سوخت ۵۳۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان یارانه گرفت

ایرنا نوشت: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: در سال ۹۷ در مجموع ۵۳۳ هزار میلیارد تومان صرف یارانه سوخت شد، رقمی که می‌توانست به رونق تولید اختصاص یابد.

«مسعود خوانساری» روز سه شنبه در سومین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره یارانه‌ای که به سوخت پرداخت می‌شود اظهار داشت: در سال ۹۷ حدود ۱۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه به بنزین، ۱۳۰ هزار میلیارد تومان به گازوئیل و ۲۸۰ هزار میلیارد تومان یارانه به گاز طبیعی پرداخت شد.

وی اضافه کرد: از سال ۹۲ تا ۹۸ طی ۲۴ فصل رشد سرمایه‌گذاری در ۱۴ فصل منفی و میانگین آن منفی ۳.۸ درصد بوده است. رشد مصرف نیز در این مدت در ۹ فصل مثبت و میانگین آن منفی ۲.۲ بوده است.

خوانسازی


وی ادامه داد: رشد تورم در سال ۹۷ معادل ۲۶.۹ درصد و رشد اقتصادی در این سال منفی ۴.۹ بوده است. همچنین صادرات در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۶ درصد و واردات ۲۱.۷ درصد کاهش را تجربه کرده است.
وی معتقد است با توجه به تورم ارز، بحران نقدینگی بنگاه‌ها نیز به مشکلات اضافه شده است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در سال ۹۸ واحدهای تولیدی در معرض بحران هستند و تنها راه اصلاح آن توجه به ساختار اقتصادی کشور است.
خوانساری با بیان اینکه حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و آشکار پرداخت می‌شود، افزود: کل وابستگی ما به نفت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است. اگر یک چهارم این یارانه را صرف بودجه کرده و یک چهارم دیگر را به صورت یارانه نقدی به اقشار آسیب‌پذیر اختصاص دهیم، ساختار اقتصادی اصلاح می‌شود که البته این کار نیاز به شجاعت دارد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1271163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
    0 0
    زمینه سازان گرانی سوخت امیدوارم در قیامت شفاعت زهرا شاملتان نشود