چند نفر از مردم ایران یارانه می‌گیرند؟

مشرق نوشت: پرداخت صدمین مرحله از یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار در خرداد ماه سال جاری صورت گرفت و در این میان، اما و اگرها و مشکلات بسیاری برای پرداخت یارانه پیشروی دولت وجود دارد و در هر مرحله پیشنهاد جدیدی برای حذف دهک‌های پردرآمد جامعه از لیست یارانه بگیران مطرح می‌شود.

در هر مرحله پرداخت یارانه پیشنهاد جدیدی برای حذف دهک‌های پردرآمد جامعه از لیست یارانه بگیران مطرح می‌شود که هیچیک از این موارد با توجه به نبود ساز و کار برای شناسایی دهک‌های بالا قابلیت اجرایی ندارد و با وجود واریز ماهیانه میلیاردها تومان به حساب سرپرستان خانوار دولت مقروض‌تر می‌شود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی  مرکز آمار ۸۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت داریم که از این میزان به ۷۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر یارانه دریافت می‌کنند.

این در حالی است که تعدادی از افراد یارانه بگیر بعد ازدواج اقدام به جدا کردن یارانه خود کردند که پس از این اقدام هنوز یارانه شان بعد از چندمین ماه واریز نشده و به علاوه نوزادانی که در چند ماه اخیر متولد شدند نیز هنوز وارد لیست دریافت یارانه نشده اند.

براساس اظهارات اکبر ایزدی مدیرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها، ثبت نام افراد جدید برای دریافت یارانه نقدی نیاز به قانون و منابع و احراز شرایط متقاضیان دارد.

وی درباره ثبت نام جدید یارانه بگیران بیان کرد: این موضوع برای قانون بودجه سال ۹۶ بود و در بودجه ۹۷ وجود ندارد. طبق آمار مرکز آمار ۸۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت داریم که از این میزان به ۷۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر یارانه می‌دهیم که ماهانه نیز افزایش (متولدین در خانواده افراد یارانه بگیر) می‌یابد.

با این وجود اگر سامانه باز شود همه یارانه می‌خواهند یعنی از طریق ثبت‌نام فایده ندارد، بلکه از طریق حذف و اضافه باید پیگیری صورت بگیرد.

پرداخت یارانه نیازمند منابع جدیدی است که باید از محل حذف افراد غیرنیازمند انجام شود و متقاضیانی که خواهان دریافت یارانه هستند پس از خوداظهاری و تشریح اموال و دارایی و ارزیابی آن توسط وزارت رفاه اگر حائز شرایط بودند در لیست یارانه بگیران قرار بگیرند.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1276009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
    2 0
    فکرنکنم درست باشد . یارانه من 8 سال پیش با خرید یک ماشین قطع شد.