اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی تا حد زیادی مغفول مانده است

شبستان نوشت:سجانیان اساسی با تاکید بر اینکه اهدافی که درقانون وسیاست های کلی برای اصل ۴۴ عنوان شده بود تا حد زیادی مغفول مانده است، گفت: آنچه درعمل شاهد هستیم افزایش در آمدها برای جبران کسری بودجه دولت ها است.

«محمدهادی سجانیان» شب گذشته (شنبه 4 خرداد) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره اقدامات انجام شده برای عملیاتی شدن اصل 44 قانون اساسی با تاکید بر اینکه اهدافی که درقانون وسیاست های کلی برای اصل 44 عنوان شده بود تا حد زیادی مغفول مانده است، گفت: آنچه درعمل شاهد هستیم افزایش در آمدها برای جبران کسری بودجه دولت ها است.

این عضو هیات علمی دانشگاه و کارشناس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به دلیل آنکه نتوانسته ایم ساختار حکمرانی در کشور را اطلاح کنیم کسری تر از عملیاتی کشور در سال های مختلف افزایش یافته است، افزود: متاسفانه در خصوص اجرای اصل 44، اهداف قانون گذاران چندان محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه در واگذاری ها نگاه دولت درآمدی است، گفت: دولت تلاش می کند در این روند درآمد بیشتری داشته باشد از این رو زمانی که نگاه دولت در واگذاری ها درآمدی شد سهامی که در بورس نیز عرضه می شود به صورت بلوکی است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به عدم توانایی بخش خصوصی برای خرید واگذاری ها گفت: نوع نگاه حاکمیتی نیز به بخش خصوصی نداشتن باور به این بخش بود این در حالی است که در دیگر کشورها واگذاری ها به بخش خصوصی ابتدا از بنگاه های کوچک آغاز می شود تا بخش خصوصی توانمند شود.

سجانیان در پایان صحبتهایش درباره راهکارهای عملیاتی شدن اصل 44 قانون اساسی گفت: تغییر نگرش مسئولان به واگذاری ها، اصلاح آیین نامه ها در اهلیت داشتن اشخاص و تعیین تکلیف سهام عدالت از جمله راهکارهای اجرای اصل 44 قانون اساسی است./

۲۵۲۵

کد خبر 1263997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =