مراسم بدرقه پیکر صدای ماندگار ایران برگزار شد/علی نصیریان: پرویز بهرام چهره ماندگار است

مراسم تشییع پیکر پرویز بهرام در تالار وحدت با حضور چهره‌های شاخص هنری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم تشییع پیکر پرویز بهرام دوبلور باسابقه که با صدای ماندگارش خاطرات بسیاری را در ذهن مخاطبان به یادگار گذاشته است، صبح امروز (چهارشنه هشتم خرداد ماه) در تالار وحدت برگزار شد.

علی نصیریان، بهزاد فراهانی، فاطمه معتمدآریا، منوچهر والی‌زاده، مهوش وقاری، منوچهر اسماعیلی، ناصر ممدوح، سیامک اطلسی، افشین ذی‌نوری، جواد پزشکیان، حمید منوچهری، چنگیز جلیلوند و رضا بنفشه‌خواه از جمله چهره های حاضر در این مراسم بودند. 

بهرام، صدای ماندگار دوبله ایران صبح ششم خرداد ماه در سن ۸۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

در ابتدای این مراسم علی نصیریان درباره پرویز بهرام گفت: «همه فکر می‌کنند او فقط دوبلور بوده اما او از اوایل دهه ۳۰ بازیگری می‌کرد و من از آن زمان با او آشنا شدم.»

نصیریان با اشاره به تخصص بهرام در دکلمه و بیان اشعار حماسی و اجتماعی گفت: «او در زمان فهیمه راستکار کار می‌کرد و بعد از آن، من او را در کارگاه‌هایی می‌دیدم که کارهایی از آرتور میلر را به صورت کارگاهی با هم کار می‌کردیم. بعد از آن هم در گروه آقای اسکویی کار می‌کرد و نمایش «اتللو» را در آن دوران کار کرد. وقتی با بهرام متداکتینگ کار می کردیم، بهترین دوران کاری من بود.»

این بازیگر با آرزوی آمرزش برای بهرام، بیان کرد: «این هنرمند به کشورش خدمت کرد و در آثاری فعالیت داشت که هنوز زنده است؛ او از چهره‌های ماندگار است و کارهای ماندگاری انجام داد.»

در ادامه مراسم حمیدرضا آشتیانی پور (رئیس انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم) با اشاره به نکاتی که در پرویز بهرام برجسته بود، گفت: «پرویز بهرام همواره در طول زندگی‌اش توانایی‌های خود را در بالاترین سطح نگه داشت و متجلی کرد. در کارهای او دیدم که علاوه بر به کارگیری توانایی‌هایش در بالاترین سطح، ناتوانی‌هایش را به توانایی و قابلیت تبدیل کرد و این موضوع هم تبدیل به یک مدل اجرایی شد و دنباله‌رو پیدا کرد.»

او اضافه کرد: «لذت بردن از کار و صدای بهرام نیازمند آشنایی و شناخت هنری تخصصی نیست و همچون استشمام رایحه خوشبوی یک گل است که هم خردسالان و  هم کهنسالان از آن لذت بردند.»

بهرام 62 سال آموزش داد بدون ذره‌ای طلب


سپس نوبت به منوچهر اسماعیلی، دوبلور باسابقه رسید تا در این مراسم سخنرانی کند، او با تاکید بر اینکه بهرام ادب و هنر را به هنرمندان آموخت، بیان کرد: «من مدیون او هستم چرا که نحوه گفتار را برای من گشود. ۶۲ سال کم نیست، او در این دوران به آموزش و یاد دادن پرداخت بدون آنکه ذره ای طمع و طلب چیزی را داشته باشد.»

اسماعیلی بااشاره به گفت‌وگوی مشترکی که با بهرام داشت، ادامه داد: «روزی درباره نحوه کار دوبلاژ صحبت می‌کردیم، سخنی با این مضمون مطرح شد که در آن روزها همه ما بودیم، نه من و منیت نداشتیم، بهرام هم تصدیق کرد. او حسادت نمی کرد، می آموخت اما هیچگاه کسی را نیازرد و این درسی بود که به من داد، یادش گرامی.»

در ادامه این مراسم محمود قنبری از دوبلورهای باسابقه با حضور در جایگاه درباره بهرام اینچنین گفت: «بهرام دارای صدایی فاخر، جذاب، رمانتیک و پرشکو و مخملی بود. شاید کمتر افراد بدانند که او فارغ از بازیگری و گویندگی در حوزه حقوق و وکالت هم فعالیت می کرد، به قول معروف آنچه خوبان همه دارند او به تنهایی داشت و در طنزگویی هم واقعا نمونه بود.»

پایان بخش این مراسم سخنرانی منوچهر والی‌زاده دوبلور و بازیگر پیشکسوت بود، که با تاکید بر اینکه از نوجوانی شاگرد بهرام بوده است، بیان کرد: «یادم می‌آید در اتاق انتظار منتظر می ماندیم تا او بیاید. دیالوگ بگوید و ما یاد بگیریم. چقدر زود می روند بهترین ها و ان شالله همه را خداوند رحمت کند.»

این هنرمند در ادامه یادداشتی را از طرف رادیویی ها که زمانی پرویز بهرام داستانهای شب رادیو را می خواند، قرائت کرد و گفت: «من از طرف رادیویی ها می گویم که واژه در ستایش پرویز بهرام قاصر است. او مردی بزرگ بود و همگان از او چیزهای زیادی آموختند. امروز اینجا جمع شدیم تا پیکر بی جان مردی را به خانه ابدی بدرقه کنیم که کارنامه درخشان و موفقی دارد. صدای آرامش بخش و نرم او هیچ وقت نه تکرار می شود و نه از یادها می رود.»

در پایان این مراسم پیکر پرویز بهرام در حضور دوستان و علاقه مندان به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد.

همچنین مراسم ختم بهرام روز شنبه ۱۱ خردادماه ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ در مسجد بلال صدا و سیما برگزار می‌شود.

۲۵۸۲۴۳

کد خبر 1264696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =