کدام بیمه‌شدگان تامین اجتماعی کمک هزینه ازدواج می‌گیرند؟

مهر نوشت: به استناد ماده ۸۵ قانون تأمین اجتماعی بیمه‌شدگان در صورت احراز شرایط از کمک هزینه ازدواج بهره مند می‌شود.

کمک هزینه ازدواج یکی از تعهدات سازمان تأمین اجتماعی است که به عنوان هدیه به بیمه‌شدگان اجباری واجد شرایط که تشکیل خانواده می‌دهند پرداخت می‌شود.

شرایطی که برای دریافت کمک هزینه ازدواج لازم است:

۱- بیمه‌شده ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج، حداقل به مدت ۷۲۰ روز سابقه کار داشته و حق‌بیمه این مدت از سوی کارفرما پرداخت شده باشد.
۲- در تاریخ ازدواج رابطه استخدامی بیمه‌شده با کارفرما قطع نشده باشد.
۳- ازدواج اول بیمه شده باشد.
۴- ازدواج دائم بوده و در دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد.

همچنین مبلغ کمک هزینه ازدواج برابر است با مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه ظرف ۲ سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴، در صورتیکه مبلغ محاسبه شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال وقوع عقد افزایش می‌یابد.

لازم به ذکر است در صورتی که زن و شوهر هر دو بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی بوده و واجد شرایط باشند، پرداخت کمک هزینه ازدواج به هردو نفر انجام می‌پذیرد.

خاطرنشان می‌سازد، بیمه شدگان تأمین اجتماعی که سال‌های قبل ازدواج کرده‌اند و در زمان ازدواج شرایط فوق را داشته‌اند و کمک هزینه مذکور را دریافت نکرده‌اند می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1275078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =