۰ نفر
۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
انتشار مجله «زنان امروز» از سر گرفته شد

شماره جدید مجله «زنان امروز» به‌تازگی منتشر شد و طبق گفته مسئولان، قرار است این نشریه در ادامه مسیر خود، رویکرد تازه‌ای را دنبال کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین رونمایی از سی‏‌و‏پنجمین شماره مجله «زنان امروز»، عصر روز جمعه ۲۴ خرداد، با حضور مخاطبان، فعالان فرهنگی و اهالی رسانه در خانه گفتمان شهر (وارطان) برگزار شد.

در این مراسم آذر تشکر (جامعه‌‏شناس)، کامبیز نوروزی (حقوق‌دان) و سوسن شریعتی (روزنامه‌‏نگار و پژوهشگر) به ایراد سخنرانی پرداختند و ضمن اشاره به مشکلات زنان در جامعه امروز ایران مسئولیت مجله «زنان امروز» را در شنیده شدن صدای زنان، به ‏عنوان نیمی از پیکره جامعه، خطیر ارزیابی کردند.

رویکرد جدید مجله باید انتقادی باشد

آذر تشکر به‏ عنوان اولین سخنران این مراسم موضوع فراز و فرود نشریه را در سه دهه بررسی کرد و گفت: «انتشار سی‏ وپنجمین شماره مجله «زنان امروز» با وجود محدودیت‏‌های اقتصادی و سیاسی و فرایند طرد و حذفی که در جامعه وجود دارد اتفاقی نیک است. هر‏چند همین فشارهای سیاسی و اقتصادی زیست معیوبی را برای نشریات کشور رقم می‏‌زند و پیش از هر چیز اخلاق از مجموعه حذف خواهد شد.»

کامبیز نوروزی، حقوقدان، که دومین سخنران بود، با ارزیابی مثبتِ عملکرد مجله «زنان امروز» طی سال‏‌های اخیر گفت: «تواضعی که در این مجله می‌‏بینم امکان نزدیک شدن به سوژه را برایش فراهم می‏‌کند. این مجله داعیه رهبری ندارد و طی سال‌‏ها روایتگر خلاق مسائل جامعه زنان بوده است.»

او همچنین به مسئله روزمرگی در میان زنان پرداخت و افزود: «جامعه زنان در ایران متناسب با نیازهای اجتماعی و قواعد زندگی روزمره توسعه پیدا کرده است. این را می‏‌توان در تحول نقش زنان از تغییرِ ترکیبِ جرایم زنانه تا افزایش ضریب اشتغال زنان و تعدد دانش‏‌آموختگان زن مشاهده کرد.»

«زنان امروز» باید جامعه متکثر و چندصدایی زنان را نمایندگی کند

سومین سخنران این مراسم، سوسن شریعتی، روزنامه‏‌نگار و پژوهشگر، به موضوع مهمی چون اهمیت بقا و تداوم مجله «زنان امروز» با وجود بحران اقتصادی و اهرم‌‏های فشار پرداخت و گفت: «موضوع زنان شاخص خوبی برای سنجش و برملا کردن میزان بحران در جامعه ایران است و این مجله باید برای صدادار کردن زنان و شنیده شدن آنها تلاش کند.»

او به ‏رسمیت ‏شناخته‏ شدن، نماینده ‏داشتن و توضیح دوباره جایگاهِ خود را از مطالبات اساسی زنان در جامعۀ امروز ایران برشمرد و گفت: «نکتۀ اصلی این است که چطور می‏توانیم با مبارزۀ فرهنگی و فکری به این اهداف برسیم. به نظر می‌‏رسد ابتدا باید تعریف دیگری از زنانگی و مردانگی ارائه بدهیم و در تناسب قدرت زنان و مردان ساختارشکنی کنیم. متأسفانه جامعۀ زنان ایران شاید دلش برای بهتر ‏شدن‏ نمی‏‌تپد. این جامعه از افسردگی، خمودگی، انزوا و تنهایی رنج می‌‏برد. کار مجله «زنان امروز» تا به امروز ترسیم موقعیت زنان بوده است. مجله این مزیت را دارد که همچون آیینه ما را به خودمان امیدوار کند و هوس بهتر شدن را در دل مخاطب بیندازد. این نهاد فرهنگی باید بتواند جامعه متکثر و چندصدایی زنان را نمایندگی کند، صداها و ستم‏‌های متعدد را منعکس کند و رهایی زنان را بازتاب دهد.»

به سمت روزنامه‌‏نگاری تحلیلی و تحقیقی می‏‌رویم

شهلا شرکت، مدیرمسئول ماهنامه «زنان امروز»، هم در سخنانی به توقف انتشار چندماهه این نشریه به ‏دلیل مشکلات اقتصادی اشاره کرد و گفت: «در این مدت برای ارتقای محتوا از تخصص و دانش کارشناسان بهره گرفته شده است و مجله از این پس به سمت روزنامه‌‏نگاری تحلیلی و تحقیقی خواهد رفت و البته با طراحی گرافیک جدید منتشر خواهد شد.»

او همچنین تاکید کرد: «رویکرد جدید مجله مکمل رویکرد گذشته است و توضیح داد که تا‏کنون تمرکز «زنان امروز» بر مسائل زنان بوده است، اما از این پس مجله تلاش می‏‌کند در کنار زنان به مسائل و مشکلات مردان هم بپردازد، زیرا در جهان امروز نمی‏‌شود یک جنس را و برای هر گونه تغییر در مسائل زنان باید کلیشه‏‌های جنسیتی رایج در مورد مردان را هم از میان برداشت تا آنان بتوانند با زنان تعامل داشته باشند، چنان‏که پروژه‌‏های مربوط به زنان در چند دهه اخیر در دنیا بدون دیدن مردان موفقیت چندانی نداشته‌اند.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1270533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مهتاب IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
    0 0
    خانه تان آباد خانم شهلا شرکت که همچنان ایستادید و نه تخریب فمینیستهای تندرو باعث عقب نشینی شما میشه و نه تهدیدهای سنتگراهای ضد زن...