روایت گاردین از افزایش نژادپرستی در انگلیس پس از برگزیت

ایرنا نوشت: روزنامه گاردین روز سه‌شنبه در گزارشی از ابعاد عمیق نژادپرستی در انگلیس پس از رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا پرده برداشت و نوشت که از هر 10 اقلیت قومی دست‌کم 7 نفر مورد تبعیض قرارگرفته اند که این رقم نسبت به 3 سال قبل 58 درصد افزایش داشته است.

به گزارش گاردین، افراد نژادپرست پس از همه‌پرسی برگزیت حس اطمینان و دلگرمی بیشتری برای ارتکاب اقدامات نژادپرستانه دارند.

آمار اقلیت‌های قومی که از سوی افراد نژادپرست هدف قرارگرفته‌اند از 64درصد در ژانویه 2016 یعنی شش ماه قبل از برگزاری همه‌پرسی برگزیت، به 76 درصد در فوریه گذشته (بهمن/اسفند) رسیده است.

به نظر می‌رسد این آمار با افزایش جرائم ناشی از نفرت در انگلیس در سال‌های گذشته، بی‌ارتباط نیست.

بر اساس گزارش وزارت کشور انگلیس جرائم ناشی از نفرت از سال 2013 میلادی با افزایش دو برابری در سال 2018، به 71 هزار و 251 فقره رسیده است.

بر اساس تحقیقات گاردین، 37 درصد مردم انگلیس در پایان سال 2016 روزانه شاهد اظهارات نژادپرستانه در فضای مجازی بوده که این میزان در حال حاضر به 50 درصد رسیده است.

به‌ طورکلی نژادپرستی در فضای مجازی از دوره پیش از برگزاری همه‌پرسی برگزیت تاکنون دو برابر شده و تعداد افرادی که از شنیدن اظهارات منفی علیه خود شکایت کرده‌اند 50 درصد افزایش‌یافته است.


در این میان زنان از اقلیت‌های قومی بیشترین رفتارهای نژادپرستانه را تحمل کرده‌اند. طبق گزارش گاردین، 74 درصد زنان در حالی از رفتارهای تبعیض‌آمیز شکایت دارند که این میزان در سال 2016 میلادی 61درصد بوده است.

« دیوید لمی » نماینده مجلس انگلیس این گزارش را به نتیجه تلاش پوپولیست هایی نسبت داد که از کتاب قانون دونالد ترامپ پیروی می‌کنند.

وی که شخصاً هدف رفتارهای تبعیض‌آمیز در فضای مجازی قرارگرفته معتقد است دولت باید گام‌های اساسی‌تری را برای مقابله با این پدیده بردارد.

«عمر خان» رئیس اجرایی اندیشکده «رونی مد» هم می‌گوید که برگزیت به عادی شدن نفرت و شکاف در جامعه منجر شده است.

وی افزود : حتی پیش از برگزاری برگزیت بالغ‌ بر 8 میلیون اقلیت قومی هدف رفتارهای نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز قرارگرفته بودند و سیاستمداران به‌جای بی‌محلی به این آمار، باید در کنار رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی این مساله را مدیریت کنند.

گزارش‌ها حاکی است وضعیت اسلام‌ستیزی در انگلیس هم پس از رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا به ‌صورت بی‌سابقه‌ تشدید شده است. آمار پلیس نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان روند صعودی داشته است.

«مسعود شجره» رئیس سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت که اسلام‌هراسی در این کشور دیگر از مرحله «هراس» و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است.

وی گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آن‌چنان ‌که ادعا می‌شود ربطی به مسائل اقتصادی نداشته و در اصل یک جنبش ضد مهاجر، ضد اقلیت و نژادپرستانه است.

شجره معتقد است که بی‌تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان کمک کرده است.
 

310311

کد خبر 1262427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =