اخذ مالیات از خریداران سکه چقدر قانونی است؟

مهر نوشت: بخشنامه سازمان امور مالیاتی مبنی بر اخذ مالیات از خریداران سکه، سروصدای زیادی برپا کرده و مدیران نظام بانکی بر این باورند این کار دولت غیرقانونی است و قراردادها معاف از مالیات بوده است.

اخذ مالیات از خریداران سکه این روزها به یکی از خبرهای پر سر و صدای اقتصادی تبدیل شده است. سازمان امور مالیاتی هفته گذشته اعلام کرد آن دسته از افرادی که به دلیل تدابیر بانک مرکزی و دولت در نوسانات ارزی سال گذشته، از بانک کارگشایی - به عنوان بانک عامل اجرای سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه طلا و ارز- سکه خریداری کرده‌اند، می‌بایست بابت خریدهای خود مالیات بدهند.

موضوع اخذ مالیات از خریداران سکه سال گذشته هم بارها و بارها به صدر اخبار کشیده شد، اما تا هفته گذشته، هیچ‌گاه دولت سیاست رسمی خود در این حوزه را اعلام نکرده بود؛ چراکه هر بار با مقاومت‌های زیادی از سوی خریداران و فعالان بازار سکه مواجه می‌شد و این گروه، اخذ مالیات از این خریدها را غیرقانونی می‌دانستند.

خریداران سکه: بخاطر خرید سکه از کانال رسمی، جریمه می‌شویم!

همان روزهایی هم که بانک مرکزی اعلام کرد قرار است به منظور ثبات بخشی به بازار ارز و هدایت بخشی از نقدینگی مردم از بازار ارز به سمت بازار سکه و طلا، سیاست پیش‌فروش و فروش‌های فوری سکه را اجرایی نماید، هیچ وقت صحبت از اخذ مالیات از خریداران سکه نبود. در واقع، تمام هدف بانک مرکزی در آن زمان، هدایت نقدینگی و خروج آن از بازار ارز بود که به صورت هیجانی، تقاضا را برای خرید انواع ارز به شدت افزایش داده بود. اما اکنون این خبر کاملاً رسمی اعلام شده که دولت قصد دارد در حوزه فروش سکه، مالیات‌هایی را از خریداران اخذ نماید.

آنگونه که گفتگوی خبرنگار ما با کارشناسان حوزه طلا و سکه نشان می‌دهد، اخذ مالیات از خریداران سکه چندین وجه دارد. برخی آن را به لحاظ مفاد قانونی، غیرقانونی می‌دانند و برخی دیگر، اقدام سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از خریداران سکه را کاملاً قانونی و بر اساس نص صریح قانون مالیات اعلام می‌کنند.

در این میان، اظهارات خریداران سکه نیز شنیدنی است. محمد. ص که سال گذشته تعدادی سکه از بانک کارگشایی خریداری کرده است،  گفت: به دلیل خرید رسمی سکه از کانال‌های دولتی و شفاف، از سوی دولت مجازات شده‌ایم و دقیقاً افرادی که خریدهای خود را به خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز منتقل کرده‌اند، علاوه بر اینکه درآمد بالایی کسب کرده‌اند، مالیاتی هم نمی‌پردازند.

مقام مسئول نظام بانکی: اقدام دولت قانونی نیست

اما دست اندرکاران حراج در روزهایی که بانک مرکزی آنها را مکلف به برگزاری حراج‌ها و پیش‌فروش‌های سکه کرده بود، نظر دیگری دارند و این کار سازمان امور مالیاتی را قانونی نمی‌دانند.

یک مقام مسئول در نظام بانکی در این خصوص گفت: روزهایی که حراج بانک کارگشایی برگزار می‌شد، بانک مرکزی اعلام کرده بود که این سکه‌ها از مالیات معاف هستند؛ اما در گواهی‌های فروش سکه چیزی به عنوان معاف از مالیات درج نشده بود.

وی که خواست نامش ذکر نشود، افزود: به نظر می‌رسد که مجلس باید در مورد اخذ مالیات از خریداران سکه تصمیم‌گیری کند؛ چرا که در هنگام فروش سکه در بانک کارگشایی اخذ مالیات، به خریداران سکه اعلام نشده بود.

این مقام مسئول در نظام بانکی گفت: اگر در گواهی‌های فروش سکه اعلام شده بود که این سکه‌ها مشمول مالیات خواهند شد، حتماً واکنش منفی مردم را در پی داشت؛ اما در شرایط اعلامی، اخذ مالیات گفته نشده بود.

کارشناس حقوقی حوزه بانکی: اگر در قرارداد معافیت ذکر نشده باشد، مالیات قانونی است

یاسر مرادی، کارشناس حقوقی بانکی گفت: اخذ مالیات از خریداران سکه بسته به شرایطی که در روز اعلام فروش‌های حراجی بانک کارگشایی اعلام شده، می‌تواند قانونی باشد یا نباشد؛ به این معنا که اگر بانک مرکزی در شرایط فروش و حراج‌های خود، اعلام کرده باشد که این گواهی‌ها و سکه‌های خریداری شده معاف از مالیات هستند، امروز حق اخذ مالیات از آنها را ندارد.

وی افزود: اما اگر در گواهی‌های فروش چیزی مبنی بر اخذ مالیات ذکر نشده باشد، به لحاظ قانون سازمان امور مالیاتی می‌تواند وارد عمل شده و مطابق با ماده ۱۸۶ قانون مالیات، نسبت به اخذ مالیات از خریداران سکه اقدام کند؛ چراکه این معامله سودآور بوده و مشمول دریافت مالیات است؛ مگر اینکه در شرایط فروش آن ذکر شده باشد که از دریافت مالیات معاف است.

مرادی ادامه داد: باید در آگهی بانک مرکزی به صراحت ذکر شده باشد که اخذ مالیات از خریداران صورت نمی‌گیرد؛ در غیر این صورت اگر این موضوع مسکوت مانده باشد، اکنون سازمان امور مالیاتی مجاز است که از خریداران سکه مالیات اخذ نماید.

بانک مرکزی در زمان پیش فروش سکه رسماً اعلام کرده که سکه‌های پیش فروشی مشمول «مالیات بر ارزش افزوده» نمی‌شوند. بنابراین معافیت از مالیات بر ارزش افزوده دارند؛ این در حالی است که مالیات فعلی به نظر می‌رسد مالیات بر عایدی سرمایه باشد که متمایز از مالیات بر ارزش افزوده است.

سازمان امور مالیاتی همچنین اعلام کرده مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا در خردادماه ۱۳۹۸ ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می‌گردد.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1267769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • DE ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  2 0
  چه لوس
 • FR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  6 0
  این مالیات غیر قانونیه. اولا در زمان خرید همچین قانونی وجود نداشته و قرار بوده خرید قطعی و بدون مالیات باشه. ثانیا قانون جدید عطف به ماسبق نمیشود.
 • FR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  7 0
  کسی سودی نکرده اگر ضرر نکرده باشه. الان با اون پولی که اون موقع میشد مثلا ۱۰۰ تا سکه خرید الان هم با توجه به تورم اگر طرف توانسته باشه ارزش پولشو حفظ کنه همان ۱۰۰ تا سکه را میتواند بخرد. پس علاوه بر دلایل دیگر مالیات بنا به این دلیل هم که اشخاص کلا سودی هم نکردند غیرقانونیه.
 • FR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  8 0
  قرار بود مالیات نگیرید که
 • FR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  7 0
  روی مالیات ما حساب باز نکنید
 • US ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  4 0
  باشه . این ر و هم بگیرید
 • US ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  5 0
  مالیات بر عایدی سرمایه هنوز تصویب نشده، اگرم تصویب بشه عطف به ماسبق نمیشه و باید همه کالاها را در بر بگیرد نه فقط سکه!
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  5 0
  مالیات عایدی بر سرمایه هنوز ماده واحد قانونی ندارد. اگر مجلس و شورای محترم نگهبان تصویب کردند ضمنا عطف بماسبق گردید آن موقع شامل سکه های پیش فروش می شود.
 • FR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  5 0
  سر کاریم دیگه
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  4 0
  به پیش فروش های اتی هم فکر کنید
 • DE ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
  4 0
  پس از کسانی که زا بازار ازاد خریدند هم بگیرید
 • CA ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  3 0
  این کار اشتباه است
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  4 0
  من که فروختم یک و نهصد با کسی که فروخته 5 یک میزان مالیات بدیم؟
 • DE ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  4 0
  این اسمش عایدی نیست. اسمش کم شدن ارزش پول ملی است. آیا برای کم شدن ارزش پول ملی مردم باید جریمه شوند؟؟
 • DE ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  7 0
  اینطور یادمه که خود مسئولان گفتند کسانی که نگران ارزش پولشونن بیان قانونی به هر مقدار که خواستند سکه بخرن.
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  7 0
  نمیشه و نخواهد شد
 • گلرو قاسمی IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  5 0
  من از کسانی هستم که در طرح پیش فروش سکه ثبت نام کردم در این پیش فروش در همه رسانه ها و اخبار تیتر زدند پیش فروش بدون مالیات ضمن اینکه تفاوت قیمت پیش فروش با بازار در زمان ثبت نام 150 هزار تومان بود که بابت آن باید 6 ماه منتظر می ماندی حالا اینکه در مدت این 6 ماه ارزش پول ملی سقوط کرده و خریداران سکه سود که نه! ارزش پول خود را حفظ کرده اند چراباید کسانی را انقدر عصبانی کند که نام اخلالگر یا سوداگر یا ... رویش بگذارند و بانک مرکزی زیر قرار زده و برایشان مالیات ببندد چون ارزش داراییشان حفظ شده! بیایید منصف باشیم کسی که در این مدت خودرو یا ملک یا سکه از بازار خریده بهمین اندازه در این مدت ارزش داراییهایش بالا رفته چرا فقط کسانی که به بانک مرکزی اعتماد کردند باید جریمه شوند ؟؟ و آیا این ظلم نیست؟؟ آیا کسانی که اینطور مالیات میپردازند بعدا میتوان روی مشارکتشان در طرح های اقتصادی دولت حساب کرد ؟؟؟ مالیات عایدی سرمایه بسیار خوب است در صورتیکه ، عطف ماسبق نشود، ابتدا اطلاع رسانی و سپس از همه به نسبت دارایی اخذ شود نه فقط خریداران سکه!!
 • AU ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  2 1
  ما که پول نداشتیم بخریم . خوش به حال اون ها که خریدند
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  8 0
  اصلا انتظارش رو نداشتم
 • DE ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  4 0
  ما فقط ارزش پولمون رو حفظ کردیم، البته پارسال می شد با 40 تا سکه یه ماشین متعادل خرید، امسال باید یه چیزی هم بزاریم روش، یعنی ارزش پولمون هم کامل حفظ نشده. در ضمن مگه کسی که 20 تا سکه خریده به قول شما سود نکرده، اگر کسی 21 سکه خریده باشه باید چقدر بده ؟ تا 20 تا برای همه معافه؟