۴ نفر
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
آخرین میراث کی‌روش برای فوتبال ایران

دنیای ورزش تورنتو نوشت: قانون معافیت سربازی در تیم‌های ورزشی که بر اثر فشارهای کارلوس کی‌روش سرانجام سال قبل به تصویب رسید اما شامل بازیکنان سال قبل نشد، حالا به مرحله اجرا در آمده است.

اگر به دلیل ترس از ممنوع الخروج شدن سه ملی‌پوش، سبب شد پرواز تیم ملی قبل از سفر به امارات برای جام ملتهای آسیا چند ساعتی در کیش توقف کند اما بازیکنان جرات نکنند از هواپیما بیرون بیایند، حالا از امسال دیگر باشگاه‌ها به سادگی می‌توانند به ساخت بازیکنان پایه بپردازند. مثل کره جنوبی که سربازی شرطش برای ورزشکاران حرفه‌ای بعد از ۲۸ سال است.
با اجرایی شدن قانونی که دعوای کی روش و پیگیری فدراسیون تاج با ستاد کل نیروهای مسلح ، قانونی تصویب شد که بر آن اساس بازیکنان حرفه ای بعد از ۲۸ سال و ملی‌پوشان بعد از سی سال باید به خدمت اعزام شوند. این قانون اینگونه اصلاح شد که تیم های حرفه ای هم حق جذب بازیکنان سرباز را ندارند. ستاد کل نیروهای مسلح همچنین به تیم‌های نظامی اعلام کرده اگر قصد فعالیت حرفه‌ای دارند باید خودشان هزینه های شان را تامین کنند.


این اتفاق باعث شده دو باشگاه مقاومت در فوتسال قید تیمداری را بزنند و تیم‌هایی مثل فجرسپاسی هم با بحران جذب سرباز حرفه ای برای بازی فوتبال مواجه باشند. درست مثل مشکلی که نیروی زمینی پیدا خواهد کرد. این قانون اما مجالی بزرگ است برای تیم‌هایی مثل آکادمی کیا، ذوب آهن، فولاد، سپاهان و دیگرانی که بنایشان بر ساخت استعدادهاست.
تا قبل از این قانون، بازیکن سازی صرفه نداشت چون باشگاه‌ها بازیکن می ساختند و بعد از ۱۸ سالگی این بچه ها هر لحظه می توانستند سرباز شوند و دو سال از تیم اصلی‌شان خارج. امکان ترانسفرشان دشوار می‌شد و شرایط برای سرمایه گذاری روی بازیکن‌سازی تقریبا غیر ممکن می شد اما حالا با آن دعواهای کی‌روش و پیگیری فدراسیون فوتبال ، نه فقط در فوتبال که در همه رشته های ورزشی عرصه برای جوانان با استعداد باز شده تا بدون دغدغه خدمت سربازی بدرخشند.

255 41

کد خبر 1258334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =