خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: یک منبع دیپلماتیک در قطر اعلام کرد ­این کشور روز چهارشنبه پنج فروند جت جنگنده فرانسوی رافال دریافت کرد.

این منبع دیپلماتیک گفت: «من تایید می کنم که این پنج فروند هواپیمای جنگنده رافال در ساعت چهار و چهل و پنج دقیقه بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) مستقیما از فرانسه به قطر رسیدند.»
این جت های جنگنده در حالی به قطر تحویل داده می شوند که این کشور به مدت دو سال است از سوی عربستان سعودی و هم پیمانانش تحریم شده است.
به دنبال آن که عربستان سعودی و هم پیمانانش، یعنی امارات عربی متحده، مصر و بحرین، در سال ۲۰۱۷ قطر را تحریم کردند، مقامات قطری چندین قرارداد نظامی عمده امضا کردند.
عربستان و هم پیمانانش با متهم کردن این کشور به حمایت از جنبش های تندرو، روابط خود را با دوحه قطع کردند. قطر این اتهامات را رد کرده است.
قطر که در سال ۲۰۱۵ سفارش خرید ۳۶ فروند هواپیمای رافال را داده بود در سال میلادی گذشته ۱۲ فروند دیگر از این نوع هواپیماها را سفارش داد. این کشور در نظر دارد ۳۶ فروند دیگر از این نوع هواپیماها را سفارش دهد.
فرانسه اولین گروه از هواپیماهای رافال را به طور رسمی و طی مراسمی در شهر مرینیاک Merignac، واقع در جنوب غربی فرانسه، که محل ساخت این هواپیماهاست، به قطر تحویل داد. از آن زمان تا کنون خلبانان قطری سرگرم آموزش دیدن در خصوص نحوه استفاده از این هواپیماها بوده اند.
قطر قرارداد جداگانه ای در خصوص خرید ۵۰ فروند هواپیمای ایرباس ای. ۳۲۱ با فرانسه امضا کرده است. این کشور قراردادی نیز با انگلیس برای خرید جنگنده های تایفون امضا کرده است.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز اعلام کرده است قراردادی ۱۲ میلیارد دلاری در خصوص فروش جنگنده های اف.۳۵ ساخت آمریکا به قطر با این کشور امضا کرده است.
هواپیمای جنگی دو موتوره رافال از سال ۲۰۰۴ تا کنون در خدمت ارتش فرانسه بوده است.
فرانسه هواپیماهای میراژ اف.-۱، آلفا جت و میراژ ۲۰۰۰ به قطر فروخته است.
فرانسه به مدت چندین سال نتوانست هواپیماهای رافال به کشورهای دیگر بفروشد. اما سرانجام در سال ۲۰۱۵ قرارداد فروش ۲۴ فروند از این هواپیماها را با مصر و سپس قرارداد فروش شماری از این هواپیماها به قطر را امضا کرد.
هند نیز در سپتامبر سال ۲۰۱۶ موافقت کرد که ۳۶ فروند هواپیمای رافال را از فرانسه خریداری کند.

۶۴۲۳۱
کد خبر 1267129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =