لزوم نظارت دادستان‌ها بر عملکرد دستگاه‌های استان البرز

رئیس کل دادگستری استان البرز: دادستان‌های استان نباید مقید به فعالیت در ساعات اداری باشند و باید به عنوان مدعی العموم و مدافع حقوق مردم در همه حوزه ها ورود کنند و با نظارت‌های مستمر از دستگاه‌ها بخواهند به وظایف خود عمل کنند.

به گزارش خبرآنلاین ، احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست شورای معاونین دادگستری استان البرز که با حضور معاونان رئیس کل، روسای دادگستری و دادستان‌های حوزه‌های قضایی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و معاونان وی با موضوع محوری بررسی راهکارهای تحقق 10 فرمان رئیس قوه قضائیه در استان البرز برگزار شد گفت: با توجه به شناخت کامل آیت‌الله رئیسی از قوه قضائیه، سیاست‌های جدیدی پس از انتصاب ابلاغ  کرده و  بر تمرکز دادگستری‌ها برای تحقق اهداف تاکید کرد.

وی افزود: اکنون در قوه قضائیه فصل جدیدی برای فعالیت شروع شده و باید برای تحقق اهداف تلاش کنیم.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با تبیین بندهای دهگانه فرمان رئیس قوه قضائیه به روسای دادگستری‌ها و دادستان‌های کشور بیان کرد: راه تعالی یک سازمان این است که نگاه واقع‌بینانه داشته باشد و تلاش کند نقاط قوت و ضعف خود را ببیند؛ دادگستری استان البرز در بسیاری از زمینه‌ها رشد خوبی داشته است و با وجود شرایط سخت و دشوار توانسته موفقیت‌های بزرگی را کسب کند ولی در برخی از زمینه‌ها با چشم‌انداز ترسیمی فاصله دارد.

وی با اشاره به بخشی از موفقیت‌های دادگستری استان توضیح داد: در حوزه زیرساختی توانستیم رشد خوبی داشته باشیم و به اندازه تاریخ استان البرز فضای اداری ایجاد شد؛ در حوزه فرهنگی برای دو سال پیاپی رتبه برتر تعالی فرهنگی قوه قضائیه را به دست آوردیم؛ اقدامات سرآمدی هم در زمینه پیشگیری از وقوع جرم انجام دادیم و بسیاری از اقدامات ابتکاری مورد استقبال کشوری قرار گرفته است؛ در بحث امنیتی و انتظامی نیز اقدامات مهمی انجام شده و دیگر نگاه گذشته نسبت به استان البرز وجود ندارد.

رئیس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: ممکن است برخی بگویند چرا آمار وقوع جرم نزولی نیست اما باید به شرایط جرم‌زایی استان توجه کنیم که دارای تراکم جمعیتی بالایی است و یکی از نقاط مهاجرپذیر کشور است که منجر به افزایش تنوع قومیتی و تضادهای فرهنگی می‌شود.

وی با برشمردن مشکلاتی که دادگستری استان البرز با آن درگیر است توضیح داد: در حوزه اطاله دادرسی و پرونده‌های مانده ضعف‌های زیادی داریم؛ متاسفانه در شعب اجرای احکام مدنی و کیفری تعداد پرونده‌های مانده زیاد است.

فاضلیان با تاکید بر اینکه در سال 98 تمرکز استان بر برطرف کردن مشکلات موجود در زمینه اطاله دادرسی و کاهش پرونده‌های مانده خواهد بود گفت: از روسای دادگستری، دادستان‌ها و معاونان می‌خواهم که برنامه‌های پیشنهادی متناسب با حوزه قضایی خود را برای بهبود عملکرد ارائه دهند تا بتوانیم توسعه متوازنی را در دادگستری استان شاهد باشیم.

وی افزود: اصلی ترین آفت مدیریت، روزمره‌گی است و مدیری که برنامه‌ای برای آینده نداشته باشد آن تشکیلات به سمت تعالی نخواهد رفت لذا این انتظار وجود دارد که مدیران دادگستری از ظرفیت‌های موجود بهترین استفاده را بکنند و با برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت به تحول در دادگستری استان بر اساس منویات رئیس قوه قضائیه کمک کنند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان برخی از اقدامات برای کاهش تعداد ورودی‌ها را مستلزم استفاده از ظرفیت‌های بیرونی دانست و گفت: استفاده از ظرفیت‌های نهاد داوری و فرهنگسازی در این زمینه، تقویت اطلاع‌سانی برای ارتقای فرهنگی حقوقی جامعه برخی از اقدامات مهم در زمینه کاهش ورودی است.

وی خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده های قضایی شد و تصریح کرد: بر اساس دیدگاه رئیس قوه قضائیه عمر پرونده های قضایی نباید بیشتر از یک سال باشد و پرونده‌ای که بیشتر از یک سال در شعبه باشد پرونده مانده است بر این اساس با دستور آیت الله رئیسی مراجع نظارتی مکلف شده‌اند پرونده‌ها را بررسی کنند و اطاله دادرسی بدون علت قابل قبول را به عنوان تخلف ببینند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به شرایط استان توضیح داد: هرچند در زمینه اجرای احکام کیفری در سال 97 رتبه برتر کشوری را در مختومه کردن پرونده‌های مانده کسب کردیم ولی در حوزه اجرای احکام مدنی تعداد پرونده‌های مانده زیاد است و یکی از بالاترین نرخ ها را در کشور  داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر نقش مطالبه‌گری دادستان‌ها در بهبود ارائه خدمات به مردم تاکید کرد و گفت: دادستان‌های استان نباید مقید به فعالیت در ساعات اداری باشند و باید به عنوان مدعی العموم و مدافع حقوق مردم در همه حوزه ها ورود کنند و با نظارت‌های مستمر از دستگاه‌ها بخواهند به وظایف خود عمل کنند.

موضوع مهریه و تعداد زندانیان آن بخش دیگری از سخنان رئیس دادگستری استان بود که وی در این باره متذکر شد: نظر مقام معظم رهبری و مراجع عظام، رئیس قوه قضائیه و سیاست های کلان نظام این است که نباید کسی به دلیل عجر در پرداخت مهریه در زندان باشد و باید تدابیری اتخاذ شود که این سیاست‌ها در صدور احکام قضایی مدنظر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: یکی از تاکیدات رئیس قوه قضائیه حفظ کرامت کارکنان قضایی و اداری، مراجعان و متهمان است و کسی حق ندارد فراتر از قانون برخود نامناسبی داشته باشد.

46

کد خبر 1261273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =