پلیس با افزایش همه جریمه‌ها مخالف است/ جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی چیست؟

ایلنا نوشت: رییس پلیس راهنمایی و رانندگی با ارائه توضیحاتی درباره جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی گفت: ما موافق افزایش همه جریمه ها نیستیم و چنانچه جرایم بخواهد افزایش پیدا کند پیشنهاد ما فقط افزایش جریمه تخلفات حادثه ساز است.

سردار سید کمال هادیانفر (رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا) درباره افزایش جریمه ها گفت: ماده ۲۲ قانون پیش‌بینی کرده است که هر سه سال جرائم بازنگری شود و در حقیقت ۴ دستگاه از جمله وزارت کشور وزارت راه وزارت دادگستری در این حوزه مسئول هستند. این دستگاهها چنانچه بخواهند میزان جریمه ها را بازنگری کنند، ما حتما نظرات خود را ارائه خواهیم کرد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا خاطرنشان کرد: ما در مجموعه پلیس راهور موافق نیستیم که همه جریمه ها بازنگری و افزایش داده شود، اما چنانچه بخواهند هزینه جریمه تخلف افزایش پیدا کند، قطعاً فقط تخلفات حادثه ساز هستند که جرائم آنها افزایش پیدا خواهد کرد که شامل ۳ الی ۴ مورد تخلفات حادثه ساز می شود، البته این موضوع در حال حاضر در دستور کار دولت قرار ندارد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که از سوی کارگروه کاهش آلودگی هوا گفته می‌شود دوربین های ثبت تخلف خودروهای فاقد معاینه فنی را یا جریمه نکرده و یا کمتر از میزان واقعی جریمه می کند، گفت: آنچه که ما در خصوص ثبت تخلفات معاینه فنی ابلاغ کرده ایم مورد قانونی است. البته بخشی در ماده ۸ قانون هوای پاک آمده است که خودروهای فاقد فنی روزانه ۵۰ هزار تومان در صورت تردد جریمه شوند، که ما این موضوع را متوقف کرده و اجازه نداده ایم، چنین جرائمی صورت بگیرد.

 سردار هادیانفر خاطرنشان کرد: اعلام کردیم خودروهای فاقد معاینه فنی فقط یک بار جریمه شده تا ظرفیت مراکز معاینه فنی در کشور توسعه پیدا کرده و افزایش یابد و مردم به خاطر گرفتن معاینه فنی تا ساعاتی پس از نیمه شب نیز معطل نشوند و تا زمانی که ظرفیت در ۴۵۰ نقطه معاینه فنی در سراسر کشور افزایش پیدا نکند ما خودروها را فقط یکبار جریمه می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه مدت زمانی را برای ارتقاء مراکز معاینه فنی اعلام کرده اید، گفت: ما مسئول این مراکز نیستیم اما بر اساس ابلاغ شورای عالی ترافیک این مراکز به استریت ارتقا پیدا کرده و ما نیز بانک های اطلاعاتی مان را در قالب  سامانه سیمفا در اختیار آنان قرار دادیم تا عملیات سرعت بیشتری پیدا کند، ما شرایط را نگاه می کنیم و نمی‌خواهیم مردم دچار مشکل شوند.نمی‌توانیم از این طرف به مردم با جریمه فشار وارد کرده اما از آن طرف مراکز نیز پاسخگو نباشند در این صورت مردم نیز دچار سردرگمی خواهند شد.

او افزود: بنابراین زمانی که ظرفیت مراکز معاینه فنی افزایش پیدا کند متناسب با آن نیز ما از مردم می‌خواهیم تا معاینه فنی دریافت کنند.

47231

کد خبر 1267207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =