صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات آذربایجان شرقی ۸۱ درصد رشد کرد

ایرنا نوشت: معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: میزان صادرات کالاها و اقلام غیرنفتی از گمرکات استان در ۲ ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۸۱ درصد رشد نشان می دهد.

غلامعلی راستی روز پنجشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان افزود: در این مدت حدود ۳۸۲ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۴۷۳ میلیون دلار صادر شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۱۹ درصد رشد کرده است.

وی با بیان اینکه سطح مطلوب خدمات رسانی به تجار و بازرگانان در گمرکات استان موجب افزایش استقبال برای صادرات از این مناطق شده است، اظهار داشت: در این مدت میزان صادرات کالاهای غیرنفتی استان از کل گمرکات کشور بیش از ۴۱۰ هزار تن و به ارزش حدود ۴۹۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از افزایش ۳۸ درصدی در وزن و ۷.۸ درصدی در ارزش برخوردار بوده است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: تعداد کشورهای مقصد صادراتی کالاهای استان در ۲ ماه اول سال جاری حدود ۷۷ کشور بود که بیشتر شامل ترکیه، عراق، چین، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و افغانستان است.

راستی، ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی در گروه کالایی فلزات، کشاورزی، شیمیایی و پتروشیمی بوده که به ترتیب با ۷۵، ۶۳ و ۴۸ میلیون دلار در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند.

آذربایجان شرقی دارای ۳ اداره کل گمرک در تبریز، سهلان و جلفا، ۳ واحد گمرکی در مراغه، خداآفرین و نوردوز و ۳ دفتر گمرکی در فرودگاه شهید مدنی تبریز، شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز و شهر بناب است.

46

کد خبر 1272005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =