انتخابات پارلمان اروپا در کشورهای مختلف قاره سبز به کجا رسید؟

ایرنا به نقل از خبرگزاری دویچه وله نوشت: نتایج نظرسنجی‌ها در زمان خروج از حوزه‌های رای‌گیری نشانگر پیشتازی حزب سبزهای آلمان با کسب نزدیک به ۲۱،۸ درصد آرا و حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن جریان اصلی راست افراطی فرانسه با کسب ۲۳/۲ درصد از آراء است.

شهروندان اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، لیتوانی، لوکزامبورگ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلونی، اسپانیا و سوئد روز یکشنبه پای صندوق‌های رای رفتند. انتخابات شامگاه یکشنبه در تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به پایان می‌رسد.

آلمان:

بر اساس این نتایج  حزب دموکرات با ۱۵،۶ درصد شکست سختی متحمل شده اند.

 دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی با کسب حدود ۲۷،۹ درصد(با اینکه از آرای آنها کاسته شده)، اما همچنان قوی‌ترین فراکسیون را تشکیل می‌دهند.

 بر اساس ارزیابی‌ کارشناسان، بسیاری از آرای سوسیال دموکرات‌ها و دو حزب دموکرات‌ و سوسیال مسیحی به سمت حزب سبزها تغییر یافته است.

 حزب دموکرات‌های آزاد (لیبرال‌ها) و حزب چپ‌ها هر یک به ۵،۵ درصد و حزب راستگرای "آلترناتیو برای آلمان" به ۱۰،۵ درصد آراء دست یافته‌اند.

در انتخابات روز یکشنبه آلمان برای انتخاب 96 نماینده، 68 میلیون و 400 هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند. اروپا از روز جمعه تا شامگاه یکشنبه شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا بود. 
مقامات اروپایی امیدوار به مشارکت بالای حدود 427 میلیون شهروند اروپایی واجد رای دادن در این انتخابات هستند با این حال برآوردها حاکی از استقبال نه چندان گرم آنها از این انتخابات است.

فرانسه:

خبرگزاری یورو نیوز یکشنبه شب گزارش داد: حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن، جریان اصلی راست افراطی فرانسه بر اساس نتایج نظرسنجی‌ها در خروجی صندوق‌های رای با کسب ۲۳/۲ درصد آرا پیشتاز این انتخابات است: یک پیروزی بزرگ برای ملی‌گرایان فرانسه دو سال پس از شکست در برابر امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷.

حزب جمهوری به پیش به رهبری امانوئل ماکرون احتمالا کسب با ۲۱/۹ درصد آراء در جایگاه دوم قرار دارد. حزب اروپای اکولوژیست سبزها به رهبری یانیک ژدو هم با ۱۲/۸ درصد آراء سوم است.

یونان:

محافظه‌کاران یونان چپ‌گراهای حاکم را شکست دادند.

نخستین نتایج نظرسنجی‌ها در یونان نشانگر پیشتازی حزب دموکراسی نوین، جریان اصلی راست میانه این کشور با کسب ۳۲ تا ۳۶ درصد آراء است. حزب چپ‌گرای سیریزا به رهبری الکسیس تسیپراس، نخست وزیر احتمالا با کسب ۱۹ تا ۲۵ درصد آراء در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت.

 اتریش:

حزب محافظه‌کار مردم اتریش به رهبری سباستین کورتس با کسب ۳۴/۵ درصد آرا، برنده بزرگ انتخابات اتریش خواهد شد. حزب سوسیال دموکرات این کشور که در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی گذشته بازنده اصلی بود، این بار می‌تواند با کسب حدود ۲۴/۱ درصد آراء دومین جریان اصلی سیاسی این کشور اروپای مرکزی باشد. حزب راست‌گرای افراطی آزادی اتریش که اخیرا با رسوایی ایبیزاگیت از دولت خارج شد، احتمالا با کسب ۱۷/۵ درصد در جایگاه سوم قرار می‌گیرد.

ایرلند:

بر اساس آرای شمرده شده که نتیجۀ آن روز شنبه منتشر شد، حزب سبز ایرلند توانسته است رقبا را پشت سر گذاشته و وارد پارلمان اروپا شود.

هلند:

حزب کارگر هلند (PvdA) برخلاف پیش بینی تمام نظرسنجی‌ها در جریان انتخابات پارلمان اروپا بیشترین آرا را به دست آورد. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات نشانگر پیشتازی عوامگرایان و راست‌های میانه بود.

25231
کد خبر 1264051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =