خبرهای جدید از واگذاری استقلال و پرسپولیس/ پوری‌حسینی: حیات این ۲ باشگاه در خصوصی‌سازی است

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص احتمال پذیرش دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فرابورس گفت: ارزیابی سازمان خصوصی سازی این است که شرایط پذیرش این دو باشگاه در فرابورس تا پایان شهریور فراهم نمی شود و تا پایان امسال نیز احتمالا این اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سازمان خصوصی سازی، پوری حسینی در خصوص سابقه اجرای خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: نام این دو باشگاه از سال ۸۷ به بعد در دستور کار سازمان خصوصی سازی بوده است، و در برخی موارد هم در قوانین بودجه سنواتی توسط نمایندگان مجلس قید شده که این دو باشگاه واگذار شوند. بر این اساس در برخی سالها تکلیف شده که سهام این دو باشگاه از طریق مزایده و یا فرابورس واگذار شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس در سال ۹۳ هم هیئت واگذاری قیمت پایه این دو باشگاه را به تصویب رساند و پس از انتشار آگهی، مزایده واگذاری آنها برگزار شد که در مزایده های اول و دوم خریداری برای این دو باشگاه پیدا نشد و در نیمه نخست سال ۹۴ هم دو نوبت دیگر مزایده برگزار شد که بنا به تشخیص هیات واگذاری، صلاحیت متقاضیان سرخابی ها تصویب نشد.

وی اضافه کرد: در پی این موضوع نیز نام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از لیست واگذاریهای دولت خارج و به گروه ۳ واگذاریها منتقل شدند.

پوری حسینی ادامه داد: البته در ۲۵ آذرماه سال ۹۷ هیات وزیران مصوبه مردادماه سال ۹۴ خود مبنی بر انتقال این دو باشگاه به گروه ۳ واگذاریها را لغو کرد و دوباره نام سرخابی ها در لیست واگذاریهای دولت قرار گرفت.

وی اذعان داشت: بر این اساس تا پایان سال ۹۷ گزارش کارشناس رسمی برای قیمت سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس دریافت شد که البته زمان لازم برای طرح و تصویب این قیمت در هیات واگذاری فراهم نشد. بنابراین آگهی واگذاری این دو باشگاه در سال ۹۷ منتشر نشد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس با تصویب قانون بودجه سال ۹۷ نیز مقرر شد تا پایان شهریور ماه ۹۸ شرایط پذیرش دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فرابورس ایران فراهم شود.

وی در خصوص احتمال پذیرش این دو باشگاه در فرابورس در مدت یاد شده اظهار داشت: ارزیابی سازمان خصوصی سازی این است که شرایط پذیرش این دو باشگاه در فرابورس تا پایان شهریور فراهم نمی شود و تا پایان امسال نیز احتمالا این اتفاق نخواهد افتاد.

تا زمانی که این دو باشگاه در فرابورس پذیرش نشوند، نمی توان برای واگذاری آنها کاری کرد و البته با وجود حکم قانونی مجلس هم، راه دیگری برای واگذاری آنها وجود ندارد و اگر اصرار بر واگذاری سهام این دو باشگاه داریم باید به دنبال روش دیگری باشیم.

وی با اشاره به جلسات مختلف کمیسیون اصل ۴۴ که با حضور نمایندگان مجلس، نمایندگان سارمان بورس و سازمان خصوصی سازی برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم شرایط پذیرش این دو باشگاه را در فرابورس فراهم کنیم، این موضوع زمانبر و وقت گیر است..

پوری حسینی افزود: تا زمانی که این دو باشگاه در فرابورس پذیرش نشوند، نمی توان برای واگذاری آنها کاری کرد و البته با وجود حکم قانونی مجلس هم، راه دیگری برای واگذاری آنها وجود ندارد و اگر اصرار بر واگذاری سهام این دو باشگاه داریم باید به دنبال روش دیگری باشیم.

وی ادامه داد: نظر وزیر ورزش و جوانان دلالت بر اراده قوی این وزارتخانه برای خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس است و بارها نیز ایشان تاکید کرده اند که هر آنچه لازم است باید انجام شود تا این دو باشگاه واگذار شوند که این اراده قوی، جای تقدیر و تشکر دارد.

وی همچنین با اشاره به این که شرایط پذیرش این دو باشگاه در فرابورس بسیار وسیع است، گفت: یکی از این الزامات این است که باید هر دو باشگاه سهامی عام باشند. بر این اساس شرکتی که ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به دولت است چطور می شود ۳۵ نفر دیگر سهامدار آن شوند؟ برای تحقق این امر باید سرمایه این شرکتها افزایش یابد. آیا دولت می تواند با وجود منع قانونی جهت سرمایه گذاری در شرکتهای دولتی، افزایش سرمایه این دو باشگاه را تصویب و اجرایی کند؟

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: این دو باشگاه سودده هم نیستند که البته دلیل آن هم دولتی بودن آنها است. با این حال یک شرکت زیانده با شرایطی می تواند در فرابورس پذیرش شود و این موضوع جهت پذیرش این دو باشگاه در فرابورس بازدارنده نیست، با وجود این برخی مشکلات مانع حضور این دو باشگاه در فرابورس می شود.

وی در خصوص شرایط حضور افراد حقیقی و حقوقی در مزایده این دو باشگاه نیز گفت: با این فرض که هر شخصیت حقیقی یا حقوقی در قالب سرمایه گذاران یا هواداران و پیشکسوتان در مزایده این دو باشگاه شرکت کند، موافق هستیم، اما صرف هوادار یا پیشکسوت بودن حقی را برای متقاضیان فراهم نمی کند و راه برای مذاکره با این دسته از متقاضیان برای فروش دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به آنها بسته است.

وی در پایان یادآور شد: واگذاری سرخابی ها آنقدر هم سخت و پیچیده و نشدنی نیست که نتوان آن را انجام داد. بر این اساس وقتی واگذاری آنها انجام شد، متوجه خواهیم شد که ای کاهش زودتر این کار را انجام می دادیم و بقای این دو باشگاه بدون شک به خصوصی‌سازی آنها بستگی دارد.

پوری حسینی گفت: از سوی دیگر این طور هم نیست که بتوانیم نظرات همه منتقدین را در زمینه خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تامین کنیم؛ چرا که برخی دوست دارند سهام خرد به دست مردم برسد، عده ای هم سهام بلوکی می خواهند و برخی هم کل سهام این دو باشگاه را تقاضا می کنند.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1277448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =