بازخوانی مصاحبه‌ای تاریخی از ناصر حجازی در سال ۵۰؛ کاش می‌توانستم تیرک‌های دروازه‌ام را از طلا بسازم

هشت سال از درگذشت ناصر حجازی گذشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دوم خرداد برای اهالی فوتبال یادآور روزی تلخ است. روزی که در آن ناصر حجازی دروازه بان افسانه ای تاریخ فوتبال ایران برای همیشه از بین دوست دارانش پر کشید و به آسمان ها رفت. حالا غم از دست دادن اسطوره استقلالی فوتبال ایران هشت ساله شده است.

به همین مناسبت بخش هایی از یکی از مصاحبه های تاریخی ناصر حجازی در سال ۱۳۵۰ را با نشریه کیهان ورزشی می خوانید. مصاحبه ای که حجازی در آن نه راجع به فوتبال،که درباره عشق و زندگی و مرگ صحبت کرد:

«به پوچی های زندگی می اندیشم، به تمام آن چیزهایی که نزد انسان های دیگر بعنوان میزان و الگوهای زندگی شناخته شده اند. اکنون نیک می‌دانم که این الگوها سراب هایی بیش نیستند و زندگی چیزی بجز تمام آن کاخ های بلند مرتبه آرزوهاست و آن گاه به تمام این پوچی ها لعنت می فرستم. من از پدرم ، از مادرم، از تمام معلمانم گله مندم که چرا از پوچی ها همه چیز می سازند و نمی دانند ثمره آن فنا شدن انسانی است که با تمام وجود به دنبال الگوهای ساخته شده آنها می رود و آنگاه به سراب بودن آنها پی می برد. چه بسا آدمیانی که تمام زندگی خود را در این راه از کف می دهند تا دریابند تمام آن چیزهایی را که به او آموخته اند بی پایه و دور از حقیقت بوده است. همراه این بدآموزی ها انسانی درمانده و پاک باخته را در دریای نومیدی ها تنها می گذارند. به من گفته بودند که عشق یک موهبت الهی است و هرگاه خداوند بخواهد به کسی محبت کند عشق را در قلب او جای می دهد. می گفتند؛ آن کس که به نور عشق زنده شود دلش، عمر جاودان می یابد و من به دنبال این چشمه آب زندگی تمام وجودم را در گرو آن گذاشتم و صمیمانه عشق ورزیدم. بیش از هفت سال طول کشید تا دانستم زندگی بر پایه ای غیر از آنچه دیگران گفته اند بنا شده است. 


دانستم که عشق، محبت و صداقت دیگر خریداری ندارد و حتی به پای الهه عشق هم باید پول نثار کرد، نه اشک. کاش می توانستم دیرک های دروازه ام را از طلا بسازم و بجای طناب آن شرابه های مرواریدنشان بیاویزم تا به همه ثابت کنم که سرگردانی در سراب رویاها نافرجام و شیرین ترین پاداش گمشده در این وادی بی مرز، مرگ است.» 

۲۵۴ ۴۳

کد خبر 1262979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حجازی IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  10 0
  من ان گلبرگ مغرورم که میمیرم زبی ابی ...........پی شبنم نمیگردم
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  12 0
  آدم حسابی فوتبال ایران
 • علیرضا IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  14 1
  من پرسپولیسی هستم ولی عاشق ناصرخان حجازی بودم و هستم.مردی که مانند شهریار فوتبال ایران علی دایی سر پیش هیچکس خم نکرد.روحش شاد و یادش گرامی.
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  14 12
  حرفهای ناصرخان رو با مصاحبه های اسطوره پرسپولیس( علی آقا پروین) مقایسه کنین. ادبیاتشون زمین تا آسمون فرق میکنه.
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  19 0
  عجب ادیبانه و پخته!