محصولات پتروشیمی ایران به اسم دیگر کشورها صادر می‌شود

سید حمید حسینی رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات نفتی و پتروشیمی در روزنامه اعتماد نوشت:محصولات پتروشیمی یک‌سوم از سهم سبد صادراتی کشور را به خود اختصاص داده است و سهم عمده‌ای از صادرات غیرنفتی دارد تا جایی که ارزش 12 میلیارد دلاری صادرات این محصولات وزن مهمی به محصولات پتروشیمی از صادرات کشور داده است.

در دور جدید تحریم‌هایی که امریکا علیه ایران اعمال کرده، صنعت پتروشیمی کشور تحریم نشده و صرفا نام چند شرکت بازرگانی و هلدینگ در لیست تحریم‌های جدید قرار گرفته است که بدون تردید برای عبور از این تحریم‌ها نیز می‌توانیم راه‌حل مناسبی پیدا کنیم.

ایران به لحاظ تولید محصولات پتروشیمی در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد و همین امر موجب شده تا در بازار محصولات پتروشیمی در جایگاه فروشنده باشیم که این امر می‌تواند موقعیت ایران را در بازار محصولات پتروشیمی مستحکم‌تر کند. با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی ایران از سوی امریکا تحریم نشده و فقط نام یک هلدینگ و چند شرکت در لیست تحریم‌ها قرار گرفته است، بنابراین نباید نگران کاهش ارزش صادرات محصولات پتروشیمی باشیم، زیرا ارزش صادرات هلدینگ خلیج‌فارس بین دو تا سه میلیارد دلار است و فقط این هلدینگ بعد از تحریم‌ها در تامین قطعات و تامین مالی با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد که البته می‌توان از این معضل نیز عبور کرد.

ایران از دهه‌های قبل همواره مورد تحریم قرار گرفته است به همین دلیل راهکارهای عبور از تحریم را پیدا کرده‌ایم، بنابراین نباید نگران تحریم یک هلدینگ پتروشیمی و تاثیر آن در میزان صادرات غیرنفتی باشیم. برای صادرات محصولات پتروشیمی به کشورهای همسایه هیچ مشکلی نداریم و سال‌هاست که محصولات پتروشیمی ایران به غرب و شرق آسیا، ‌هند و کره جنوبی به اسم محصولات سایر کشورها صادر می‌شود.

بنابراین نباید نگران تاثیر تحریم یک شرکت پتروشیمی در ارزش صادراتی این محصولات باشیم. به دلیل اعمال تحریم‌های جدید امریکا علیه ایران این امکان وجود دارد که مشتریان جدید دنبال تخفیف گرفتن یا اخذ امتیاز از ایران باشند یا اینکه به لیست خریداران محصولات پتروشیمی ایران نپیوندند.

17302

کد خبر 1268019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =