گاردین فاش کرد: سیاست تازه ترامپ درباره لیبی

فارس نوشت:روزنامه گاردین انگلیس به نقل از منابعی نوشت که رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است موضع خود در قبال ژنرال خلیفه حفتر را تغییر داده و به حمایت‌های خود از او پایان دهد.

 روزنامه انگلیسی گاردین به نقل از منابعی در «واشنگتن و شمال آفریقا» از تغییر در مواضع آمریکا در قبال ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی خبر داد.

این روزنامه شنبه (۱۸ خرداد) نوشت که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا بعد گذشت دو ماه از اعلام حمایت خود از ژنرال حفتر تصمیم گرفته است که از این موضع خود عقب‌نشینی کند.

بر اساس ادعای منابع آمریکایی و آفریقایی گاردین، ترامپ و «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ابتدا از ایده سیطره نیروهای حفتر بر شهر طرابلس، پایتخت لیبی حمایت کردند.

وب‌سایت خبری النشره به نقل از گاردین نوشت که ژنرال حفتر در برابر مقامات بین‌المللی به خود می‌بالید که جان بولتون به او برای حمله به طرابلس به شرط اجرای سریع این حمله چراغ سبز نشان داده است.

ژنرال حفتر که از فرماندهان سابق ارتش لیبی است، ۱۵ فروردین بعد از سال‌ها جنگ در لیبی، فرمان تصرف شهر طرابلس را که پایتخت رسمی لیبی و محل استقرار دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» است، صادر کرد.

به رغم ابراز نگرانی سازمان ملل و برخی کشورهای غربی از این عملیات، حفتر در سایه چراغ سبز برخی قدرت‌های منطقه‌ای و اروپایی و آمریکا عملیات برای تصرف طرابلس را آغاز کرد ولی با مقاومت سرسخت نیروهای دولت وفاق ملی مواجه شدند.

دولت وفاق ملی لیبی بر اساس توافق «الصخیرات» و با حمایت آمریکا و اروپا در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۵ در منطقه الصخیرات مغرب تشکیل شد. مطابق این توافق، نیروها و احزاب سیاسی لیبی از جمله ژنرال حفتر، بر سر تشکیل دولت وفاق ملی لیبی به توافق رسیدند.

310311

کد خبر 1267953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =