پاریس درباره ایران،  با شرکا در تماس است

ایرنا نوشت: وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد پاریس در تماس نزدیک با شرکای برجام ، برای کاهش تنش ها تلاش می کند.

وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد پاریس در تماس نزدیک با شرکای برجام ، برای کاهش تنش ها تلاش می کند.

وزارت خارجه فرانسه در این بیانیه با اشاره به اعلام ایران مبنی بر بالابردن سطح غنی سازی خود از ۳.۶۷ درصد تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) افزود: ما منتظر تأیید این اقدام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و از ایران درخواست می‌کنیم که به فعالیت‌های مغایر با تعهداتش پایان دهد.

همچنین در این بیانیه تاکید شده است: فرانسه در تماس نزدیک با شرکای مربوطه در برجام برای انجام اقدام‌های لازم در کاهش تنش‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای ایران است.‌

رئیس جمهوری فرانسه شنبه شب در تماس تلفنی با رئیس جمهوری ایران، با قبول اینکه اقدام‌های اروپا برای جبران تحریم‌های آمریکا موفق و کارآمد نبوده، وعده داد که همه تلاش خود را برای جبران این موضوع بکار گیرد.

ایران روز یکشنبه در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی این کشور علیه ایران و عدم انجام تعهدات از سوی دولت‌های اروپایی و بقیه کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای گام دوم کاهش تعهد به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را انجام داد.

طبق توافق هسته‌ای که میان ایران و ۶ کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین در سال ۱۳۹۴ منعقد شد، مقرر گردید که ایران با رفع تحریم‌های بین المللی از مزایای اقتصادی برجام برخوردار شود؛ اما آمریکا در سال ۱۳۹۷ با خروج از این توافق اعلام کرد که با بازگرداندن تحریم‌ها و با اعمال فشارحداکثری تلاش می‌کند تا ایران را پشت میز مذاکره برای توافق جدید بنشاند.

در مقابل این اقدامات، ایران از کشورهای اروپایی خواست تا طبق توافق نسبت به مقابله با تحریم‌های آمریکا و انجام تعهدات اقدام کرده و راهکارهایی را برای برخورداری تهران از مزایای اقتصادی برجام پیش بینی کنند. اما با گذشت بیش از یکسال، اروپا تاکنون این تعهد خود را انجام نداده است.

ایران دو ماه قبل اعلام کرده بود که "به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را اجرا کنند؛ چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تأمین کنند در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد. "

در همین راستا رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته و در جلسه هیأت دولت گفت که ایران دیگر متعهد به رعایت سقف ۳/۶۷ درصد نخواهد بود.

ایران در عین حال اعلام کرده است که اقداماتش در کاهش تعهدات هسته‌ای برگشت پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام کرده و منافع تهران در توافق هسته‌ای تأمین شود، سریعاً می‌تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.


سفر احتمالی مشاور مکرون به تهران در روزهای آینده

در این ارتباط «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه در نشست خبری خود گفت: احتمالاً سفر مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه را مجدداً به ایران در روزهای آتی به تهران خواهیم داشت.

 

استانداردی برای نابرخورداری ایران از حق غنی سازی وجود نداشته است
«ژرار آرو» سفیر سابق فرانسه در آمریکا نیز در واکنش به توئیت «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در این باره که ""استاندارد قدیمی این است که ایران حق غنی سازی نداشته باشد" در صفحه توئیتر خود نوشت: هرگز چنین چیزی وجود نداشته است. این به هیچ وجه اساس حقوقی نخواهد داشت.

کد خبر 1277667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =