نصف مردم تنش آبی را باور ندارند/ نمودار

تسنیم نوشت: در یک نظرسنجی که با حضور ۱۱۰ شرکت کننده از ۶ منطقه شهری تهران انجام شد، ۵۴ درصد از شهروندان تهرانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، معتقد به صرفه‌جویی در مصرف آب در تابستان سال جاری نیستند.

با وجود آنکه پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر را پشت سر می‌گذاریم و برای نخستین بار در ۵۰ سال گذشته، بارش‌های ایران از مرز ۳۳۳ میلیمتر گذشته، ۲۳۳ شهر کشور همچنان در تنش آبی به سر می برند.

در حالی که در تابستان سال ۹۷ تعداد ۳۳۴ شهر کشور تحت تنش آبی بودند، بارش‌های بسیار خوب سال آبی جاری، تنها توانست ۱۰۱ شهر را از حالت تنش آبی خارج کند.

مسئولان وزارت نیرو اعلام کرده‌اند که هیچ‌گونه چشم‌انداز و پیش‌بینی مشخصی از شرایط پاییز که فصل آغازین سال آبی آینده است، ندارند و ممکن است پاییزی کم‌بارش در پیش داشته باشیم، از اینرو با توجه به شرایط تنش‌زای تأمین آب برای جمعیتی بالغ بر ۲۳ میلیون نفر از شهرنشینان کشور و احتمال کم‌بارشی پاییز و زمستان امسال، نیاز به تخصیص بهینه منابع آبی موجود و مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف وجود دارد.

تنش آبی موجود که از سالها خشکسالی و بحران آبی کشور نشأت می‌گیرد، نیازمند عزم عمومی مسئولان و مردم برای اصلاح امور مربوط به آب در بخش های مختلف تأمین، تخصیص، انتقال و مصرف است.

با حضور در جمع مردم در چندین نقطه از کلانشهر تهران این سوال را مطرح کردیم که "به نظر شما آیا تابستان امسال نیاز به صرفه‌جویی در مصرف آب داریم؟" و برای پاسخ، چهار گزینه زیر را به مردم ارائه کردیم.

۱. سال پربارشی داشتیم، تابستان امسال نیاز به صرفه جویی نداریم

۲. نیاز به صرفه‌جویی در مصرف آب، همیشه وجود دارد و به پربارشی و کم بارشی نیست

۳. بحران آبی و تنش در تأمین آب واقعیت ندارد

۴. اکنون که آب داریم نباید آن را هدر دهیم و باید با صرفه جویی آب را حفظ کنیم

این سوال از ۱۱۰ نفر از شهروندان تهرانی در مناطق شهری ۳ ، ۴ ، ۶ ، ۸ ، ۱۰ و ۱۸ تهران پرسیده شده و نتایج آن قابل توجه است.

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، از جامعه آماری ۱۱۰ نفره در این گزارش میدانی، ۴۲ نفر گزینه یک، ۲۳ نفر گزینه دو، ۱۷ نفر گزینه سه و ۲۸ نفر گزینه چهار را برای پاسخ به این سوال انتخاب کردند.

همانطور که در دو نمودار بالا مشخص است، ۵۴ درصد از شهروندان تهرانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، معتقد به صرفه‌جویی در مصرف آب در تابستان سال جاری نیستند.

۴۱۲۳۵

کد خبر 1274657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =