روحانی: مقابل ایران عده‌ای سیاست‌مدار کم‌تجربه هستند

رئیس جمهور با بیان اینکه علی رغم فشارهای تازه دشمنان علیه ایران اما هر روز شاهد تحرک بزرگ در ایران بوده و خواهیم بود گفت: مردم کشورمان باید امید و سرزندگی خود را نشان داده و دشمن را ناامید کنند.

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از پایانه مسافربری «سلام» در فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) گفت:روز بسیار مبارک و خوشحال‌کننده‌ای برای همه مردم عزیز ایران است، در شرایط حساسی که بدخواهان می‌خواهند بگویند توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید شده‌اند اما هر روز شاهد تحرک و حرکت بزرگ اجتماعی و توسعه‌ای در کشورمان بوده و خواهیم بود این در حالی است که فشارهای تازه دشمنان  علیه جمهور اسلامی وجود دارد. 

وی افزود: امروز جنگ امید و اراده‌ها است آنها می‌خواهند به هدفشان امیدوار باشند به توطئه و نقشه شوم خود و می‌خواهند مردم را از توسعه ایران ناامید کند.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید؛

* ایران و ملت بزرگ ما می‌خواهند امید و سرزندگی خود را نشان داده و دشمن را نسبت به اهداف شوم ناامید کند. 

* ما با هیچ ملتی جنگ نداریم. مقابل ایران عده‌ای سیاست‌مدار کم تجربه قرار دارند. عکس العمل نظام جمهوری اسلامی در برابر فشارهای دشمنان که زیاد شده، قوی‌تر شده و افزایش یافته است، اما ما با هیچ ملت و کشوری قصد جنگ نداریم، هر چند که در برابر ما مسئولان و مقامات کشورهایی قرار گرفته اند؛ در این سوی میدان، فقط مسئولان و مقامات نیستند که در برابر دشمن ایستاده‌اند بلکه مردم کشورمان هم در این مقاومت نقش ایفا می‌کنند. 

*دشمنی آنها به‌طور مستقیم علیه فرد فرد ملت ایران است، اما بی‌تردید در این مبارزه موفق نخواهند بود. دلیل این سخنم هم افتتاح‌ها در سراسر کشور و این ترمینال با شکوه سلام در فرودگاه امام است که با تلاش متخصصان و کارگران و مدیران کشور ساخته شده است.

*زمانی بود که اگر کشوری ادعا می‌کرد یک ترمینال را ساخته ما تعجب می‌کردیم اما امروز ما شاهد هستیم فرزندان این سرزمین با تکیه به امید به آینده و عشق به وطنشان می‌توانند پروژه‌هایی را هم طراز با دیگر کشورها افتتاح کنند، افزود: افتتاح پروژه ترمینال با دیگر پروژهای اقتصادی متفاوت است. افتتاح ترمینال یعنی گسترش صنعت هوایی یعنی همکاری بین مدیران و بین نیروی انتظامی یعنی بهرمند شدن از صنعت هوا نوردی. یعنی بخش‌های مختلف دست به دست هم می‌دهند تا یک هواپیما امن و سالم مسافران را به مقصد برساند.

* ما امروز نیازمند یک تحرک و یک پرش به سمت توسعه هستیم. علیرغم تحریم و فشارها امروز هواپیماهای ما به طور منظم پرواز می‌کنند. اگر کشوری از نظر قطعات تعمیر و اورهال مشکلی نداشته باشد، اداره صنعت هوانوردی آسان است اما امروز با وجود تحریم‌ها باید از همه بخش‌های صنعت هوایی کشور استفاده کنیم.

*کار ساده و آسان نیست اما با وجود کمبودها در سطح قابل قبولی در دنیا در حال کار هستیم. یکی از تلاش‌های دولت، رونق صنعت هوایی بوده است. بعد از توافق هسته‌ای، توافقی را ایجاد کردیم و بعد از چند ده سال توانستیم چندین هواپیمای نو به کشور بیاوریم. این خواست مردم بود که هواپیمای نو سوار شوند و این مسیر امکان داشت برای رفاه و راحتی و اقتصاد کشور ادامه پیدا کند.

*ما طوری باید به عالم متصل شویم که پیوند ما جداناپذیر باشد. الان دشمنان ما بخشی از ارتباط اقتصادی ما را با دنیا قطع کرده‌اند و قدرت ما باید به گونه‌ای باشد که این ارتباط جدایی‌ناپذیر باشد.

* بعد از توافق هسته ای  و فضایی که در روابط بین الملل ایجاد کردیم توانستیم پس از چند ده سال،  تعدادی هواپیمای مدرن و نو وارد کشور کنیم که شاید یکی از آرزوهای مردم عزیزمان بود و این روند می توانست ادامه یابد و در مسیر ادامه بود و دولت در پی خرید صدها فروند هواپیما در طول سال های آینده به منظور رفاه و آسایش مردم و رونق اقتصاد و حمل و نقل کشور بود.

*آمریکا امروز بر خلاف همه مقررات بین المللی در برابر ملت ایران قرار گرفته است اما دست اندرکاران بخش ها و حوزه های صنعت هوایی، با تلاش ها و زحمات خود، این صنعت را سرپا نگه داشته اند و از آنان صمیمانه قدردانی می کنیم.

* امروز باید عملا در برابر بدخواهان خود مقاومت کنیم و عمل ما در برابر آنها، تلاش برای رونق اقتصادی است. بهترین و راحت ترین وسیله برای توسعه صنعت گردشگری، پیشرفت روز افزودن صنعت هوایی کشور است چرا که مردم به صورت هوایی می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن به مقاصد خود در داخل و خارج کشور سفر کنند.

*اینکه ایران بتواند مقصد نهایی یا ترانزیت برای هواپیماهای باری یا مسافری باشد، جزو حقوق مردم کشور است و اینکه صدها و هزاران شغل در کنار صنعت هوایی و گردشگری بوجود بیاید و در روند مسافرت مردم تسهیل شود ، از جمله حقوق مردم کشورمان محسوب می شود و دولت در این راستا گام های خوبی طی سال های اخیر برداشته است.

*{ با اشاره به اینکه در مسیر دریایی و توسعه بنادر نیز طی سال های گذشته اقدامات خوبی انجام گرفته}: در این حوزه ها نیز با اقدامات انجام شده ، ظرفیت های خوبی ایجاد شده که می تواند کشورمان را به سایر کشورها متصل کند.

* توانمندی اقتصادی بخشی از اقتدار ملی محسوب می شود، در مسیر توانمندی اقتصادی، توانمندی ترانزیتی نیز اهمیت دارد تا بدینوسیله بتوانیم میلیونها تن کالا را از مسیرهای ترانزیتی کشور عبور دهیم و این ارتباط و اتصالی است که هیچکس نمی تواند با آن مبارزه کند.

*امروز توسعه مسیرهای ترانزیتی کشورمان و بویژه بندر چابهار و صنعت هوانوردی، به معنای تعامل سازنده با جهان است و این موضوع که مسیر هوایی ایران یکی از کریدورهای امن جهانی به شمار می رود بسیار حائز اهمیت بوده و به معنای قدرت ترانزیتی کشورمان به شمار می رود.

*ترانزیت و گردشگری دو امتیاز مهم جغرافیای ایران است. کشورمان از جنوب به آبهای بین المللی متصل است و از دو هزار کیلومتر ساحل برخوردار هستیم و در شمال نیز به آبهای منطقه ای متصل می باشیم و جایگاه جغرافیایی کشورمان برای عبور فیبرنوری، ریل ، جاده و مسیر هوایی می تواند نقش برجسته ای در منطقه داشته باشد و باید از این موقعیت جغرافیایی و جایگاه خود به خوبی و در راستای منافع مردم استفاده کنیم.

*ترمینال "سلام" امام خمینی ( ره) بدست مهندسان ایرانی و با مصالح و تجهیزات ایرانی احداث شده است، احداث این ترمینال به معنای خود کفایی کشورمان در بهره برداری از اینگونه ترمینال ها است.

*امروز در بسیاری از رشته های فنی و مهندسی قادر هستیم به سایر کشورها خدمات ارائه دهیم و مسئولین کشورهای خارجی در دیدارهای دو جانبه اذعان می کنند که شرکت های ایرانی از لحاظ کیفیت کار و زمان اجرای طرحها، بسیار بهتر از شرکت های سایر کشورها فعالیت می کنند.

* باید به گونه ای به جهان متصل شویم که این پیوند و اتصال جدانکردنی باشد، امروز بدخواهان ملت ایران توانسته اند رابطه ما را در تعامل تجاری ، اقتصادی و بانکی با جهان تضعیف کنند اما در برخی از بخش ها نتوانسته اند اقدامی انجام دهند، لذا باید به گونه ای با جهان پیوند و اتصال برقرار کنیم که این اتصال غیر قابل جدایی باشد و این می تواند به معنای تضمین اقتصاد و تجارت کشورمان باشد.

*{با  اشاره به تلاش های ناموفق آمریکا برای قطع ارتباط ایران با دنیا}: باوجود تلاش های آمریکا ، مسئولان ایرانی در تمام اجلاس های بین المللی می درخشند و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها خوب است و اگر شرکتی در دنیا بدلیل فشارهای آمریکا نمی تواند با ما همکاری کند این موضوع را با تاسف اعلام و آمریکا را محکوم می کند.

* در تقابل با آمریکا، کشورهای جهان از ایران تجلیل می کنند، ایران به امضا ، عهد و توافقات بین المللی وفادار بود و این طرف مقابل بود که همه توافقات و مقررات بین المللی را زیر پا گذاشت و اکنون همه دنیا آمریکا را به عنوان کشور متخلف ، عهد شکن و برخلاف مقررات انسانی می شناسند و معترف هستند.

* اگر بانک و شرکت های خارجی در همکاری با ایران دچار مشکل هستند، در حقانیت ما کسی تردید ندارد،  این نقطه ارزشمند تاریخی برای ایران است که در مقابله با یک ابرقدرت به گونه ای از لحاظ سیاسی و حقوقی حرکت کرده که کسی ما را محکوم نمی کند و این یک موفقیت مهم است.

*برغم تحریم ها حرکت های خوبی در بخش اقتصادی در کشور انجام شده است،  آمارهای سه ماهه نشان می دهد برغم رشد منفی اقتصادی تا پایان سال رشد مثبت خواهد شد و برای پروژه های عمرانی برای سال جاری بودجه های لازم در نظر گرفته شده است و در سه ماهه اول سال با پرداخت این اعتبارات حرکت های خوب عمرانی ادامه خواهد داشت.

*{ با اشاره به قول وزیر راه و شهرسازی برای تحویل 400 هزار واحد مسکونی به مردم}: همه بخش های خصوصی برای این مهم به کار دعوت شده اند و سرمایه گذاران و شرکت ها ورود خواهند کرد.

*{با اشاره به طرح وزارت راه و شهرسازی برای خانه دار شدن کارمندان دولت}: کارمندان از روز اول استخدام با اختصاص بخش کمی از حقوق خود تا 10 سال پس از استخدام ، صاحب منزل خواهند شد و مراحل آماده سازی و تکمیل این طرح در دست بررسی است تا جوانان در ابتدای شروع  کار خود دغدغه مسکن نداشته باشند.

*تا پایان سال طرح های مهمی از جمله بخش اول آزاد راه تهران – شمال در تابستان افتتاح می شود که این طرح بسیار مهم با پیگیری مستمر به ثمر خواهد رسید تا امید و نشاط به مردم داده شود.

*{ با اشاره به ترافیک های سنگین جاده ای شمال کشور در ایام تعطیلات}: پس از افتتاح راه آهن تهران به رشت ، مسافرانی که از این مسیر ریلی برای سفر به شمال استفاده کرده اند از مسیر جذاب و بدون ترافیک لذت برده  و صرفه جویی ارزشمندی نیز در مصرف سوخت انجام شد.

2727

کد خبر 1271182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =