۲ برابر شدن نرخ آرد شیرینی‌پزی/ صادرات شکلات افزایش یافت

باشگاه خبرنگاران نوشت: دبیر انجمن شیرینی و شکلات گفت: صادرات شکلات در سال ۹۷ نسبت به سال ماقبل حدود ۱۳ درصد رشد داشته است.

جمشید مغازه ای دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات درباره آخرین وضعیت توزیع شکر اظهار کرد: اگرچه توزیع شکر در اسفند به سبب تاخیر در برداشت نیشکر خوزستان با کمبود در بازار روبرو شد، اما شرکت بازرگانی دولتی طی دو مرحله بخشی از نیاز کارخانه‌ها را براساس پروانه تولید تامین کرد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از بحران شکر در بازار مرتفع شده است، افزود: در حال حاضر قیمت شکر در بازار به نرخ مصوب دولتی نزدیک شده، ضمن آنکه در ماه‌های آتی فصل برداشت شکر چغندری است که به این ترتیب برآورد می‌شود که کمبودی در این زمینه رخ ندهد.

مغازه‌ای ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه همچون گندم، شکر، شیرخشک و... نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد قیمت شکلات در بازار افزایش یافته است.

دبیر انجمن شکلات، شیرینی و بیسکویت با اشاره به اینکه شکلات جز کالاهای لوکس در سبد مصرفی خانوار محسوب می‌شود، بیان کرد: با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار، تولیدکنندگان در افزایش قیمت‌ها احتیاط می‌کنند به طوریکه با حداقل حاشیه سود محصول خود را در بازار به فروش می‌رسانند.

وی با بیان اینکه سال گذشته صادرات شکلات نسبت به مدت مشابه سال ماقبل خود ۱۳ درصد رشد داشته است، افزود: براساس آمار سال گذشته صادرات شکلات حدود ۸۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور دربرداشت و از آن جا که تحریم شامل صنایع غذایی و دارویی نیست، گشایش در نقل و انتقلات پولی در رونق صادرات تاثیرگذار خواهد بود.

مغازه‌ای با اشاره به اینکه صنعت شکلات صادرات محور و ارزآور محسوب می‌شود، بیان کرد: در صورت نبود کمبود مواد اولیه، رقابتی شدن قیمت‌ها و اعمال حمایت‌های لازم پیش بینی می‌شود که صادرات شکلات به یک تا یک و نیم میلیون دلار برسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در تامین روغن و سایر مواد اولیه وارداتی با کمبود مواجه هستیم، گفت: هم اکنون وضعیت روغن از لحاظ کمیت و قیمت مناسب نیست، ضمن آنکه در سایر کالاهای وارداتی به سبب شرایط تحریم با تاخیر در عرضه روبرو هستیم که امیدواریم هر چه سریع‌تر معضلات فعلی حل و فصل شود.

وی در پایان از افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت آرد  خبر داد و گفت: با حذف یارانه گندم از صنف و صنعت، قیمت هر کیلو گندم از ۹۰۰ به یک هزار و ۸۵۰ و آرد از یک هزار و ۳۰۰ به ۲ هزار و ۴۰۰ افزایش یافته که تمامی این عوامل افزایش هزینه تولید و قیمت تمام شده را به همراه داشته است.

۲۲۳۲۳۱
کد خبر 1271845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =