سهام خودرویی‌ها در جهش تاریخی/ تحلیل هفتگی بورس

میزان نوشت: سهام گروه خودرویی در ۳ روز مورد معامله جهش قیمتی را تجربه کرد که به گفته کارشناسان این حوزه کاهش قیمت ارز و کاهش قیمت گروه فلزات از جمله دلایل رشد این گروه بوده است.

بازار سرمایه طی هفته گذشته به دلیل تعطیلات تنها در ۳ روز کاری مورد معامله قرار گرفت که روند کلی آن نشان دهنده رشد شاخص کل بوده است.

بررسی گروه خودرویی در روزهای ابتدایی هفته نشان از رشد کلی نمادهای این گروه دارد که از کارشناسان دلایل این جهش قیمتی را ریشه در عواملی همچون کاهش قیمت ارز و کاهش قیمت گروه فلزات می دانند.

بررسی دقیق‌تر پنج گروه اصلی خودرویی به شرح زیر است:

*سایپا (خساپا)

سهام گروه سایپا در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و از ۲۵ هزار و ۶۵۹ سهم در ابتدای هفته به ۲۱ هزار و ۸۸۱ سهم افت کرد و حجم از ۷۴۳ میلیون و ۳۰۶ سهم با افزایش به ۷۵۲ میلیون و ۵۹۴ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با مثبت ۴.۱۷ درصدی روبرو شد که این روند در پایان به مثبت ۴.۷۶ درصدی رسید.

بورس خودرویی

*ایران خودرو (خودرو)


سهام گروه ایران خودرو در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و از ۴ هزار و ۶۴۵ سهم در ابتدای هفته به ۳ هزار و ۴۱۸ سهم کاهش یافت و حجم از ۵۸ میلیون و ۵۵۴ سهم با افت به ۴۴ میلیون ۶۱۷ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند مثبت ۱.۱۷ درصدی روبرو شده که این روند در پایان هفته به مثبت ۱.۸۱ درصدی رسید.

بورس خودرویی

*زامیاد (خزامیا)

سهام گروه زامیاد در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت ۶ هزار و ۵۹۵ سهم در ابتدای هفته به ۵ هزار و ۳۰۹ سهم کاهش یافت و حجم از ۱۲۵ میلیون و ۷۵۷ سهم با روند نزولی به ۱۰۳ میلیون و ۲۸۳ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند منفی ۱.۷۴ درصدی روبرو شده که این روند در پایان هفته به مثبت ۰.۶۹ درصدی رسید.

بورس خودرویی

*پارس خودرو (خپارس)

سهام گروه پارس خودرو در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و تعداد آن از ۷ هزار و ۳۰۰ سهم در ابتدای هفته به ۹ هزار و ۸۸۳ سهم افزایش یافت و حجم آن نیز از ۱۴۶ میلیون و ۲۰۴ سهم با افزایش به ۲۰۲ میلیون و ۳۲ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند منفی ۰.۴۷ درصدی روبرو شد که این روند در پایان هفته به رقم مثبت ۲.۴۸ درصدی رسید.

بورس خودرویی

*گروه بهمن (خبهمن)

سهام گروه بهمن در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و سهم در ابتدای هفته از ۳۹۰ واحدی در پایان هفته افزایش و به رقم ۵۵۹ واحدی رسید، همچنین حجم از ۳ میلیون و ۷۶۷ با افزایش به ۵ میلیون و ۵۵ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند منفی ۰.۴۲ درصدی روبرو شد که این روند در پایان هفته با مثبت ۰.۶۷ درصدی رسید.
برای دو گروه سهام گروه سایپا دیزل و سهام گروه ایران خودرو دیزل در هفته جاری مورد معامله قرار نگرفت.

در همین راستا، همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه گفت: در هفته جاری در گروه خودرویی به ویژه نماد گروه سایپا شاهد شکل‌گیری صف خرید بودیم که این رشد به دلایل افزایش قیمت‌ها و کاهش قیمت گروه فلزات بوده که باعث کاهش هزینه‌های تولید شده و در نهایت انتظار می رود هزینه نهایی آنها کاهش یابد.
وی افزود: در شرایطی که بازارهای جهانی رو به کاهش حرکت می کنند، شرکت‌های مصرف کننده گروه فلزی منفعت بیشتری به دست می‌آورند و در حال حاضر این دو عامل باعث توجه سرمایه‌گذاران به گروه خودرویی شده، هر چند این گروه مدت‌ها قیمت سهامشان ثابت بوده هم اکنون فرصت مناسبی برای رشد خواهد بود.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: کاهش قیمت ارز نیز تا حدودی در تغییرات به وجود آمده تاثیرگذار است. 

۲۲۶۲۳۱
کد خبر 1267229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۶
    0 0
    این بورس لعنتی رو باید رها کرد سهام های صادرات محور که ارز اور هستنند حتی زمانی که دلار نیما از چهارو دویست به ده هزارتومان رسید در جا میزنند ولی خودرویی های که زیان های هنگفت دارن و تولیدشون با وجود رفتنن شرکتهای خودروساز رشد چشمگیری کردنند هر تو بور س سرمایه گداری کنه سرش کلاه رفته