کدام بیماری بیشتر از همه ایرانی‌ها را می‌کشد؟

ایرنا نوشت: سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: ۳۸.۶ درصد مرگ‌ها به علت بیماری‌های قلبی و عروقی است و بعد از آن سرطان‌ها و تومورها با ۱۱،۳ درصد و بیماری‌های دستگاه‌های تنفسی با ۹،۸ درصد در رتبه بعدی علت‌های مرگ قرار دارند.

سیف الله ابوترابی گفت: در سال گذشته ۳۷۷هزار و ۸۲ نفر در کشور فوت شدند و فوت آنها نیز به ثبت رسید.
وی ادامه داد: ۲۱۰ هزار و ۵۶۹ نفر از فوتی های سال گذشته مرد و ۱۶۵هزار و هفت نفر هم زن و ۷۳،۶ درصد از فوت شده ها در سال گذشته از ساکنان شهرها بودند.
ابوترابی گفت: کاهش کم ثبتی مرگ در کشور نیازمند تلاش و مشارکت عمومی تمام نهادهایی است که بر اساس ماده ۵ قانون ثبت احوال کشور، مکلف به مشارکت در فرآیند اعلام و ثبت وقایع حیاتی کشور شده اند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال تصریح کرد: در اجرای این ظرفیت قانونی، شبکه اعلام وقایع حیاتی در کشور از سال ۱۳۸۵ و با مشارکت بیش از ۳۵ هزار ثبت یار شکل گرفته است.
وی اضافه کرد: ثبت یاران شامل دهیاران، بهورزان، متصدیان آرامستان ها، اعضای شوراهای اسلامی، شورایاران، مسئولان پایگاه های بسیج و مدیران مدارس هستند.
ابوترابی تاکید کرد: این مجموعه در ذیل شورای هماهنگی ثبت احوال استان ها و شهرستان ها به ریاست استانداران و فرمانداران فعال بوده و با برنامه ریزی و تلاش مستمر به انجام رسیده، در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد فوت های ثبت شده در فاصله کمتر از یک سال از رخداد، در مهلت قانونی ۱۰ روزه به ثبت می رسند.
برابر قانون ثبت احوال، وفات هر فرد اعم از ایرانی یا خارجی باید به یکی از ادارات ثبت احوال سراسر کشور اعلام شود و وفات ایرانیان در خارج از کشور هم به ماموران کنسولی محل اقامت یا به یکی از ادارات سازمان ثبت احوال کشور گزارش می شود.
 

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1261714

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =