تنگه هرمز را هرچه سریعتر با اقدام نظامی مسدود کنید و اجازه بدید بجای استخوان لای زخم گذاشتن تکلیف روشن شود!
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   66 4
   جنگ با آمريکا يعنى جنگ با نود درصد دنيا, خوشبختانه همونهايى که با شعارهاشون شما رو فريب دادن اينرو خوب ميدونن, اينها فقط بازيه براى اينکه حمايت اندکى نادان همچون شمارو داشته باشن, آقايون نشان دادن آنچه در جلوى تريبون به مردم ميگن با عملکردشون پشت پرده ها کاملا متفاوته.
  • استوار مختاری IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   7 24
   خیر. جنگ با آمریکا جنگ با 90 درصد دنیا نیست.جنگ با آمریکا یعنی جنگ با اقلیت یک درصدی وال استریت نشین آمریکا. اگر باهوش باشید با همان یک درصد طرف هستید و اگر تاکتیک را بد طراحی کنید ممکنه بی دلیل برخی دیگر را بی جهت وارد جنگ کنید. هدف باید مجازات و نزول عذاب بر سر وال استریت نشینان باشد. ما اقوام دیگر را به خاطر گناه وال استریت نشینان عذاب نخواهیم کرد. سنت ما این است.
 • حمید IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  جنگ میشد وضعمون از الان بهتر بود ... مارو از جنگ نترسون بابا ...
  • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   77 6
   دقیقا فقط دارن مارو از جنگ میترسونن هیچ خبری نیست
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   72 3
   نفع شما کاسبان ممکنه در جنگ باشه و وضعتون رو بهتره کنه. ولی کی به فکر منافع ملی و وضع مردم بیچاره است؟
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   23 49
   ابوبكرو ظهورش دادند كه مارو بترسونند كه جيكمون در نياد ولي زهي خياب باطل ما هر كسي را بر شماها ترجيح ميديم
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   15 6
   از قضا کسانى ابوبکر رو ظهور دادن که از وقوع جنگ وحشت دارن, آمريکا ميدونه اگر جبهه ايران در مقابل داعش تضعيف بشه احتمال قدرت گرفتن دوباره اونها ميره, اينکه چه کسى براى وحشت طرف مقابل اينکارو کرده و بعد از پنج سال دوباره ظهور کرد نکته جالبيه, اينجاست که خيلى چيزها روشن ميشه, البته قطعا ترامپ براش اهميت خاصى نداره ولى اين سيگنالى براى اروپا بود که از جنگ با ايران حمايت نکنن, شما هم بهتره اينرو بدونى کسانى که بهشون دل بستى افکار شومى براى حفظ قدرتشون در سر دارن.
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   41 3
   خدا کنه جنگ بشه این زندگی بهتر از مردن نیست
  • محسن IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   44 1
   مثلا قراره با جنگ چه چیزی بدست بیاریم؟ فرض کنیم جنگ شد و ما تونستیم آمریکا و اسرائیل و بقیه کشورهای دنیا رو از بین ببریم. چه مشکلی از مشکلات این کشور حل میشه؟ اصلا گیریم بدون جنگ و درگیری آمریکا و اسرائیل از روی کره زمین محو شدند. قراره چه اتفاق خاصی برای ما بیفته؟
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  87 9
  کدوم جنگ ؟ کی واقعا می خواهید از خواب غفلت بیدار بشید ؟
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   96 3
   هيچگاه جنگ نخواهد شد حداقل تا زمانى که نظام ما حماقت بزرگى انجام نداده, اما عکس العمل رسانه هاى حکومتى جالبه, ترامپ به صراحت گفته که دنبال تغيير رفتار رژيم ايران هست نه براندازى يا جنگ و مقصر تمامى فلاکتهاى مردم مارو رفتار حکومت ميدونه اما رسانه هاى داخلى سعى در اين دارن ذهن افکار عمومى رو با طرح مسائلى همچون جنگ و اسطوره سازى از افرادى همچون ظريف و... منحرف کنن, براستى چرا از آگاهى مردم ميترسن؟ چرا چهل سال مردم رو در وحشت و نادانى نگه داشتن و جورى القا ميکنن که همه دنيا با ما سرجنگ دارن و تنها کسانى که بفکر اين مردم هستن مسئولان داخلى هستن, يک چيز رو فراموش نکنيد اين آقايون از آمريکا و اسرائيل و بقىه نميترسن چون ميدونن که هميشه راه مذاکره براشون بازه ولى وحشت اونها از مردم خودشونه.
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   24 2
   جنگ مستاجرين با مافياي مسكن شروع شده اين اولويت اصلي ماست نه امريكا و داعش
  • استوار مختاری IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   4 3
   عدم وقوع جنگ تابع دو مولفه است. 1- تنبه دادن به مردم آمریکا و تحذیر آنها از اوباشی که به اسم وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی خواهان در اختیار گرفتن عنان این ملت ناآگاه هستن 2- قدرت نظامی ایران. اولی به عهده ظریف و هیات نمایندگی جمهوری اسلامی در نیویورک است و من انتظار دارم که در صورتی که دکتر تخت روانچی سلاست کلامی و زبانی ظریف را دارد در این امر کوشا باشد. دومی به عهده نیروهای مسلح ایران است. قبلا هم امرای سپاه و ارتش به پنتاگون نشینان هشدار داده اند که شلیک نخستین گلوله توسط شماست اما اینکه چه زمانی گلوله آخر شلیک شود تابع اراده و امر ماست.
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  20 84
  بخاطر قیمت نفت هم که شده امریکایی ها وارد جنگ نمی شوند خیالت راحت
  • بی نام IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   42 0
   منافع ناشی از فروش سلاح و مناقصات بازسازی ویرانیهای ناشی از جنگ بر قیمت نفت ارجحیت دارد
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  به نظر من تحلیل منطقی و درستی بود بهتره مذاکره کنیم و بعدشهم دست از شعارهای بیخود و بی جهت برداریم
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   86 1
   آقايون اين دفعه متوجه شدن قضيه جديه, وگرنه تمامى کارها فقط براى حفظ قدرت خودشونه ظريف هيچ قدرتى حتى در وزارت خودش هم نداره و حتى اجازه استعفا هم نداره او فرستاده کسانيست که چندين دهه دارن بر اين مردم حکومت ميکنن همون کسانى که از ناآگاهى اين ملت سواستفاده ميکنن و فقط شعار ميدن ولى تنها چيزى که براشون مهمه منافع خودشونه
 • US ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  156 8
  مردم بیچاره دیگه چیزی برای از دست دادن ندارند که از جنگ بترسند... دشمن داخلی همه چیزشون را گرفته... شاید جنگ با یک کشور خارجی اوضاعشون را بهتر کنه
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   81 2
   سي درصد مردم تهران و شهرهاي بزرگ بخاطر افزايش سر سام اور اجاره دارند چادر نشين ميشوند چيزي براي از دست دادن ندارند مرگ يكبار شيون يكبار
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   58 2
   احسنت. اینو باید با طلا نوشت و همه جا نصب کرد
  • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   47 1
   بزودي درب منزل هر مسئولي چادري بر پا خواهيم كرد
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   17 3
   جنگ مستاجرين با مافياي مسكن با تصرف خانه هاي احتكاري شروع ميشود
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  9 74
  پیوستن به راه حل کشورهای عربی درباره فلسطین یعنی پیوستن ایران به معامله غرب مورد نظر ترامپ. خوب معلومه که در این صورت امریکا نه تنها مشکلی با ما نخواهد داشت بلکه ما هم جزو کشورهایی می شویم که دوست امریکا و اسرایئل در منطقه هستند. ان وقت آیا ترامپ با یک تلفن از ما چند میلیون دلار؛ یا بخشی از جزیره هامان در خلیج فارس یا هر چیز دیگری را طلب نخواهد کرد؟
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   99 7
   خسته نشدین از چهل سال مضخرف گویی و خلاف کل دنیا حرکت کردن؟
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   69 3
   شما فکر ميکنى الان کشورى مستقل دارى, همونطور که اسد در سوريه براى حفظ بقاى خودش دست به دامن ايران شد, سران ما هم براى حفظ بقا دست به دامن روسيه, چين و بريتانيا! هستن, کشورهايى همچون ما براى حفظ بقاشون مجبورن به يه جايى چنگ بزنن و اين طبيعيه اما نکته خفت بار اينجاست که ما چهل ساله شعار ميديم و به مردم دروغ ميگيم تا حکومت کنيم, اين شيوه حکومت شيوه درستى نيست چون بنيانهاش بر پايه دورويى بنا شده.
  • بی نام IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   22 3
   داخل شدن در جنگ با آمریکا و شکست در آن راه کوتاهتر دست گذاشتن امارات بر روی جزایر مورد اشاره شماست همانگونه که جزیره سقطری در یمن را اشغال و روند اعطای تابعیت اماراتی به ساکنان آن آغاز شده
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  90 24
  هر وضعي بوجود ايد از وضع موجود بهتر است حداقل گدا و فقير شويم ولي مانند مردم افريقادر خصوص مسايل شخصي خود ازاديم و در بروز افكارمون الان نه شكم سيره نه ازاديم ونه افكارمون ميتوانيم بيان بكنيم واقعا تمام مردم دنيا در حال و روز ما در تعجب هستند حتي كره شمالي در پوشش ازادند
  • استوار مختاری IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   8 7
   شما مثل طرفداران ژنرال آمریکایی پینوشه خرف میزنید. همه شان مثل شما شکم سیر بودن اما خوشی زیر دلشان زده بود و آلنده را کشیدن پایین. بعد هم پینوشه خوب خدمتشان رسید
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  55 1
  در هر كوي و برزن و در پاركها و مساجد و حسينه ها و درب منزل مسئولين چادر خواهيم زد تا بفهمند مستاجر ببو نيست
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   13 1
   مافياي مسكن بجنگ تا بجنگيم ما مرد جنگيم
 • US ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  76 7
  نخیر!مذاکره نداریم!ما فقط و فقط لحظه شماری میکنیم بالاخره بعد از 40 سال شعارزدگی امسال مراسم احیای 21 رمضان رو در حسینیه The White House واشنگتن برپا کنیم...!!!
  • استوار مختاری IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   23 8
   به حال ساده لوحی شما در دل گریستم
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  34 2
  انشا... هر چه زودتر تنگه بسته بشه و قضیه تموم بشه!
 • رامین IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  49 1
  دیر یا زود اقایان میشینن پای میز مذاکره فقط واسه من سواله حتما بابد هزاران میلیارد دلار تاوان حماقت عده ای رو پرداخت کنیم بعد درست رفتار کنیم .
 • احسان IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  53 4
  تمومش کنید بابا. به چه زبونی بگیم خسته شدیم؟! در دنیای امروز باید با آمریکا کنار آمد. وقتی ما منافع بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی جهان را تهدید کنیم، آنها هم ما را بیچاره میکنند. این طبیعی است. ما هم بودیم همین کار را میکردیم. پس ایدئولوژیهای عقب افتاده خود را کنار بگذارید و با آمریکا توافق کنید. دست از آزار مردم هم بردارید و در یک کلام یک حکومت نرمال و عادی باشید. تنها راه اینست. وگرنه با آمریکا هم توافق کنید، بعدش با مردم سر و کار دارید...
  • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   5 4
   برجام توافق نبود؟ کی زد زیرش.
 • عبدالکریم IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  40 79
  ما ملت ایران در هر شرایطی آماده جهاد هستیم و هراسی نداریم
  • CA ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   35 8
   انشالله اولین موشک شون درست روی خانه تو یکی بیاد پایین و خانه را با اهالی اش با خاک یکسانش کنه
  • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   28 9
   ما هم منتظریم بجای شعار برید عمل کنید تنگه هرمز را ببندید تا ترمزتان را بکشند
  • محسن IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   30 29
   شما وقتی در جهاد با قیمت پیاز و خودرو و بنزین موفق شدی، اونوقت برو سراغ جهاد با آمریکا و اسرادیل و بقیه کشورهای دنیا.
  • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   28 8
   شما نظر خودت را بگو . بی جا میکنی از جانب 80 میلیون ایرانی حرف میزنی
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   8 1
   اولويت ما جهاد مسكن است كه بر هر جهادي واجب تر است كه با تصرف خانه هاي احتكار شروع و دست به نقده بقيه جهادها بيت در مشكه
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   6 1
   من اماده انجام جهاد مسكن هستم
  • استوار مختاری IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   9 5
   محسن جهاد در راه پیاز و خودرو را باید از وزرای جهاد کشاورزی و صمت طلب کند نه از ما. جهادی که مستلزم به کار گیری قوه قهریه باشد را از ما بخواهد که تیرمان به حکم ما رمیت از رمیت ولکن الله رمی خطا نمیرود
 • شهلا IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  17 0
  زبان بازی کار این جماعت است!
 • ولید IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  16 0
  اتفاقا ترمز گرفت اما پراید که ترمز نداره،هنوز بوی جنگ و باروت احساس میشه شدید
  • استوار مختاری IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   6 6
   ای ولید از خالد بن ولید بیاموز که تا آخرین لحظه باید جنگید و در واپسین لحظات نیز میتوان ورق را برگرداند. مگر ندیدی سرنوشت احد را چگونه تغییر داد. اقدام خالد بن ولید نشان داد که ذکاوت در جبهه جنگ مهم است. ای کاش ذره ای از هوش و جرات او را در شما میدیدم.
 • ناشناس IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  6 2
  دورود بر آقای مجلسی که مثل همیشه حرفه ای نظرات کازشناسی رو ارائه دادن
 • استوار مختاری IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  17 34
  شما ظاهرا از رویارویی با آمریکا واهمه دارید. اتفاقا اگه آمریکا به تنهایی وارد میدان بشه مشکلی نداریم اما قبلا هم گفتم که بستن تنگه محتملا خیلی ها را ممکنه پشت سر آمریکا قرار بده. منظور من از خیلی ها حاشیه نشینان خلیج نیست. گفتم با بستن تنگه ممکنه در چند جبهه مجبور به جنگ بشیم و این به نظر من مطلوب نیست و حداقل باید گزینه نهایی ما باشه نه گزینه اول. برخلاف نظر کارشناس محترم من نبرد با آمریکا را یه نبرد کلاسیک نمیدانم و اتفاقا همین برای آمریکا دردسرساز میشه. اما ایشان به نکته خوبی اشاره کرد. بمب اتمی و بهتر از آن بمب هیدروژنی. خوشحالم خودتان در همینجا اشاره به قدرت بازدارندگی آن کردید. قبلا هم گفتم خوب است به عنوان پیش درآمد بستن تنگه ابتدا سلاح اتمی داشته باشیم. البته برای گزینه های جنگی غیر از بستن تنگه نیازی به سلاح اتمی نیست هر چند که داشتن سلاح اتمی در آن موارد هم مستحب است. اما در مورد بستن تنگه داشتن سلاح اتمی واجب است یا حداقل مستحب موکد است
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   21 0
   استوار جان.. گفتی از ماموریت آق قلا یه دو روزی اومدی مرخصی تا دوباره بعدش برگردی به صحنه نظامی و خدمتگذاری دست از کامنت بازی بر میداری... چی شد اینقدر مرخصی ات داره طولانی میشه...
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   8 2
   استوار بيست و چهار ساعته در حال كامنت نويسي هستي كي وقت ميكني از مرزها كشور مراقبت كني جانم
 • استوار مختاری IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  11 30
  من از شما یک سوال میپرسم. شما از کجای صحبتهای ظریف بوی بزدلی و ترس را استشمام کردید که این صحبتهای را میکنید؟ مگر نشنیدید به مارگرت چه گفت؟ we haven't survived 7000 years by escaping. We didn't survive 7,000 years by acting on the advice of foreigners. مگر ندیدید وقتی مجری موضع تهاجمی گرفت چطوری زد تو پوزه اش؟ مجری پرسید از پیام فوریه گذشته که ترامپ گفته از عراق ایران را زیر نظر داریم احساس تهدید شدن نکردید؟ ظریف پاسخ داد عراقی ها از این صحبت ترامپ احساس تهدید شدن کردن. متوجه شدید چی جواب داد؟ خیلی رندانه و زیرکانه. یعنی جناب مجلسی پایگاه های آمریکا در منطقه برای ما تهدید نیست. ظریف این را گفت. من نگفتم. شما به جای اینکه صحبتهای ارزشمند ظریف را تحلیل کنید، آمده اید نظرات خودتان را به اسم اقدامات ظریف در نیویورک مطرح میکنید. این درست نیست
 • استوار مختاری IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  8 18
  ببینید ظریف در ادامه ی پاسخ زیرکانه ای که به مارگت داد چی گفت. اینجا واقعا معرکه کرد. مارگرت در اینجا واقعا چایید. یه حرکت ناخودآگاهانه به عقب کرد و ابروهایش شروع به پرش کرد. آن جواب چی بود؟ «گفت ببین خانم. من 5 روز در عراق بودم و روحانی هم سه روز. هر جا رفتیم از ما استقبال شد. اما پرزیدنت ترامپ شب اومد و از تاریکی شب هم استفاده کرد و زد به چاک. حالا توی مارگرت به من بگو کدام یک از ما در عراق محبوب تریم؟». مارگرت واقعا چایید از این جواب. چون خودش فهمید منظور ظریف از اینکه گفته عراقی ها پیام ترامپ را تهدید برای خودشون میدونن چی بوده. تعجب میکنم که شما به جای تحلیل این مصاحبه هایی که ظریف داشته برای ما قصه حسین کرد شبستری را تعریف میکنید
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   21 24
   دکتر روانپزشک رفتی؟ اینقد پشت گوش بنداز تا ژنرال بشی
 • استوار مختاری IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  29 12
  جناب مجلسی منظورشون از مذاکره را در پایان مصاحبه اعلام کردن. فرمودن «مذاکره باید با هدف بستن راهی باشد که موجب گشودن راه تحریم ها شده است». کدوم راه؟ حمایت از معامله قرن. البته ایشان نفرمودن معامله قرن اما راهی که امروز مطرح شده دیگر راه حل دو دولت - دو ملت نیست. معامله قرن است. بگذریم که ما با آن اولی هم مشکل داریم چه رسد به این دومی. لا اقل میگفتید خنثی باشیم. این بهتر بود تا بگویید حمایت کنیم. حمایت ما یعنی نوکری ترامپ و نتانیاهو. شما بیشتر از حفظ منافع ملی پیشنهاد دادید. علنا فرمودید حفظ منافع ملی در گرو نوکری اینهاست. شما که میدانید ما 40 ساله تن به نوکری ندادیم. این چه جور پیشنهاد مذاکره است؟ مذاکره کنیم که بگوییم آقای ترامپ ما را به غلامی قبول کن؟ پیشنهاد شما همه اینها را در بر دارد هر چند که شما هم نه دوست داشتید به آن اشاره کنید و هم میدانم که نیت تان این نیست. اما آنچه که شما پیشنهاد دادید عملا به همین منتهی خواهد شد
 • استوار مختاری IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  8 12
  ظریف همانطوری که در مصاحبه اش گفت فقط یک دغدغه داره. اون دغدغه هم مربوط میشه به کارهای مخفی B team. ظریف به طور تلویحی گفت که ترامپی که با رای مردم انتخاب شده قول داده بود که به هیچ جنگ احمقانه ای ورود نکنه. مردم آمریکا هم به خاطر این وعده به او رای دادن. اما یک Deep state در آمریکا هست که ظریف با کد B team به آن اشاره کرد. رده های بالای این تیم همان 4 نفر هستن که ظریف به آنها اشاره کرد اما لابی هایی که اینها در اختیار دارن نیز بخشی از همان deep state است. ظریف گفت که اینها دارن شرایط را برای یک accident و کشاندن ترامپ به جنگ آماده میکنن. خیلی مهم بود که در برنامه face the nation به این موضوع اشاره بشه تا مردم آمریکا متوجه باشن که رای شان داره توسط اوباش B team دزدیده میشه. ما از جنگ هراسی نداریم اما پیش از آن باید برای مردم آمریکا روشنگری کرد. بدون اینکه قصد مقایسه ایران و عراق را داشته باشم باید بگویم که پیش از 2003 کسی در تلویزیونهای آمریکایی برای مردم آمریکا روشنگری نکرد که ورود آمریکا به عراق کار رامسفلد، چنی، بولتون، ولفوویتز و... است.
 • استوار مختاری IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  23 9
  کسی به مردم آمریکا نگفت که اوباش نامبرده دنبال به یغما بردن تریلیونها دلار پول مالیات شما هستن تا مطامع شخصی شان تامین شود. به مردم آمریکا به دروغ گفتن که دنبال دموکراسی در عراق هستیم و به این ترتیب سر ملت مظلوم و ساده لوح آمریکا را از طریق ارزش هایی که به آن پایبند بودن کلاه گشادی گذاشتن. امروز ظریف در حضور ملت آمریکا به صراحت اعلام کرده که ملت مراقب باشید که بولتون و اراذل عضو حلقه او سرتان را مثل گذشته کلاه نذارن. باز هم میگویم که ما هراسی از جنگ نداریم اما مثل انبیا ابتدا اتمام حجت میکنیم. خداوند پیش از اتمام حجت عذاب را بر بندگانش نازل نمیکند و ما نیز از او آموخته ایم که عذاب را بر سر کسی نازل نکنیم مگر آنکه پیشتر رسولانی چون ظریف را برای ارشاد افراد تبهکار و اقوام نادان بفرستیم تا بر آنان حجت تمام شود. اگر باز هم مایل بودن سنگ آنها را به سینه بزنند درمانی جز داغ کردن نداریم.
  • اشکان US ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   0 0
   تو خواب عذاب نازل کنی .امریکا با پنج درصد نیروی نظامیش عراق رو پکوند سال 2003 .فقط دویست هزار نیرو بودن چی میگی.حات خوب نیست.این چاخانات به درد دوره ای میخورد که اینترنت نبود.
  • استوار مختاری IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
   0 0
   تو مثل اینکه متوجه نیستی. اولا آمریکا به تنهایی وارد عراق نشد و نیروهای انگلیسی، استرالیایی و لهستانی هم باهاش ائتلاف داشتن. در ضمن پیش از حمله آمریکا به عراق جمعیت شیعه و کرد عراق که جمعا 86 درصد مردم را تشکیل میدن در انتفاضه شعبانیه و عملیاتهایی چون انفال سرکوب شده بودن و هیچ مقاومتی در مقابل نیروهای ائتلاف نشان ندادن. آمریکا از جنوب عراق وارد عراق شد و جنوب عراق اکثرا شیعه هستن و طبیعی بود که مقاومت نکنن. شمال عراق هم که اقلیم کردستان بود و کنترلش از بعد سال 1991 دست صدام نبود. به نظرت اشغال چنین جایی کاری داشت؟ با همه اینها رامسفلد بارها با احمد چلبی صحبت کرده بود تا خیالش راحت بشه که موقع حمله، مقاومتی از طرف مردم عراق اتفاق نمی افته. من اشغال عراق را به شکل زنده تماشا میکردم. یه روز ظهر دیدم که محمد سعید الصحاف وسط بغداد وایساده و میگه این آمریکایی های بزدل جرات آمدن به بغداد را ندارن. چند ساعت بعد یهو دیدم سرباز آمریکایی داره پرچم آمریکا را روی مجسمه صدام میکشه. متوجهی؟ یعنی آمریکا ظرف چند ساعت از بیرون بغداد اومد مرکز شهر. متوجهی یعنی چی؟
  • استوار مختاری IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
   0 0
   در صورتی که مقاومتی اتفاق بیفته ،نیروی زرهی قوی ترین ارتش هم نمیتونه ظرف چند ساعت از بیرون پایتخت به مرکز پایتخت برسه. اینها همه نشون میده که آمریکا بدون جنگ عراق را گرفت. تمام 400 کروزی که از خلیج فارس شلیک شد، هدفش مراکز دولتی بغداد بود. در شهرهای دیگه قصه به این ترتیب بود که بعد یه زد و خورد کوتاه کار تموم میشد. چنین عملیاتی را من استوار مختاری هم میتونم هدایت کنم. نیازی به سپهبد و سرلشکر نیست. اشتباه شما اینه که هنوز تعداد حامیان جمهوری اسلامی دست ات نیست. تقصیری هم نداری. منبع ارزیابی شما فضای مجازی است و در این فضا فقط کسانی حضور دارند که نمیتوانند حرفشان را بیرون بزنن. به خاطر این شما واقعا باور کردی که این فضا ماکت کوچیکی از ایرانه و واقعا باورت شده که پایگاه رژیم ایران در میان مردم مثل پایگاه رژیم صدام در میان مردم عراقه. این تصویر غلط که در ذهن شما تغییر کنه، چنین حرفی را نخواهی زد.
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  9 1
  میگه من استراتژیست نظامی نیستم پس چرا ته دل مردم رو خالی می کنی. همین که تو تنگه اتفاقی بیفته، قیمت نفت سریع می ره بالا. اگه می تونستن تا حالا حزب الله لبنان رو نابود می کردن. زمان صدام وقتی ایران یه موشک هم نداشت نتونستن کاری بکنن. وقتی سفراتشون اشغال شد هیچ کاری نتوانستن بکنن.
  • اشکان US ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   0 2
   ببین اون صدام بود.اخرش هم ما جام زهر رو خوردیم این امریکاست اونجا برنامه این بود نه ایران ونه عراق پیروز بشه که همون هم شد.
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  8 3
  این همه نظر از کاربری به نام "استوار مختاری" تایید میکنی ،ولی نظر خیلی ها را تایید نمیکنی.
 • علی IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  2 16
  جنگ از این زندگی بهتره اینطور روزی صد بار میمیریم ولی تو جنگ یبار میمیریم سانتافه ۲۰۱۶گذاشتن یک میلیاردو سیصد این یعنی ویران شدن کشورو و اقتصادش
  • عباس IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   2 0
   خدا خیرت بده ما دنبال اینیم که یه تکه نان پیدا کنیم بخوریم و نمیریم تو تو فکر سانتافه ای شما لاکچری ها کجا سیر می کنید.........................
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  12 2
  دقیقا چون در محاصره ایم، باید در سوریه حضور داشته باشیم.
 • US ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  2 0
  این استوار مختاری فکر میکته با احمقها طرفه.میگه برو پهلوی وزیر صمت غیره برای گرانی.وقتی امثال تو راه بیزنس با دنیا رو بستین معلومه مه چی گرون میشه مثل اینکه تو جلوی مغازه من وایستادی و هرکی میخواد بیاد تو بهش فحش میدی اونوقت بیای به من بگی خودت عرضه نداری که نمیتونی کاسبی کنی.یعنی خیلی مکاری.