اظهارات ربیعی درباره پاکت جنجالی همراه با آبه و تغییرات قیمت بنزین

نخستین نشست خبری علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی در اولین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی دولت، گفت: خوشحالم که به خانواده بزرگ اطلاع رسانی برگشتم. با توجه به مسائل کشور می دانم به مسیر دشواری آمدم، بیش از هر دوره ای در شرایطی که آمریکا بوجود آورده سخن گفتن با مردم ضروری است.همه تلاش خودم را خواهم کرد که صدای گروه های خاموش را بیش از پیش بشنویم و به گوش سیاستمداران برسانیم.

ربیعی ادامه داد:‌ بخش ارتباطات اجتماعی در دولت شکل گرفت، اتحادیه‌ها، تشکل‌ها، رسانه و تشکل‌های افراد ضعیف جامعه ارتباطاتشان باید ساماندهی شود، تمهیدی خواهد شد که سوالات شما را روزانه جواب دهیم، مطابق آیین نامه روشنگری هم به سوالات جواب خواهند داد و هر چه را که ندانم نیز می‌گویم نمی‌دانم. از همه کسانی که نهاد سخنگویی را پایه گذاری کردند به خصوص آقای نوبخت تشکر می‌کنم.

اهم اظهارات سخنگوی دولت را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* در قالب طرح ملی مسکن ۴۰۰ هزار مسکن آماده می‌کنیم، ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر تکمیل و تحویل داده می‌شود، مسکن حمایتی و کارگری دنبال می‌شود. تسهیلات تا سقف ۸۰ درصد نیز می‌تواند به عرضه مسکن کمک کند.

* هیچ تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین اتخاذ نشده است، اما کارت سوخت می‌تواند موجب تسهیل برای برنامه ریزی در مصرف شود.

* {درباره تفکیک وزارت صمت و ایجاد معاونت بازرگانی}: منتظر تصمیم قطعی مجلس هستیم. نظام قیمت و توزیع به نظارت بیشتری نیاز دارد. در دوران تحریم نیاز داریم از زندگی دهک‌های پایین مراقبت کنیم و از سفره مردم مراقبت کنیم. دولت درخواست دارد که وزارت بازرگانی تشکیل شود.

* {در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در جلسه هیأت دولت، رئیس جمهور از زنگنه انتقاد شدید کرده‌اند؟}: تا جایی که در دولت بودم این مطلب را ندیده‌ام و چیزی هم نشنیده‌ام. رئیس جمهور به زنگنه اعتقاد دارد.

* {در پاسخ به سوال احتمال تغییر زنگنه در دولت}: هیچ تغییری در دستور کار دولت قرار ندارد. آقای زنگنه در سایر موضوعات دولت حرف و نظر دادند و همچین بحثی در دولت نیست، من و زنگنه همیشه ناممان در استیضاح های مجلس مطرح بوده و در این دوره تاریخی نقش زنگنه پر رنگ خواهد بود. وجود افرادی که بتوانند بازار جهانی و فروش نفت را بشناسند برای ما مهم است.

* هیچ تغییری در دستور کار دولت نیست. زنگنه همیشه فعال بوده است و از وزرای کلیدی دولت است. امیدوارم زنگنه نقش خود در دولت را ادامه دهد. نقش زنگنه در این دوره مهم است. نمایندگان هم باید کمک کنند.

*خیلی وقت‌ها رئیس‌جمهور با من دعوا می‌کرد (در دوران وزارت) و ما مورد خطاب او قرار می‌گرفتیم. همین امروز هم درباره وام‌های روستایی صحبت شد و رئیس جمهور مطرح کردند چرا در این موضوع تعجیل نشده است؟ این صحبت‌ها همیشه مطرح می‌شود ولی نمی‌توان مبنای قضاوت باشد. قطعاً رئیس جمهور به زنگنه اعتقاد دارد.

* {در رابطه با پرداخت معوقات و پاداش فرهنگیان}: دو هزار میلیارد تومان برای طرح رتبه بندی پیش بینی شده است. و قطعاً اجرا می‌شود. برنامه پرداخت معوقات در دستور کار قرار دارد. زمان دقیق را می‌پرسم ولی از شش ماه دوم طرح رتبه بندی اجرا می‌شود.

*{درباره دستاوردهای سفر هفته گذشته «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن به تهران و دیدار با مقامات عالی کشورمان}: ذات سفر وی به تهران برای ما دارای اهمیت بود بعد از ۴١ سال بالاترین مقام اجرایی ژاپن به ایران آمد و می تواند فصل جدیدی از روابط تهران - توکیو را رقم بزند. رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به رابطه دو جانبه کشور موضع خوبی داشتند برای ژاپنی ها امیدوار کننده بود. در مذاکرات مقامات ژاپن با همتایان ایرانی این آمادگی اعلام شد که بتوانند روابط را بیشتر گسترش دهند و فعالیت های بیشتری را سامان دهند

* در سفر آبه به تهران بنا هم نبوده پیشنهاد خاصی ارایه شود بلکه بیشتر قرار بود توسعه روابط دو جانبه محور مذاکرات در تهران باشد.

* {درباره ماجرای پاکت زرد همراه نخست وزیر ژاپن در دیدار با رهبر معظم انقلاب}: تا جایی که ما مطلع هستیم در آن پاکت هیچ پیشنهادی نبود و یادداشت هایی از قبل داشتند که از روی آن می خواندند. قطعاً در آن پاکت هیچ پیشنهادی نبود که بردارد و معمولاً هم پیام ها را به این شکل پیشنهاد و پیام را ارایه نمی کنند البته وی حامل یک پیام بودند که قرائت کردند و پاسخ لازم را هم دریافت کردند که از رسانه ها به صورت شفاف پخش شد.

* مواضع رهبری سخنان غرور انگیزی بود که جامعه نیز با آن هم آوا شد و بسیاری از منتقدان هم از اینکه عزت جامعه ایرانی در گفت و گوهایی که یک طرف ظالمانه و زورگویانه و یک طرفه رفتار می کند حفظ می شود؛ ابراز خوشحالی می کردند. پیام و پاسخ هم مشخص و شفاف اعلام شد که اگر بهانه ای برای سلاح هسته ای نداشته باشیم فتوای رهبر ایران وجود دارد و اگر می خواستیم، می توانستیم، اما چنین بنایی نداریم.

* اینکه ایشان فرمودند ما در زمان فشار مذاکره نمی کنیم یک تصمیم درستی است آن هم زمانی که تروریسم اقتصادی بر علیه ما فعال است و از طرف دیگر مذاکره شرایط برابری نیست. امروز مسأله آینده ایران و منطقه، و مسأله نسل های بعدی ما مطرح است و می خواهند ایران کوچک کنند اکنون دوره بسیار پیچیده و حائز اهمیت است و باید با دقت بیشتر حرکت کنیم در این شرایط همه باید با احتیاط بیشتر در مورد سیاست خارجی صحبت کنند و اجازه بدهند دستگاه های مسئول در این زمینه صحبت کنند

*تقدیر و تشکر رئیس جمهور و اعضای هیات دولت را از تیم والیبال اعلام می کنم، همچنین به اعضای تیم والیبال نشسته هم تبریک می‌گویم.

*صندوق بیمه حوادث را دولت تصمیم گرفت، همه خانه‌های کشور بیمه می شوند و نصف سهم بیمه را دولت متقبل می شود.

* رئیس‌جمهور لایحه شفافیت را به مجلس ارسال کرده است. این لایحه یک مطالبه عمومی بود و همه باید کمک کنیم که به خوبی تصویب و اجرا شود. با اجرای این لایحه ساختارهای منظمی برای مقابله با فساد ایجاد می‌شود. این لایحه روابط غیر متعارف و غیر قانونی را کاهش می‌دهد و موجب تقویت و نظارت مستقیم و سازمان‌یافته نهادهای مدنی می‌شود. البته بین شفافیت و افشاگری و بین رسوا سازی و شفافیت تمایز قائل هستیم و باید تفکیک قائل شویم، زیرا شفاف‌سازی به نفع جامعه است اما باید از حریم خصوصی افراد نیز محافظت کنیم.

*برنامه دولت بیمه کردن تمام خانه‌های کشور است البته این طرح فعلاً اختیاری است. در این طرح ۵۰ درصد حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند. هدف از این طرح این است که مردم بعد از حوادث طبیعی در پیچ و خم‌های اداری برای حل مشکل مسکن خود قرار نگیرند.

*کمیسیون مشترک ایران و روسیه در روزهای آینده تشکیل شده و هیأت بزرگ روسی با حضور ۲۵۰ نفر از بخش خصوصی و دولتی این کشور به ایران سفر می‌کنند.

*در طرح ملی مسکن ۴۰۰ هزار واحد جدید به نفع طبقات اجتماعی متوسط به پایین توسط دولت آماده و تحویل داده می‌شود. ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر هم تکمیل می‌شود. مسکن حمایتی و کارگری نیز در دستور کار است. اعطای تسهیلات به سازندگان نیز تا ۸۰ درصد برای تولید مسکن در نظر گرفته شده است که این تسهیلات قابل انتقال به خریداران است. با این سیاست‌ها می‌توانیم به سمت کنترل قیمت‌ها حرکت کنیم. ما باید بتوانیم هر چه سریع‌تر مسکن را در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار دهیم.

*{در مورد حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان و موضع ایران نسبت به ادعاهای آمریکا علیه کشورمان}: این اتفاق به ضرر ماست و وزیر خارجه کشورمان نیز احتمال دخالت‌های مشکوک را داده بود. کسانی که این اقدام را کرده‌اند می‌خواهند جامعه جهانی را علیه ایران تحرک کنند. ما به پیمان‌های منطقه‌ای، همکاری‌های منطقه‌ای و امنیت دسته جمعی معتقدیم و پیمان عدم تعرض را نیز پیشنهاد دادیم. این اتفاق موجب افزایش قیمت نفت شده است اما نمی‌تواند خیلی در درازمدت بر قیمت نفت تأثیر بگذارد.

*{ درباره بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام}: معتقدیم لوایح FATF به نفع مردم ایران است. تمام دوستان ما در منطقه و دنیا تاکید می‌کنند که هر چه ما شفاف‌تر در مبادلات مالی عمل کنیم منافع ما بیشتر تأمین می‌شود. FATF در دولت بررسی شده و بیشترین سود آن در نظر گرفته شده و موارد احتمالی ضرر برای ما نیز از آن زدوده شده است. اگر نتوانیم در این چارچوب حرکت کنیم زمینه برای قطع ارتباطات بانکی ما فراهم می‌شود. این لوایح برای ما حیاتی است و امیدوارم خودمان را تحریم نکنیم. البته مجمع تشخیص مصلحت اختیارات قانونی خود را دارد ولی دولت و مجلس هم بر تصویب این لایحه اصرار دارند.

*خانم اشمید برای همین به ایران آمده بود و به ما گفتند اینستکس را تأمین مالی می‌کنند. ما در چارچوب برجام حرکت می‌کنیم و این مطالبه را هم داریم که طرف مقابل تعهدات خود را اجرا کند اخیراً ترکیه، روسیه و چین هم تاکید کردند به این چارچوب می‌پیوندند. اما وقتی یک شرکت به سمت ما می‌آید سفارت آمریکا آن شرکت را تهدید می‌کند. در این شرایط ما اراده اروپا را دیده‌ایم که نگذارد این سازوکار مالی از بین برود.

*{ در مورد تخلف دولت در پرداخت حقوق به کارمندان}: من چنین استنباطی ندارم. اجماعی هم در مجلس وجود ندارد که دولت تخلف کرده است. مساله اختلاف بین ماده ۱۵۸ ضمائم و بند ۱۲ بودجه است و اگر دولت تخلفی کرده است، دیوان محاسبات باید وارد شود. البته باید تعارض قانونی حل شود و ما با جلسات بیشتر با مجلس می‌توانیم این مساله را حل کنیم. اعتقاد من این است که قانون مدیریت خدمات کشوری هر سال نباید دچار تغییر شود. دولت هم از هر آن چه به نفع حقوق‌بگیران باشد، حمایت می‌کند.

2727

کد خبر 1270659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =