قتل همسر محمدعلی نجفی و بایدها و نبایدهای خبررسانی

حسن نمکدوست، استانداردهای پوشش رسانه‌ای اخبار مربوط به قتل میترا استاد را در قالب پرسش و پاسخ بررسی کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این روزها موضوع پوشش رسانه‌ای ماجرای قتل میترا استاد، به یکی از مهم‌ترین موضوعات در میان اهالی رسانه تبدیل شده است و در این بین نحوه برخورد صداوسیما و پوشش اخبار این اتفاق هم مورد انتقاد برخی از فعالان حوزه خبر قرار گرفته است.

با این حال تب این موضوع همچنان در توییتر داغ است و هر روز نظرات مختلفی را درباره چگونگی پوشش این رخداد و همچنین سازوکاری که می‌بایست رعایت شود، مطرح می‌شود. در تازه‌ترین واکنش، حسن نمکدوست، روزنامه‌نگار باسابقه و مدرس دانشگاه، در توییتر به بررسی استانداردهای رسانه‌ای پوشش اخبار مربوط به قتل میترا استاد پرداخته و در این باره نوشته است: «می‌کوشم فهم خود را از استانداردهای روزنامه‌نگاری درباره پوشش رسانه‌ای قتل خانم میترا استاد در قالب چند پرسش و پاسخ بیان کنم. هر پرسش و پاسخ را قبل از نشر با آقای دکتر باقر انصاری که سال‌هاست به ما در دانستن حقوق رسانه‌ها صمیمانه کمک می‌کنند مطرح می‌کنم مبادا مرتکب اشتباه شوم.»

او سپس به طرح پرسش‌های خود در این باره با ذکر پاسخ و وظیفه روزنامه نگاری، به شرح زیر پرداخته است:

۱- به اعتراف آقای نجفی، ایشان گلوله‌ منجر به مرگ خانم استاد را شلیک کرده‌اند. اکنون ایشان متهم است یا مجرم؟

پاسخ: تا صدور حکم قطعی توسط دادگاه صالح، کماکان متهم هستند و از تمامی حقوق یک متهم برخوردار.

وظیفه ما: پرهیز از هرگونه پیشداوری، سوگیری و صدور حکم له یا علیه آقای نجفی.

۲- آیا حق داریم اتهامی را - از هر نوع - متوجه خانم میترا استاد کنیم؟

پاسخ: براساس برداشت، حدس و گمان یا روایت‌های غیرمستند به‌هیچ‌وجه.

وظیفه ما: اتهام زدن کار ما نیست. اگر سندی درست، قابل اتکا، مربوط و مؤثر در اختیار داریم با تأیید سردبیری و اخذ مشاوره حقوقی در رسانه‌مان منتشر می‌کنیم.

۳- آیا می‌توان با پسر خانم استاد مصاحبه و گفته‌هایش را منتشر کرد؟

پاسخ: فرزند خانم استاد کودک است و نباید او را منبع خبر تلقی و به گفته‌هایش استناد کرد؛ با او مصاحبه و عکس‌ او را منتشر کرد؛ تنها مقام‌ قضایی و دادگاه می‌توانند اظهارات او را اخذ کنند و اجازه انتشار آن را بدهند.

۴- آیا اگر خانم سرور تابشیان یا دختر آقای نجفی، بدون ارائه سند معتبر، اتهامی را علیه خانم استاد مطرح کنند، می‌توان آن اتهام را منتشر کرد؟

پاسخ: رسانه‌ای کردن اتهامی که سندی محکمه‌پسند آن را تأیید نمی‌کند و امکان راستی‌آزمایی آن وجود ندارد، غیر حرفه‌ای است و ممکن است مصداق اشاعه کذب باشد.

۵۷۲۴۳

کد خبر 1265534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =