شغال مصری که تاکنون گونه‌ای نادر از شغال طلایی شمال آفریقا محسوب می‌شد، اکنون هویت جدیدی یافته است. آزمایش دی.ان.ای این حیوان نشان می‌دهد که او به جز رنگ بدن، تفاوت دیگری با گرگ خاکستری ندارد!

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، شغال مصری تاکنون گونه‌ای نادر از نژاد شغال طلایی محسوب می‌شد؛ هرچند که توماس هاکسلی، زیست‌شناس تکاملی در سال 1880 اظهار کرده بود که شغال مصری بسیار شبیه گرگ خاکستری است.

اما شواهد جدید حاکی از آن است که این گونه اصلا شغال نبوده و نوعی گرگ خاکستری است. هویت اصلی این حیوان زمانی شناسایی شد که دانشمندان واحد پژوهشی حفاظت از حیات‌وحش دانشگاه آکسفورد، دی.ان.ای آن را با نمونه‌هایی در یک بانک‌ اطلاعاتی ژنتیکی تطبیق دادند. این تحقیقات نشان داد که شغال طلایی بدون شک گرگ خاکستری است.

این کشف برای این شغال‌ها پیامدهای حفاظتی مثبتی به همراه داشته است. شغال‌های طلایی در معرض خطر محسوب نمی‌شوند، اما این گونه که به تازگی کشف شده ممکن است در خطر انقراض باشد. شغال‌های دیگری که از لحاظ ژنتیکی مشابه هستند نیز در 2495 کیلومتر دورتر از مصر و در اتیوپی شناسایی شدند.

به گفته دانشمندان، تنها گونه گرگ خاکستری ساکن قاره آفریقا گونه‌ای مرموز است که سازمان حفاظت از محیط زیست باید ارزیابی سریعی درمورد آن انجام دهد. باورها بر این است که گرگ‌ها حدود سه میلیون سال پیش و قبل از گسترش یافتن در نیمکره شمالی به آفریقا مهاجرت کرده‌اند.
50

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 126533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =