روزنامه شرق: اصولگرایان، حسینیه ارشاد را تصاحب کردند

روزنامه شرق نوشت: بعد از درگذشت ناصر میناچی، تنها و اولین مدیر حسینیه ارشاد از زمان تأسیس تا چند سال پیش، آرام آرام روند تسخیر حسینیه ارشاد آغاز شد و حالا به نظر می‌رسد که تکمیل شده است.

انتشار فهرست سخنرانان شب‌های قدر امسال نشان داد که مهم‌ترین سنگر نماد روشنفکری دینی هم از دست رفته است.

اعلام شده بود که در سه شب قدر امسال در حسینیه ارشاد به ترتیب این افراد سخنران و مداح هستند؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری و امیر سلیمانی‌فر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعید دسمی سخنران و علیرضا فیضی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین میراحمدرضا حاجتی و مصطفی هادیان.

چهره‌هایی که همگی به جریان مقابل یعنی اصولگرایی تعلق دارند و قطعا مشتریان پروپاقرص و همیشگی حسینیه ارشاد نه تعلق خاطری به این چهره‌ها دارند و نه قرابتی با روایت‌هایشان. احتمالا حالا فقط یک کانون توحید باقی مانده است برای کسانی که می‌خواهند جور دیگری بشنوند و ببینند.

شب‌های قدر حسینیه ارشاد در سالیان گذشته شب‌های قدر متفاوتی بود. آنها که از حرف‌ها و گفته‌های تکراری خسته بودند به حسینیه ارشاد می‌آمدند تا سنتی که 50 سال پیش با شریعتی و سخنوری‌های آتشین و روایت‌های جدیدش از مذهب آغاز شده بود، پابرجا بماند.

  ممانعت‌ها از برگزاری سخنرانی‌ها در حسینیه ارشاد اگرچه در سال‌های گذشته کم نبوده اما شاید نقطه عطف آن روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه سال گذشته بود که  از برگزاری مراسم تشییع پوران شریعت‌رضوی، همسر علی شریعتی در حسینیه ارشاد خودداری شد. مسئولان به خانواده آقای شریعتی و عزاداران اعلام کردند به آن سوی خیابان شریعتی بروند تا برای این مؤسسه مشکلی پیش نیاید. فرزند علی شریعتی همان وقت گفت که ساختمان حسینیه ارشاد برای ما یک نماد است والا ساختمان هیچ ارزشی برای تفکر شریعتی ندارد. اگر اینجا را انتخاب کردیم و امروز می‌گویند حق ورود ندارید، شرم بر ما.

حسینیه ارشاد مرکزی فرهنگی- مذهبی در خیابان شریعتی تهران  بود که آوازه‌اش بیشتر به سخنرانی‌ها و فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی علی شریعتی، مرتضی مطهری و محمد مفتح باز می‌گشت. نکته قابل تأمل این است که شارحان و حامیان قرائت سنتی از دین از همان ابتدا با حسینیه ارشاد سر ناسازگاری داشتند. از معماری غریبش که می‌گفتند مانند تکیه، مسجد یا حسینیه نیست تا سخنرانانش مانند علی شریعتی. این در حالی بود که مرتضی مطهری هم زمانی از سخنرانان مهم این حسینیه بود.

حسینیه ارشاد نخستین مکان مذهبی در ایران بود که در آن مردم به جای زمین، روی صندلی می‌نشستند. روحانیون سنتی و اندیشمندان سنت‌گرایی مانند سیدحسین نصر به چیدمان حسینیه انتقاد می‌کردند و آن را دنباله‌روی از کلیسا و کفار یا نشانه‌ای از نفوذ اهل تسنن در میان شیعیان می‌دانستند.

1717

کد خبر 1262907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 1
  مگه هنوز باز است ؟
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 0
  گرانی، تورم، بی پولی هم ما را اشغال کرده...
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 4
  همیشه شعبان یک بار هم رمضان
  • ZA ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   0 1
   همین روشنفکری دینی و سخنرانی هایشان ما را به این روز انداخته. بعدش این همه سال که دست اصول گرایان نبود چه گلی به سر ملت زد؟
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 1
  مثلا برای شب های قدر ، رئیس دولت اصلاحات رو بیارن سخنرانی کنه و گند بزنه به شب قدر مردم !
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 1
  بچه حزب الهی ها باید قدرت را بدست بگیرند کشور از حزب بازی نجات بدین
 • شاهین IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  1 0
  خیلی ها هم قبل از انقلاب با حسینیه ارشاد مشکل داشتند
 • DE ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 1
  بهتر
 • پویا IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  1 0
  با این تیتری که زدید فکر کردم کاخ سفید رو حسینیه کردند ! نگو که حسینیه ارشاد افتاده دست اصول گراها ، چقدر اهدافی که برنامه ریزی کرده بودید کج از آب دراومد اخوی !!!! کاخ سفید کجا حسینیه ارشاد کجا .
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 0
  ممانعت از برگزاری مراسم مرحومه پوران شریعت رضوی در حسینیۀ ارشاد، نه به دلیل مساله داشتن با دکتر شریعتی بلکه به دلیل آن بود که خانوادۀ آن مرحومه، آقای احمد منتظری را برای اقامۀ نماز میت ، دعوت کرده بودند. که بی تردید به معنای اعلام یک موضع سیاسی خاص است وحتما از تبعات آن با خبر بوده اند.جناب آقای احسان شریعتی با یان دعوت عجیب وغریبشان، انتظار داشتند که مسئولین حسنیۀ ارشاد برایشان سوت وکف هم بزنند؟ مگر مراسم مرحوم دکتر یزدی ومرحوم بسته نگار در همین حسینیه برگزار نشد؟ چرا آنجا ممانعتی صورت نگرفت؟جناب احسان شریعتی بهتر بود به جای فریاد شرم سر دادن بر سر این وآن، صداقت نشان می دادند و اصل موضوع را به مردم می گفتند .