حجم آب دریاچه ارومیه به ۵.۰۳ میلیارد مترمکعب رسید

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی اعلام کرد: با افزایش بارندگی‌ها طبق گزارش ‌ها، حجم آب دریاچه به ۵.۰۳ میلیارد مترمکعب رسیده و این نشان‌دهنده مطلوب بودن روند احیای دریاچه است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، خلیل ساعی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بابیان اینکه کار بزرگی در سطح ملی با مشارکت تمام دستگاه‌ها و نهادهای دخیل در برنامه‌های احیای دریاچه انجام‌شده است، گفت: با پیگیری برنامه‌های ستاد احیا شاهد بازگشت زندگی به دریاچه هستیم.
وی افزود: با توجه به بارش‌های اخیر و اقدامات ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه در تاریخ ۲۰ اردیبهشت به یک هزار و ۲۷۱ متر و ۸۳ سانتی‌متر رسید که در مقایسه با سال گذشته ۱.۰۵ سانتی‌متر افزایش‌یافته است.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی اضافه کرد: روز گذشته وسعت دریاچه ۳ هزار و ۱۸۶.۳۶ کیلومترمربع بود که نسبت به روز مشابه سال گذشته ۸۶۳ کیلومترمربع و نسبت به ابتدای مهرماه سال گذشته ( ابتدای سال آبی جاری ) یک هزار و ۴۶۳ کیلومترمربع افزایش یافته شده است.
وی خاطرنشان کرد: افزایش حجم آب دریاچه و پیشروی حجم آب علاوه بر احیای دریاچه تأثیر بسیار بالایی در جامعه داشته و سبب افزایش امید و نشاط مردم داشته به‌طوری‌که در روزهای اخیر شاهد حضور مردم در کنار دریاچه و اظهار خوشحالی جوامع محلی از وضعیت دریاچه هستیم.
تراز دریاچه ارومیه از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۷۲ در حد فاصل یکهزار و ۲۷۴ متر تا یکهزار و ۲۷۸ متر متغیر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال ۱۳۹۳ کاهش متوسط سالانه ۴۰ سانتی متر و در مجموع ۸ متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.
پس از تصویب طرح نجات دریاچه ارومیه و با وجود تغییر نداشتن چشمگیر بارش های حوضه در چهار سال گذشته تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز احتمالی از روند گذشته با افزایش همراه شد که این نشان ‌دهنده توقف روند کاهشی و تثبیت وضعیت دریاچه است.
به واسطه بارش های مناسب سال آبی جاری امیدواری به احیای این گنجینه آبی شمال غرب کشور و تحقق اهدا برنامه ریزی برای بازگشت به تراز واسط دریاچه ( ۱۲۷۲ متر ) بیشتر شده است.
دریاچه ارومیه یکی از مهمترین و ارزشمندترین زیست‌ بوم‌های آبی در شمالغرب ایران است که ۵۵۰ گونه گیاهی یک ‌ساله و چند ساله در ناحیه اکولوژیک آن شناسایی شده و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه‌های شورپسند، خشکی ‌دوست و آبزی است.
این دریاچه به ‌دلیل برخورداری از ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از سال ۱۳۴۶ به عنوان پارک ملی و به همراه جزایر کبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد.
دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۴ به عنوان سایت رامسر( تالاب بین ‌المللی) ثبت و در سال ۱۳۵۶ از سوی یونسکو جزو مناطق حفاظت ‌شده نیز اعلام شد.
حوضه آبریز این دریاچه با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومترمربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است.

۴۶

کد خبر 1258702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =