تاج‌زاده به زاکانی: نهایتا با آمریکا مذاکره خواهیم کرد/ مگر نگفتید وزرای احمدی‌نژاد در جلسه دولت از دست او گریه می‌کردند؟

مصطفی تاج‌زاده به زاکانی گفت: قطع نامه ۵۹۸ به نفع ایران بود یا به ضرر ایران؟ نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که روشن است.

به گزارش خبرآنلاین، مصطفی تاج‌زاده و علیرضا زاکانی نمایندگان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی» به مناظره نشستند. 

>>> بیشتر بخوانید:
حملات تند زاکانی به اصلاح‌طلبان: نجفی یک قاتل جانی است/ فلاحیان گفت انتخابات ۷۶ را باطل کنیم

مصطفی تاج‌زاده  در این مناظره گفت: از آقای زاکانی برای شرکت در این مناظره تشکر می‌کنم و دعوت می کنم در آینده هم این موضوعات را ادامه دهیم. ایشان علت‌های شرکت‌شان در این مناظره را بر شمردند، ولی توقع داشتم حرف های تازه ای زده شود.

وی با اشاره به مناظره های قبلی خود با زاکانی تاکید کرد: ما با بحث ۱۸ تیر شروع کردیم و ۲۰ سال از آن گذشته است و من از ایشان دو سوال پرسیدم. گفتم در شورای عالی امنیت همه گفتند نیروی انتظامی کار اشتباهی کرد. سوال من این است که آیا این نیرو کار درستی کرد؟

وی ادامه داد: پرسیدم که آیا کار لباس شخصی ها درست بود که دانشجوها را از خوابگاه پایین پرت می کردند. هیچ نهادی نتوانست اثبات کند که این توطئه قبلی نبوده است. این سه محور شورای عالی امنیت ملی بود. 

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه اظهار کرد: ادعای آقای نظری را بگویند درست است یا نه؟ یکی اینکه آن فرمانده گفته است من با دستور وارد شده ام. ایشان به دستور چه کسی برای سرکوب وارد شده است؟ ایشان گفتند که گفته اند اگر دانشجویان مقاومت کردند با سلاح گرم برخورد کنید. ۲۰ روز دیگر سالروز این واقعه است و صدا و سیما دوباره همان حرف ها را می زند.

وی در ادامه خطاب به زاکانی گفت: شما می‌گویید مدافع دانشجویان هستید، سندی ارائه دهید که دانشجویان کتک نخوردند. همه مملکت بیست  سال دست شما بوده است. طوری صحبت می‌کنید مثل اینکه این سال‌ها کشور دست ما بوده است و آقایان اصل جامعه مدنی بوده‌اند. فردی که در بی‌سیم به آقای نظری می‌گوید که اگر دانشجویان مقاومت کردند به آنها شلیک کنید، چه کسی است؟ چرا به دنبال آن نمی‌روید که چه کسی بوده است. این فرد می‌خواسته در کشور آشوب به پا کند.

وی گفت: صحبت‌های آقای مشفق را می‌گویید که با فردی صحبت کرده است. این فرد مسئول امنیت تهران بوده است وقتی حرف می‌زند که بیخود صحبت نمی‌کند. مگر چند نفر در کشور قدرت این را دارد که اس‌ام‌اس را قطع کند. من به شما می‌گویم قانون به شکایت ما توجه نکرده است. به شما هم که می‌گوییم، شما می‌گویید فردی چیزی گفته و رفته است.

تاج‌زاده افزود: ما شکایت از قوه قضاییه کردیم، حکم بازداشت ما را از مرتضوی گرفتند و فردای انتخابات ما را بازداشت کردند.

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات در ادامه سوالاتی را درباره ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای طرح کرد و خطاب به زاکانی گفت : قطع نامه ۵۹۸ به نفع ایران بود یا به ضرر ایران؟ نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که روشن است.

تاج‌زاده  همچنین با طرح سوالاتی درباره انتخابات ۸۸ خواستار  تشکیل کمیته حقیقت یابی درباره این انتخابات شد.

وی گفت: اگر می‌خواهید همه چیز مشخص شود یک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهید تا تقصیرات همه مشخص شود، اما نقش آنها هم بررسی شود.

او سپس خطاب به زاکانی گفت: اگر موافق هستید دست بدهید.

زاکانی در واکنش به این اتفاق دستش را دراز کرد و گفت: از اول انقلاب نقش همه بررسی شود.

تاج‌زاده در ادامه گفت که در فارسی می‌گویند سنگ بزرگ علامت نزدن است، شما بیابید در این‌باره بررسی کنیم و مشخص شود تا ادامه آن. مساله چهل سال انقلاب را که من موافقت خودم را با بخشی از آن مطرح کرده‌ام. شما هم بخواهید صحبت می‌کنم.

وی گفت: دادگاه محمدرضا خاتمی برگزار شد و اجاره انتشار مطالب را نداده‌اند. اگر می‌خواستید دوربین می‌بردید و جزییات آن را به گوش مردم می‌رساندید.

تاج‌زاده اظهار داشت: چرا حَکَم را که هم آقای موسوی و هم آقای کروبی مطرح کردند قبول نشد؟ چرا امروز برای اینکه ابعاد سال ۸۸ مشخص شود کمیته مرضی‌الطرفین تشکیل نمی‌دهند؟ چون تبعات اجرایی که ندارد، جز حصر که بزرگان ما اسیر آن هستند. چرا جعبه سیاه انتخابات را باز نمی‌کنند؟

وی گفت: من درباره فساد صحبت می‌کنم اما صحبت‌های آقای علم‌الهدی همه چیز را روشن کرد. آقای علم‌الهدی می‌گوید فساد پنهان مهم نیست، باید عیان آن را ریشه‌کن کرد.همان شماره‌ای که برای حجاب دادید برای فساد به مردم بدهید ببینید کسب جرات می‌کند فساد مالی کند؟ مملکت که کلا دست شماست چه کسی جلوی شما را گرفته است

تاج‌زاده درباره نجفی هم گفت: ما یک نظارت استصوابی سه لایه داشتیم. در زمان رای‌گیری برای شهرداری سه نفر مطرح شدند که آقای کرباسچی و صفایی را به دلیل اینکه سابقه زندان داشتند کنار گذاشتیم. همه با نجفی موافق بودند. کرباسچی هم خواسته یا نخواسته نمی‌دانم دقیقِ موضوع را غیرمستقیم می‌گوید نجفی اگر شهردار نشده بود این اتفاق رخ نمی‌داد.

وی گفت: این عملکرد موجب شد تا نظام یک مدیر کارا را از دست بدهد و آن زن هم قربانی شد. نجفی فردی بود که فساد شهرداری، میراث فرهنگی و آموزش و پرورش را مشخص کرد. اما شما بر همین اساس انتخابات آزاد را زیر سوال بردید

تاج‌زاده در بخش دیگر مناظره گفت: انتخابات آزاد از نظر آقای زاکانی یعنی فقط اصولگرایان وارد شوند. این توضیحاتی که شما ارائه کردید یعنی همین. خواهش می‌کنم که نگویید مانند انتخابات اروپا، حداقل شبیه افغانستان و عراق انتخابات برگزار کنید.

وی گفت: افراد با حجاب و بی‌حجاب،  ارمنی و... همه کاندیدا می‌شوند. من که می‌گویید دیکتاتور هستم می‌گویم بیابید انتخابات آزاد برگزار کنیم. شمای دموکرات انتخابات آزاد را قبول ندارید؟

تاج‌زاده ادامه داد: یک مشت کاسب تحریم و جنگ داریم. عمده فساد از زمان احمدی‌نژاد سیستماتیک شده است، چون با وجود تحریم و جنگ به نفع‌شان است که کاسبی کنند. حالا یا اقتصادی و یا سیاسی هست یا هر دو با هم. از این به بعد هم خواهید دید. شاخص فلاکت در حال حاضر چهار برابر دنیا است، چه چیزی می‌خواهیم به این مردم بگوییم

تاج‌زاده در ادامه درباره ادعاهای زاکانی درباره نقش دولت اصلاحات در کرسنت، گفت: درباره کرسنت چندبار گفتند. اتفاقا از مسئولان وزارت نفت پرسیدم. هشت سال بعد آن کشور دست احمدی‌نژاد بود و مجلس دست اصولگرایان. خب، موضوع را پیگیری می‌کردید. قوه قضاییه هم از آن شما بود چرا پیگیری نکردید. مجلس اصولگرایان هم در دولت آقای روحانی بار دیگر به او رای داد.

وی گفت: درباره مذاکره با آمریکا چهار بار این کار انجام شده است. سال ۸۶ که اقای عبداللهیان جزییات آن را چند وقت قبل کاملا باز کرد. سال ۸۸ که رهبری گفتند اوباما نامه نوشت و من جواب دادم و دوباره نامه نوشت و بعد از آن ۸۸ رخ داد. در واقع این بار ما ضد آمریکا بودیم و جای مذاکره را گرفتیم. حتی ممکن بود این مذاکره انجام شود و مشکلات حل می‌شد. بعد از آن هم ۹۱ و برجام مذاکره کردیم و نتیجه هم گرفتیم.

وی گفت: به هر حال به دلیل منافع مشترک ما نهایتا با آمریکا مذاکره خواهیم کرد. تحریم به صورت جدی به کشور آسیب می‌رساند. باید مذاکره انجام شود تا تحریم را دور کرد.

تاج‌زاده در پاسخ به اظهارات زاکانی که گفت مذاکره بلد نیستید، گفت: پس بگویید مذاکره خوب است اما تیم ضعیف بوده است. از دولت پیر می‌گویید. در روزنامه شرق گفتید وزرای احمدی‌نژاد در جلسه غیرعلنی گریه می‌کردند که چرا اینگونه حرف می‌زنید، شما که وضعیت را می‌دانید. البته حق داشتند کشور در حال تحریم وضعیت بدی دارد. این هم از دولت جوان شما.

وی گفتک از برجام می‌گویید. چرا اگر آن را خیانت می‌دانید، آن را در مجلس تصویب کردید، چرا استعفا ندادید، چرا شورای نگهبان ۲۴ ساعته آن را تصویب کرد. دیشب یکی از مقامات آمریکا گفت به محض اینکه ایران اراده کند می‌تواند غنی‌سازی را از سر بگیرد. اتفاقا ما می‌گوییم که مانند همین چین عمل کنیم که در حال تبدیل شدن به قدرت جهانی شدن است و نوکر آمریکا هم نشده است.

تاج زاده در ادامه این مناظره در پاسخ به این سوال که«در یک سال گذشته فسادی که بر اساس رانت دلار دولتی بوده را چگونه می‌بینید؟ آیا تحریم‌ها بیشتر ضرر داشته یا رانت‌های اخیر؟ جریانات نزدیک به شما بیشتر به سمت شرق است یا غرب؟»، گفت: چند شاخصه برای مبارزه با فساد وجود دارد. آزادی رسانه است در صورت نبود آزادی رسانه هیچ کشوری نمی‌تواند با فساد مبارزه کند. انتخابات آزاد تا افرادی انتخاب شوند که مستقل باشند. نماینده‌ای که قرار باشد از آقای جنتی تایید بگیرد جرات نمی‌کند کاری کند. قوه قضاییه مستقل که بتواند به درستی برخورد کند.

وی گفت: ما اگر مجلسی مقتدر داشته باشیم وضعیت فرق می‌کند. نه این مجلس و نه مجلس اصولگرایان مقتدر نبودند. ما مسئولیت دو دولت آقای خاتمی و موسوی را قبول می‌کنیم. نمی‌گوییم فساد نداشتند اما خوب و بد آن را قبول می‌کنیم. همان زمان هم گفتیم که به دلیل نیامدن رئیسی از آقای روحانی حمایت کردیم. اتفاقا الان به نظر من رییس‌جمهور باید آقای موسوی باشد چون مشکل ما وضعیت اقتصادی است و ایشان از عهده کار بر می‌آمد

۲۷۲۷

کد خبر 1271346

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =