گزارش تعزیرات از تخلفات خودروسازان و واردکنندگان موبایل

تسنیم نوشت: سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به ورود تعزیرات به بیش از ۱۲۰ هزار پرونده در ۸۳ روز نخست سال جاری، به تشریح مهمترین این پرونده‌ها پرداخت.

سید یاسر رایگانی در نشست خبری در تشریح اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی طی ۸۳ روز نخست از سال جاری (تا ۲۱ خرداد ۹۸) با اشاره به ورود ۱۲۰ هزار و ۶۴۱ پرونده به تعزیرات، از مختومه شدن ۱۰۷ هزار و ۸۲ پرونده خبر داد و اظهار کرد: تمام پرونده‌های مانده سازمان ۵۴ هزار ۴۵۵ فقره پرونده است.

محکومیت ۷۷۰ میلیارد تومانی متخلفان در ۸۳ روز 

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی ادامه داد: متخلفان در این ۸۳ روز به ۷ هزار و ۷۰۳ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شده‌اند، بیشترین پرونده‌ها مربوط به حوزه کالا و خدمات و بیشترین ارزش ریالی تخلف مربوط به حوزه قاچاق است که مقایسه تعداد پرونده‌های قاچاق و میزان ارزش ریالی نشان‌دهنده برخورد با قاچاقچیان در سطح کلان است.

گران‌فروشی بیش از ۹۰ هزار دستگاه گوشی تلفن‌همراه توسط یک شرکت بین‌المللی

وی با اشاره به تخلف یک شرکت بین‌المللی به دلیل گران‌فروشی بیش از ۹۰ هزار دستگاه گوشی تلفن‌همراه به پرداخت ۹۷ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم و رأی صادره در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است.

تخلف ۱۹ میلیاردی ۶۳۶۳ واحد متخلف در ماه مبارک رمضان

رایگانی درباره جزئیات ضیافت نیز با اشاره به انجام ۱۶ هزار و ۴۷۲ مورد بازرسی توسط سه هزار و ۵۰۲ تیم گشت مشترک تعزیرات در ایام ماه مبارک رمضان، تصریح کرد: در این بازرسیها پنج هزار و ۸۲۲ واحد دارای تخلف بودند، پنج هزار و ۸۲۴ واحد بدون تخلف شناخته شده، چهار هزار و ۸۲۶ واحد تذکر گرفتند و برای ۶ هزار و ۳۶۳ متخلف پرونده تشکیل شده و متخلفان جمعاً به پرداخت ۱۹۶ میلیارد و ۴۹۴ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شدند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی درباره تخلفات خودرویی نیز خاطرنشان کرد: گروه خودروسازی بهمن به تحویل ۱۵۰ دستگاه خودروی بِستر تعهد داده بود که مشکلاتی در تحویل آنها وجود داشت که با ورود تعزیرات به قیمت مصوب سازمان حمایت ( ۱۰۳ میلیون تومان) تحویل مشتریان شد همچنین درباره خودروی هاوال، تحویل ۱۰۰ دستگاه خودروی مانده را پیگیر و اجرایی کردیم و تعهد تحویل هزار و ۴۰۰ دستگاه خودروی هاوال دیگر باقی‌مانده، آخرین وضعیت واردات قطعات این خودرو را از گمرک استعلام کردیم و از پلیس راهور و سایر دستگاه‌ها پیگیری تحویل این خودروها در حال انجام است.

وی افزود: شرکت سایپا سیتروئن تعهد تحویل ۲ هزار دستگاه خودروی C۳ داشتند که هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو را تحویل داده و برای ۷۰۰ دستگاه باقی‌مانده مهلت یک ماهه برای تحویل به آنها داده‌ایم همچنین شرکت کرمان موتور تعهد  تحویل ۴۵ دستگاه خودرو را داشتند که با پیگیری این تحویل انجام شد و در حال حاضر ۴۰ نفر جدید مراجعه کرده و به دلیل عدم تعهدات در حال پیگیری این موارد جدید هستیم.

رایگانی با بیان اینکه شرکتهای ایران خودرو و سایپا نیز در حال انجام تعهدات و تحویل خودروها هستند، گفت: یکی از شهروندان در مراجعه به تعزیرات درباره شرکت سایپا گفته: خودرو من کراس ۳۰۰ برلیانس فول اتوماتیک بوده که در پیش فروش باید همان موقع مبلغ خودرو را واریز می‌کردیم، می‌گویند تاریخ صدور دعوتنامه در ماه‌های تیر مرداد و شهریور است و در هر ماهی که صادر شود حداقل ۶۰ روز بازه زمانی تحویل خودرو طوی می‌کشد که این تماماً به نفع شرکت است، از طرف دیگر پرسیدم اگر بخواهیم پول را پس بگیریم چه؟ گفتند که وارز پول شما با سودش سه ماه زمان می‌برد یعنی اگر پولمان را هم بخواهیم باید سه ماه صبر کنیم.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکوتی در تشریح ورود تعزیرات به پرونده کاغذ در استان فارس، گفت: گشت مشترک تعزیرات با دریافت گزارش احتکار کاغذ به محل اعزام و پس از بررسی مشخص شد فردی بدون ثبت اطلاعات محموله در سامانه جامع انبارها، محموله مذکور را در انباری نگهداری کرده و با توجه به دریافت اظهارات متهم و مشخص شدن سوءنیت وی، حکم به توزیع کاغذهای کشوفه در شبکه رسمی به نرخ مصوب سازمان نظارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد.

تعلیق کارت بازرگانی ۳ شرکت متخلف در زمینه کاغذ

وی ادامه داد: در استان سمنان ۶ پرونده عدم ایفای تعهدات برای خرید کاغذ تشکیل شده و در این زمینه سه شرکت متخلف به ۶ ماه تا یک سال تعلیق کارت بازرگانی و اعاده عین ارز دریافتی  به بانک شاکی محکوم شده‌اند، ارزهای دریافتی شامل ۱۳ میلیون یورو، ۶۶۲ میلیون ون کره و سه میلیون یوآن چین بوده است.

رایگانی با اشاره به تشکیل ۳۰ فقره پرونده احتکار کاغذ در استان تهران، متذکر شد: یک فقره به دلیل عدم صلاحیت به مراجع ذیصلاح ارسال، برای دو پرونده منع تعقیب صادر شد و سه پرونده نیز با ارائه مدارک، برائت گرفتند، ۱۵ پرونده نیز در حال رسیدگی و دریافت استعلام است همچنین ۹ پرونده نیز مهلت یک هفته‌ای برای اجرای ضوابط قیمت‌گذاری دریافت کرده‌اند.

سخنگوی سازمان تعزیرات از کشف ۱۶۰ کیسه شیرخشک (چهار تُن) در حال قاچاق توسط مأموران پلیس آگاهی شهرستان ایرانشهر خبر داد و گفت: با توجه به تأیید دانشگاه علوم پزشکی در مورد مصرف قابل انسانی این محموله، حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت یک میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

وی ادامه داد: محموله ۲۵ تنی شیرخشک نیز توسط پلیس آگاهی کشف و پس از استعلام مصرف انسانی از دانشگاه علوم پزشکی حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

رایگانی متذکر شد: لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری تاکنون پنج فقره پرونده شیرخشک به میزان ۱۲۱ تن تشکیل شده که سه فقره مختومه و دو پرونده با مقدار ۱۰۷ تن در حال رسیدگی است.

به گفته سخنگوی سازمان تعزیرات محموله لوازم پزشکی و باطری تلفن‌همراه قاچاق در گلوگاه شهید مدنی مهریز یزد به ارزش ۶ میلیارد ریال کشف شده و پرونده در حال رسیدگی و صدور رأی است.

کشف ۱۱ کیلوگرم طلای قاچاق در استان کردستان

وی با اشاره به کشف ۱۱ کیلو و ۲۳۵ گرم و ۳۱۰ سوت زیورآات سفید و زرد قاچاق، در استان کردستان، گفت: رسیدگی به پرونده آغاز و با احراز تخلف متهم به ضبط محموله و پرداخت ۱۲ میلیارد و ۷۲۹ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

رایگانی از کشف محموله قاچاق پارچه از یک کامیون در حال تردد در دشت ارژن فارس خبر داد و خاطرنشان کرد: پرونده متخلف تشکیل و استعلام های لازم انجام شد و با توجه به عدم ارائه مدارک قانونی توسط متهم و تائید مراجع ذیصلاح، محموله توقیف و به سازمان اموال تملیکی ارسال شد.

سخنگوی سازمان تعزیرات ادامه داد: ارزش این محموله ۲۷ میلیارد ریال است و حکم متهم نیز به زوی صادر می‌شود همچنین یک محموله پارچه قاچاق نیز به ارزش ۳۲ میلیارد ریال از یک کامیون در استان فارس کشف شده و شعبه در حال دریافت اظهارات متهم است.

وی از کشف یک محموله قاچاق لوازم یدکی به ارزش ۶ میلیارد ریال و ارسال پرونده به تعزیرات حکومتی استان فارس خبر داد و یادآور شد: مأموران اجرای احکام تعزیرات فارس پس از محکومیت ۱۵ میلیارد ریالی قاچاقچی ارز، موفق شدند مقدار سه میلیارد ریال از این جریمه را وصول و به حساب خزانه دولت واریز کنند. 

رایگانی ادامه داد: در پرونده قاچاق ارز دیگری نیز که متهم ۱۵ میلیارد ریال جریمه شده بود، مأموران اجرای احکام استان فارس مقدار دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از جریمه مذکور را وصول کردند.

به گفته سخنگوی سازمان تعزیرات، پرونده عدم ایفای تعهدات ارزی یک شرکت به ارزش ۱۶ میلیارد ریال در تعزیرات ایلام تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

رایگانی با اشاره به تشکیل پنج پرونده قاچاق دام (گوسفند و شتر) به ارزش ۹ میلیارد ریال، در استان خراسان جنوبی، گفت: یک شرکت به اتهام کسری گندم و عرضه خارج از شبکه گندم در استان گلستان به پرداخت ۱۷۵ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد همچنین شرکت دیگری نیز در استان گلستان به اتهام عرضه خارج از شبکه گندم به پرداخت ۶۶ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

محکومیت ۴ قاچاقچی سوخت در استان هرمزگان

وی افزود: در چهار پرونده قاچاق سوخت در استان هرمزگان ۱۲ نفر متهم جمعاً به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده‌اند.

سخنگوی سازمان تعزیرات متذکر شد: پرونده احتکار میوه توسط فردی به ارزش ۱۸ میلیارد ریال و پرونده قاچاق پتو توسط ۲ نفر به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال و همچنین پرونده قاچاق تن ماهی به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال از مهمترین پرونده‌های در دست رسیدگی در استان هرمزگان است.

رایگانی تصریح کرد: در استان آذربایجان غربی، برای مدیرعامل یک شرکت وارداتی به دلیل گران‌فروشی یک هزار و ۳۲۲ دستگاه کولرگازی جریمه ۲۱ میلیارد ریال صادر شده، در یک پرونده ارزی، حواله ارزی خارج از ضوابط تعیینی توسط یک شرکت به میزان ۸۰ هزار یورو وصول و حکم جریمه ۷۸ میلیارد ریالی متهم نیز در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است.

کشف گران‌فروشی ۷۱ هزار کیلوگرم برنج توسط  اطلاعات سپاه خراسان شمالی

وی با اشاره به محکومیت ۸۸ میلیارد ریالی یک شرکت صادرداتی به دلیل قاچاق ۴۴ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بشکه رزین حاوی ۸۵ درصد مواد سوبسیدار از نوع نفت سفید در استان آذربایجان غربی، گفت: با گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خراسان شمالی در مورد گران‌فروشی ۷۱ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم برنج توسط یک شرکت بومی، تخلف بررسی و پس از احراز، متهم به  پرداخت سه میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده که این حکم در مرحله اجرا است.

سخنگوی سازمان تعزیرات درباره پرونده‌های رسیدگی شده در استان مرکزی نیز خاطرنشان کرد: قاچاقچی محموله سیگار به ارزش ۱۸ میلیارد ریال در تعزیرات حکومتی به ضبط محموله به نفع ستاد اجرایی حضرت امام (ره) و پرداخت ۱۸ میلیارد و ۴۸۳ میلیون ریال جزای نقدی و همچنین ضبط خودرو حامل محموله محکوم شد همچنین دو پرونده احتکار فویل آلومینیومی در این استان به ارزش ۸۲ میلیارد ریال در حال رسیگی است.

ضبط یک میلیون و ۷۰۰ هزار نخ سیگار در استان کرمان

رایگانی از توقف یک کانتینر توسط مامورأن نیروی انتظامی استان کرمان خبر داد و یادآور شد: بررسی‌ها نشان داد بارنامه این کانتینر مربوط به پارچه است اما با توجه به مشکوک بودن رفتارهای راننده، مأموران اقدام به فک پلمپ کانتینر و کشف یک میلیون و ۷۰۰ هزار نخ سیگار کردند و بلافاصله پرونده به تعزیرات ارجاع و مورد رسیدگی قرار گرفت نهایتاً متهم پرونده به پرداخت ۱۹ میلیارد ریال جریمه نقدی و ارزش خودروی حامل محموله محکوم و حکم به ضبط سیگارهای مکشوفه نیز صادر شد.

گران‌فروشی ۱۴۳ هزار کیلو گوشت مرغ در سمنان

وی افزود: مدیرعامل کشتارگاه «الف» در استان سمنان به دلیل گران‌فروشی ۱۴۳ هزار و ۱۹۲ کیلوگرم گوشت مرغ، در تعزیرات به پرداخت ۱۲ میلیارد و ۹۶ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و ممهور کردن پروانه به مهر تخلف مرتبه اول محکوم شد.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: با هماهنگی انجام شده توسط معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان مقرر شده بود که سازمان همیاری شهرداری سهمیه گوشت گرم گوسفندی تنظیم بازار را برای توزیع میان مصرف‌کنندگان بر اساس فرم زمانبندی و سهمیه شهرستان خرم‌آباد، تحویل فروشگاههای منتخب کند.

رایگانی ادامه داد: حسب گزارشهای دریافتی سازمان مذکور برخلاف ضوابط توزیع، کالای مورد نظر را تحویل واحدهای صنفی مربوطه نکرده و بر همین اساس پرونده تخلف تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت که در بررسی‌های شعبه سوم ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی خرم‌آباد، موضوع عرضه خارج شبکه مقدار یک هزار کیلوگرم گوشت گوسفندی محرز و مشخص شد و نهایتاً متهم (سازمان همیاری شهرداری) به پرداخت یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شد.

وی تصریح کرد: یک شرکت واردکننده مواد اولیه صنایع تولید کفش در استان آذربایجان شرقی به دلیل گران‌فروشی و عدم رعایت ضوابط قیمت‌گذاری به پرداخت ۵۹ میلیارد ریال جریمه محکوم شد، این شرکت مواد اولیه صنایع کفش را فرآوری می‌کرد یعنی کاتالیزور را به صورت خام وارد کرده و پس از فرآوری آن را به ۲۰ گرید مختلف تغییر داده و با قیمت جدید به فروش می‌رساند اما از نظر کارشناسان عمل فرآوری دلیل بر افزایش قیمت اینم کالا نیست و تخلف است.

کشف ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار درهم قاچاق در خراسان رضوی

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به کشف ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار درهم ارز قاچاق توسط مامورأن مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان خراسان رضوی، گفت: بلافاصله برای فرد متخلف پرونده تعزیراتی تشکیل که در نهایت پس از رسیدگی و اخذ دفاعیات متهم به پرداخت ۵۴ میلیارد و ۹۷۶ میلیون و ۵۰۱ هزار ریال  جزای نقدی، معادل یک برابر بهای ارز قاچاق و ایضاً پرداخت مبلغ ۵۴ میلیارد و ۹۷۶ میلیون و ۵۰۱ هزار ریال معادل ارزش ارز از بین رفته محکوم شد.

وی افزود: فرد متخلف در مجموع به پرداخت ۱۰۹ میلیاردو ۹۵۳ میلیون و ۲ هزار ریال محکوم شد.

به گفته رایگانی یک شرکت تولیدی بطری آب معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد که با کد بورسی سهیمه ماهانه مواد پتروشیمی را خریداری می‌کرد تا بطری آب معدنی تولید کند، این سهمیه را به صورت آزاد و غیرمجاز در شمال و کردستان به فروش رسانده که به همین دلیل به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

۲۳۵۲۳۱
کد خبر 1269535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =