۰ نفر
۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
ترامپ مانند کارتر فردی مذهبی نیست

سفیر اسبق ایران در مراکش در گفت و گو با خبرآنلاین به بررسی علل شکل گیری جریان ترامپیسم در آمریکا پرداخت.

به گزارش خبرگزاری  خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی دیپلمات با سابقه کشورمان و سفیر اسبق  ایران درباره علل پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت:  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دو دهه اخیر عمیقاً تحت تأثیر شرائط داخلی است. اوباما با شعار «تغییر» به صحنه آمد و ترامپ با «آمریکا در مرحله نخست». اینان عملاً دو گروه اجتماعی نسبتاً مختلفی را نمایندگی می‌کردند و می‌کنند.

وی افزود: بیش از هشتاد درصد از اونجلیکال‌های آمریکا و عموم ناسیونالیست‌های سفیدپوست به ترامپ رأی دادند. کسانی که سیاست‌های اوباما و بلکه شخص او و اندیشه‌ها و سیاست‌هایش را دوست نداشتند. بهترین نمونه چنین تفکری توئیت‌های وزیر خارجه کنونی، مایک پمپئو، در مورد اوباما پس از انتخاب او است که از آن می‌گذرم.وی تصریح کرد: ترامپ برآمده از چنین امواجی است. دینی و ناسیونالیستی و تاحدودی نژادپرستانه و او خود چنین هم هست. مضافاً که خود را متعهد به مخالفت و بلکه تخریب عموم سیاست‌های اوباما می‌بیند. در کنار این همه او تاجر و تاجرصفت است و فاقد تحصیلات آکادمیک و تجربیات دیپلماتیک است. برای او اشتغال و راضی نگه‌داشتن اونجلیکال‌ها به مراتب مهمتر از محاسبات استراتژیک است و محبوبیت کنونی او هم به همین علت است. سیاست اسرائیلی او و انتقال پایتخت به بیت‌المقدس عمدتاً به دلیل همین نکته اخیر است. او شخصاً همچون کارتر فردی مذهبی نیست، اما بیش از هر رئیس‌جمهور دیگری خود را در خدمت کلیسائیان قرار داده است و اینان نیز در خدمت به او و پشتیبانی‌اش کوتاهی نکرده و نمی‌کنند. آنها چندی پیش برای سلامتی و موفقیت او جلسه دعایی تشکیل دادند و اینکه خداوند به او شجاعت دهد تا برنامه‌هایش را به پیش برد.

این کارشناس در تشریح سیاست کلی منطقه ای ترامپ نیز گفت: عملاً این سیاست با سه محور تعیین می‌شود. ۱- کمک به اسرائیل در چارچوب تفکرات و اعتقادات اونجلیکال‌ها و ناسیونالیست‌های سفید آمریکایی، ۲- رابطه فعال با سعودی و شیخ‌نشین‌های خلیج فارس، ۳- مخالفت با ایران و محدود کردن او. اگرچه این سه محور مرتبط و متقاطع هستند.

مشروح این کافه خبر را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1275868

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =