انتقادات صریح باهنر از مواضع انتخاباتی آیت‌الله مصباح و حجاریان/ به دنبال تشکیلاتی فراتر از جمنا هستیم/ رمال نیستیم

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: در حال تلاش برای ایجاد تشکیلاتی فراتر از جمنا برای انتخابات پیش‌رو هستیم.

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا باهنر در نشست خبری امروز خود در پاسخ به پرسشی درباره روند کاری شورای وحدت اصولگرایان، گفت: شورای ائتلاف اصولگرایی تلاشی است برای انتخابات مجلس شورای اسلامی. مشکل همیشه ما اینجاست که چند حزب فراگیر نداریم و بنابراین  فعالیت انتخاباتی توسط جبهه ها شکل می گیرد.

او همچنین پیرامون شکست مانور ترامپ و یارانش درباره معامله قرن، گفت: همه دیدید که این جلسه با چه افتضاحی تمام شد و هنوز شروع نشد، به اتمام رسید.

وی ادامه داد: خواب آمریکا و صهیونیست ها در این باره تعبیر نخواهد شد و رژیم اشغالگر به زودی نابود خواهد شد.

باهنر با اشاره به سقوط پهپاد آمریکا، اظهار داشت: ما هنوز بسیاری از سلاح ها و توانمندی های خود را رو نکرده ایم و اگر دشمنی قصد تجاوز به خاک ایران را داشته باشد، آن دستی که به سمت ایران دراز می شود، قطع خواهد شد.

اهم صحبت‌های او به نقل از خبرگزاری‌ها از این قرار است: 

* زمانی که سال انتخابات فرا می رسد، توان‌مان باید صرف وحدت درون تشکیلاتی شود. این دوره هم هدف ما ائتلاف صد در صدی همه نیروهای اصولگراست که میزان موفقیت ما بستگی به گفت و گوها و شرایط محیطی دارد. به هر حال هشتاد درصد توان صرف ایجاد تشکیلات داخلی می شود و بیست درصد صرف رقابت با رقیب، البته طرف مقابل هم همین‌گونه است.

* محتوا و جنس فعالیت مشخص است و مجموعه نیروهای اصولگرا تلاش می‌کنند با هم کار کنند، ولی در هر مقطعی می‌تواند نام این تشکیلات تغییر کند. تشکیلات می‌خواهد بزرگتر شود و بنابراین نام جمنا نخواهد داشت. مجموعه جمنا هم در این تشکیلات حضور دارند ولی مجموعه فراتر از جمناست نه اینکه شعبه‌ای از جمنا زده شود.

مجلس دهم ضعیف است 

* دو جریان سیاسی دارای اشکالاتی هستند. دولت مسئول فعلی مشکلات کشور است که مورد حمایت اصلاح طلبان است. مجلس دهم هم ضعیف است اما این بدان معنا نیست که همه نمایندگان ضعیف هستند. اشکال مجلس فعلی وجود سه فراکسیون اقلیت است. مجالس ائتلافی اصولا ضعیف هستند و نمی توانند تصمیم قاطعی بگیرند. مجلس بعدی فراکسیون اکثریت خواهد داشت و امیدوارم  این فراکسیون اصولگرا باشد.

*البته همه عملکرد اصولگراها و اصلاح طلبان مورد رضایت مردم نیست. تحریم ها برای کشور مشکل درست کرده است اما بیشتر مشکلات ناشی از بد کار کردن یا تنبلی یا مسیر اشتباه است.

مسوولیت وضعیت فعلی به عهده اصلاح‌طلبان است

* بالاخره الان مسول شرایط کشور اصولگراها نبوده و آنها پاسخگوی مسائل کشور نیستند. نه مجلس کاملا اصولگراست و نه دولت. مسئولیت وضعیت کشور بر عهده اصلاح طلبان است و بنابراین اصولگراها معتقدند رای مردم به سوی اصولگراهاست. فضای عمومی کشور به نفع اصولگراهاست، البته ما گاهی به خودمان می بازیم نه به رقیب مثل سال 92. ما نباید به خودمان ببازیم. من معتقدم فضا برای اصولگرایان فراهم است و پیروزی ما به نحوه گفت و گوی ما با مردم بازمی‌گردد.

*تحلیل ما این است که ۱۰ یا ۱۵ درصد رای دهندگان سیاسی و جناحی نیستند و در انتخابات به کسانی رای می دهند که پیروز باشند. بر همین اساس اگر جریان های سیاسی بتوانند این موضوع را تثبیت کنند که بُرد با ما است، این افراد به آنها گرایش خواهند داشت از طرف دیگر برخی هم با غرور و سینه ستبر از پیروزی خود خبر می دهند که بخواهید و نخواهید ما پیروز هستیم که این موضوع اثر منفی دارد.

پیشگویی و رمالی نمی کنیم

**{ در پاسخ به این پرسش که چقدر احتمال می‌دهید اصولگریان در انتخابات پیروز شوند؟}: ما بر اساس شرایط موجود پیشگویی و رمالی نمی کنیم بلکه فکر می کنیم فضای عمومی کشور آمادگی پیروزی اصولگرایان را دارد. ما اصولگرایان خیلی وقت ها به خودمان می بازیم. مثلاً وقتی در انتخابات ۹۲ با چهار کاندیدا حاضر می شویم و رقیب با یک کاندیدا، می بازیم. اگر به رقیب باختیم نتیجه را می پذیریم اما نباید به خود ببازیم.

*{ درباره استراتژی جریان اصولگرا برای انتخابات مجلس آینده}  ما اصولگرایان بسیاری وقت ها به خودمان می بازیم. در انتخابات ۹۲ با چهار کاندیدا حاضر شدیم و رقیب با یک کاندیدا، بنابراین ما بازنده بودیم.

*{ در پاسخ به این پرسش که آیا اصولگرایان در انتخابات لیست واحد معرفی می‌کنند} هرچه تعداد نماینده‌ها در یک حوزه بیشتر باشد، مردم بیشتر به سمت لیست گرایش دارند و هرچه تعداد نماینده‌ها کمتر باشد، مردم بیشتر به اشخاص حقیقی رجوع می‌کنند. ما ۱۸۰ حوزه تک نماینده‌ای و حدود ۴۰ یا ۵۰ حوزه دو نماینده‌ای داریم؛ بنابراین در تهران حتماً لیست می‌دهیم ولی در شهرستان‌ها دخالت نمی‌کنیم. ما توصیه‌های خود را ارائه می‌کنیم ولی برای شهرستان‌ها تعیین تکلیف نمی‌کنیم.

*{ درباره اظهارات اخیر آیت‌الله مصباح‌یزدی مبنی بر انتخاب اصلح حتی از بین اصلاح‌طلبان در انتخابات} من این جمله آیت‌الله مصباح را نشنیده‌ام اما وی معتقد است که باید از اصلح حمایت شود حتی اگر رأی نیاورد که ما موافق این موضع نیستیم؛ زیرا فعالیت سیاسی باید به نتیجه ختم شود. ما در انتخابات صالح مقبول را بر اصلح غیر مقبول ترجیح می‌دهیم.

*{نقش شورای نگهبان در تضعیف مجلس} ما وقتی حزب قوی در کشور نداریم، ۱۲ هزار نفر در انتخابات ثبت‌نام می‌کنند که شورای نگهبان یک ماه فرصت بررسی آنها را دارد،‌ بنابراین ممکن است اشتباه هم بشود، در ردصلاحیت‌های انتخابات اخیر، احتمالاً به ۲۰۰ یا ۳۰۰ نفر ظلم شده و به صلاحیت آنها درست رسیدگی نشده است. تأیید عده‌ای هم ظلم به مردم است. این ساختار اشکال دارد و باید اصلاح شود ولی این بدان معنا نیست که صلاحیت کسی که فتنه‌گر یا انحرافی است، تأیید شود.

* حجاریان در انتخابات‌های اخیر بر لزوم مشارکت تاکید کرده بود. حضور مشروط یک موضع نخ‌نما شده و تکراری است و نمی دانم چرا حجاریان دوباره آن را مطرح کرده است. هیچکس از تحریم انتخابات سودی نبرده است.

*{ درباره روند گفت‌وگوها میان جناح‌های سیاسی}: این گفت و گوها را لازم و مفید می دانم. درست است که ما با هم رقابت داریم ولی در بسیاری از موارد، مواضع مشترکی داریم. ۹۰ درصد مصوبات مجلس هم غیر سیاسی است و در این مسائل می‌توانیم کار مشترک کنیم.

* دیدار من با آقای عارف در حال حاضر بدون ساختار و تشکیلات و سخنگو انجام می‌شود،ما داریم جرقه این گفت و گوها را می زنیم و در حال تلاش برای تعمیق گفت‌وگوهای ملی هستیم. این گفت و گوها به سعه صدر، تنازل و حسن خلق نیاز دارد، البته با کسانی که همچنان طرفدار فتنه هستند، گفت وگو معنایی ندارد.

27216

کد خبر 1277223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =