۲۵۴ نفر
۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
نحوه قسط‌بندی مالیات بر خرید سکه اعلام شد

تسنیم نوشت: خریداران سکه های پیش فروشی که مشمول پرداخت مالیات شده اند می توانند نسبت به قسط بندی مالیات خود اقدام کنند.

 سازمان مالیاتی در روزهای اخیر از بخشنامه ای رونمایی کرد که براساس آن افرادی که در سال ۹۷ سکه های پیش فروشی را خریداری و دریافت کرده اند مشمول مالیات هستند.

باتوجه به مفاد مواد ۱ و ۹۳ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کلیه خریداران سکه که در سال ۱۳۹۷ نسبت به دریافت حداکثر ۲۰۰ سکه از سیستم بانکی اقدام نموده اند مشمول بوده و بر اساس شرایط بخشنامه مکلف به پرداخت مالیات می باشند.

"مالیات قطعی خریدارن سکه از سیستم بانکی" همان بخشنامه ای است که در روزهای اخیر خریداران سکه  های پیش فروشی را شوکه کرد و باعث انتشار نقدهایی به این طرح شد که مضمون همه ی آنها به اتفاق این بود که بانک مرکزی در زمان پیش فروش، اعلام کرده بود این سکه ها مالیات ندارند.

بانک مرکزی در زمان پیش فروش سکه رسماً اعلام کرد: سکه های پیش فروشی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی شوند و  آنچه سازمان مالیاتی ابلاغ کرده است تضادی با آنچه بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود، ندارد چراکه بخشنامه جدید سازمان مالیاتی نشاندهنده آن است که باید خریداران سکه های پیش فروشی، مالیات عایدی بر سرمایه شان را پرداخت کنند.

ماجرا از این قرار است که عده ای در زمان پیش فروش سکه که طبق سیاست های مدیریت وقت بانک مرکزی انجام شد، قدرت خرید بالایی داشتند و توانستند تعداد زیادی سکه را بانک مرکزی بخرند و سودهای بالایی هم نصیب شان شد. این گروه حال که سرمایه شان چند برابر شده باید مالیات سرمایه شان را به دولت پرداخت کنند.

سازمان مالیاتی گزینه مربوط به پرداخت مالیات قطعی خریداران سکه در سال ۹۷ را روی سایت خود قرار داد و به توضیحاتی درباره چگونگی پرداخت مالیات مشمولان این بخشنامه پرداخت.

برهمین اساس و باتوجه به مفاد مواد ۱ و ۹۳ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، به شرح ذیل مقرر می گردد:

الف- مشمولین تبصره ماده ۱۰۰:
کلیه خریداران سکه که در سال ۱۳۹۷نسبت به دریافت حداکثر ۲۰۰ سکه از سیستم بانکی اقدام نموده اند مشمول این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهار نامه مالیاتی معاف  می باشند.

ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن:
نسبت به خریداران سکه که طی سال ۱۳۹۷سکه خود را دریافت نموده اند:
     ۱- تا بیست سکه دریافتی مشمول مالیات نمی باشد.
     ۲- نسبت به مازاد ۲۰ سکه تا میزان ۶۰ سکه به ازای هر سکه ۱/۵۰۰/۰۰۰ ریال مالیات مقطوع.
     ۳- نسبت به مازاد ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال مالیات مقطوع.
     ۴- نسبت به مازاد ۱۰۰ سکه تا میزان ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲/۵۰۰/۰۰۰ ریال مالیات مقطوع.

تبصره ۱: مودیان ردیف ۱ بند (ب) فوق نیازی به ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت.
تبصره ۲: مودیان موضوع این دستورالعمل می بایست جهت پرداخت مالیات مربوط به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی http://tax.gov.ir  مراجعه نمایند.

ج- سایر موارد:
۱- درخصوص مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا در خردادماه ۱۳۹۸ ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می گردد. عدم پرداخت به موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سر رسیدهای مقرر مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم از پایان خردادماه ۱۳۹۸ خواهد بود.

۲- چنانچه مودیان مشمول این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده صرفا از حیث عدم فروش سکه های دریافتی معترض باشند، می توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.

۳- اشخاصی که در سال ۱۳۹۷ بیش از ۲۰۰ سکه دریافت نموده اند مشمول این دستورالعمل نبوده و می بایست اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند.

ادارات کل امور مالیاتی مکلفند ترتیبی اتخاذ نمایند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام نموده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهار نامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری نموده اند) حداکثر تا پایان سال جاری انجام گیرد.

۴- صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نمی باشند و مکلف هستند نسبت به تسلیم اظهار نامه مالیاتی شغلی خود اقدام نمایند.

آیا من مشمول پرداخت مالیات مقطوع سکه می باشم؟

جهت تشخیص اینکه آیا شما مکلف به پرداخت مالیات می باشید یا نه باید ابتدا از ابزار ویژه وضعیت خود را از سیستم استعلام نمایید. بدین منظور اینجا کلیک نموده و شماره ملی خود را ثبت نمایید. سیستم به شما خواهد گفت که آیا مشمول پرداخت هستید یا خیر؟

من مکلف به پرداخت مالیات می باشم! از کجا شروع کنم؟

چنانچه پس از بررسی شماره ملی سیستم شما را مکلف به پرداخت مالیاتی اعلام کرده است لازم است ابتدا ثبت نام انجام دهید و سپس اقدام به دریافت قبوض مالیاتی خود نمایید. بدین منظور جهت راهنمایی بیشتر روی لینک با عنوان نحوه ارسال اظهارنامه مالیات مقطوع کلیک نمایید.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1267528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  89 20
  هی گفتم اعتماد نکنید و از بازار آزاد بخرید گوش نکردید. حالا تحویل بگیرید.
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  74 13
  نامردی به این میگن. هیچوقت نمیشه به دولت اعتماد کرد. کاشکی از بازار آزاد خریده بودم. با این مالیات ارزونتر در میومد.
 • DE ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  64 15
  این مالیات غیر قانونیه. اولا در زمان خرید همچین قانونی وجود نداشته و قرار بوده خرید قطعی و بدون مالیات باشه. ثانیا قانون جدید عطف به ماسبق نمیشود.
 • تخلف قانون اساسی IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  52 16
  پشتوانه ریال طلا و دلار باید باشد من ریال خودم را با پشتوانه معاوضه کردم و اصل جنس را گرفتم هیچ سودی هم نکردم مثل این میمونه رفتم حواله کاغذی خودرو را دادم نمایندگی ماشین فیزیکی را تحویل گرفتم خود رییس بانک مرکزی در مجلس مالیات ارزهای بانک مرکزی که افزایش ریالی داشتند را قبول نکرد اگه از ما بگیرند باید از ذخیره دلاری صد میلیارد دلاری بانک مرکزی و تمام طلاهای پشتوانه ریال کشور نزد بانک مرکزی گرفته شود باید از املاک و خودرو هم که مثل ما تنها مالیات بر ارزش افزوده داده اند و مالیات بر عایدی نگرفتن ازشون بگیرند پدر من خونه شو خریده یک میلیون بعد از چهل سال الان شده پنج میلیارد تومان بیان مالیات اونم بگیرن یا پراید بوده پنج میلیون الان شده پنجاه میلیون از اونها هم بگیرند اگر ریال بی ارزش شده بخاطر اینه که تخلف شده و بدون اینکه پشتوانه طلا و دلاری جدیدی ایجاد شود پول بدون پشتوانه چاپ شده
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  26 67
  ماليات بر خريد سكه بايد دريافت شود حتي خيلي بيشتر از اين - اگر از خريداران ميلياردي سكه با آن سودهاي باد آورده كه كلي هم به گراني ها دامن زدند ماليات اخذ نشود از چه كسي اخذ شود ؟ از كارگران يا كارمندان با حقوق بخور و نمير ؟
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  13 54
  ماليات بر خريد سكه بايد دريافت شود حتي خيلي بيشتر از اين - اگر از خريداران ميلياردي سكه با آن سودهاي باد آورده كه كلي هم به گراني ها دامن زدند ماليات اخذ نشود از چه كسي اخذ شود ؟ از كارگران يا كارمندان با حقوق بخور و نمير ؟
 • علی NL ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  8 10
  در حال حاضر تفاوت بین خرید و فروش در صرافی ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومن می باشد اینها چطوری حساب کردند که مالیاتش ۱۵۰ تومن شد.در واقع سود خالص ۱۵۰ تومن میشه و طبق نرخ مالیاتی مالیاتش اگه هم قرار بر گرفتن باشه ۱۵ درصد هست.الان این مالیات بر چی هست درآمد یا ارث؟
 • NL ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  37 11
  مالیات عایدی سرمایه کی تصویب شده ؟
 • NL ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  37 11
  سلام نویسنده اگه همچین مالیاتی وجود داره ماده قانونیش رو هم باید بگه مالیات بر عایدی سرمایه در ایران هنوز تصویب نشده و در صورت تصویب هم مشمول زمان قبل خودش نمی شود
 • IT ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  36 12
  اين ماليات باطله. در زمان خريد اين قانون وجود نداشته و قانون جديد عطف به ماسبق نميگردد.
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  11 43
  حقتونه اونهایی که 100تا 100تا سکه خریدن 1 میلیون و الان 5 میلیون می فروشن باید هم مالیات بدن
 • DE ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  48 11
  دزدی مالیاتی از جیب مردم در روز روشن!
 • دلار را 3500 کنید IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  40 3
  بیایید یک کاری کنید تا تمام مردم ایران شاد شوند دلار را به نرخ قبل برگردانید سکه را بکنید یک ملیون تومان تا مردم به مردم حسادت نکنند و فکر کنند یک سری از یک سری عقب افتادند
 • DE ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  44 8
  نتیجه: بی اعتمادی کامل مردم به بانک مرکزی، دولت و مسئولان.
 • DE ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  27 3
  نتیجه اینکار میشه بی اعتمادی کامل مردم به بانک مرکزی، دولت و مسئولان.
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  40 3
  روز ثبت نام اختلاف بازار با بانک مرکزی 200 هزار تومن هم نبود، آدم باید بره سراغ همون، برای چندمین بار بانک مرکزی دروغ گفت. مثل سپرده های ارزی....
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  30 9
  قانون عطف به ماسبق نمي شود،قانون عطف به ما سبق نمي شود،قانون عطف به ما سبق نمي شود،قانون عطف به ما سبق نمي شود،قانون عطف به ماسبق نمي شود،قانون عطف به ما سبق نمي شود،قانون عطف به ما سبق نمي شود،قانون عطف به ما سبق نمي شود
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  40 5
  آنوقت سرمایه یعنی فقط سکه آنهم سکه بانک مرکزی؟ کسی که همانقدر پول داشته و خانه خریده یا در هر جای دیگری سرمایه گذاری کرده چی؟ کسی که از قبل طلا یا سکه داشته و فروخته و از بانک مجدد خریده با کسی که همانها را نگه داشته چه فرقی میکند؟ کسانی که سکه هایشان برای چند نفر بوده اما برای راحتی یکنفر همه را یکجا نوشته چه گناهی مرتکب شده اند که حال باید مالیات بدهند. اگر از اول معلوم بود هر کسی جداگانه برای خودش مینوشت. و ....
 • CA ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  30 3
  مالیات عایدی سرمایه درصدی از سود پس از فروش هست. مالیات قطعی هیچ جای دنیا معنی نداره. اگه اینطور باشه باید همه خریدارای خونه، ماشین و ... هم مالیات بدن چون سرمایشون چند برابر شده. ( در اصل با این تورم همه ضرر کردن)
 • NL ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  36 4
  اخذ مالیات از پیش فروش سکه خلاف قانون مالیات از خرید طی دادنامه ۵۶۰ هیات عمومی محترم دیوان عدالت اداری مندرج در روزنامه رسمی شماره ۱۷۷۸۴ به تاریخ ۱۳۸۴/۱۲/۲۲ ابطال شده است. در ضمن به موجب بند ۱۴ تفاهمنامه مورخ ۱۳۹۰/۱۲/۰۲ فیمابین سازمان مطبوع و اتحادیه طلا،جواهر،نقره و سکه تهران «خرید و فروش سکه طلا که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضرب شده باشد، بعد از اولین فروش توسط بانک مزبور مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نخواهد بود.»
  • US ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
   8 13
   محترم؟؟؟
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  37 3
  به کسانی که به شما اعتماد کردند رکب میزنید.