«کاندیدایِ اصلح» پایداری‌ها، پرونده اختلافات قدیمی را باز کرد

دعوای اصولگرایان بر سر کاندیدای اصلح و صالح باز هم آغاز شده است، یک سوی ماجرا پایداری ها هستند که حرف از کاندیدای اصلح می زنند و سوی دیگر سنتی هایی چون باهنر که صالح مقبول را بر اصلح غیرمقبول ارجح می دانند.

به گزارش خبرآنلاین، دعوا دوباره بالا گرفت؛ هنوز سفره وحدت اصولگرایان برای مجلس یازدهم پهن نشده آتش اختلاف دامنگیرشان شد. اختلافی که یکسر آن باز هم جبهه پایداری است که زودتر از همه پرونده ان‌قلت‌ها را روی میز گذاشته است.

>>> بیشتر بخوانید:
کنایهٔ سلیمی‌نمین به مصباح و پایداری‌ها: احمدی‌نژاد گزینه اصلح بود؟
دست رد باهنر به ایده انتخاباتی مصباح‌یزدی/ تیر خلاص بر پیکر جمنا
غرویان: کاندیداهای اصلح جبهه پایداری، مورد قبول مردم نیستند

فرمان انتخاباتی مصباح یزدی دردسرساز شد
ماجرا به چند روز قبل برمی‌گردد، زمانی که نقل‌قول‌هایی از پدر معنوی جبهه پایداری در شورای مرکزی جبهه پایداری درباره انتخاب «اصلح» مطرح شد. هرچند استفاده از کلیدواژه «انتخاب اصلح» برای اولین‌بار نیست که مطرح می‌شود و تقریبا می‌توان آن را به عنوان کلید رمزی برای برهم زدن وحدت تلقی کرد اما این‌بار گویا غوغایی به پا کرده است.

درست در زمانی که از هر گوشه زمزمه‌هایی درباره شورای وحدت یا «شاجا» به گوش می‌رسید آیت‌الله مصباح یزدی در جلسه شورای مرکزی جبهه پایداری از انتخاب اصلح حتی اگر در میان اصلاح‌طلبان باشد سخن به میان می‌آورد. او در این جلسه گفته‌ است؛ «باید اصلح را بشناسیم، سهم‌خواهی چیست؟ باید بنایمان بر این باشد که افراد ‎اصلح را بشناسیم. مسأله‌ سهم‌خواهی یعنی دنیاطلبی! سهم‌خواهی چیست؟ اگر من می‌دانم فردی از یک گروه دیگر اصلح است [به او رأی ندهم بلکه به هم‌گروهی خود رأی بدهم. اما] چرا او را انتخاب نکنم؟! فرض کنید حتی در بین ‎اصلاح طلبان فردی بود که من دانستم که او اصلح از کاندیدای ‎اصولگراها ست؛ چه حجتی دارم که به او رأی ندهم؟! من باید به اصلح رأی بدهم. اگر ‎ائتلاف برای این باشد که بنشینند واقعا در بین خودشان اصلح‌ها را انتخاب کنند. اگر فرض کنید یکی دو مورد اختلاف شد -چون راه دیگری برای تشخیص وجود ندارد- با اکثریت آراء انتخاب شود. اگر بنا براین است ‌أهلاً و سهلاً!»

فرمان انتخاباتی مصباح یزدی موضوعی نبود که اصولگرایان بتوانند از کنار آن به راحتی عبور کنند. عباس سلیمی‌نمین از فعالان اصولگرا به خبرآنلاین گفت: «اینکه گروهی روی نظر خود بایستند که از نظر من اصلح این افراد هستند و دیگران باید آن را بپذیرند به هیچ وجه قابل قبول نیست و در واقع با پیروان چنین تفکری نمی‌توان هیچ کار مشترکی انجام داد و به اجماع رسید.» 

محسن غرویان، استاد حوزه علمیه قم نیز با بیان اینکه تجریه نشان داده که مردم انتخاب افراد موردنظر پایداری‌ها را به عنوان انتخاب اصلح قبول ندارند، گفت: بر همین اساس شاهد بودیم بسیاری از اعضای جبهه پایداری از لیست منتخب مردم حذف شدند و مردم به پایداری ها رای ندادند.

مهمترین واکنش اما از سوی محمدرضا باهنر صورت گرفت. او در آخرین نشست خبری خود با رسانه بحث اصلح غیرمقبول و صالح مقبول را به میان آورد و تلویحا پالس انتخاباتی خود به ایده آیت الله مصباح درباره کاندیداهای انتخاباتی را بیان کرد. آنجا که گفت« آیت الله مصباح معتقد است باید از اصلح حمایت شود حتی اگر رأی نیاورد که ما موافق این موضع نیستیم؛ زیرا فعالیت سیاسی باید به نتیجه ختم شود. ما در انتخابات صالح مقبول را بر اصلح غیر مقبول ترجیح می‌دهیم.» (اینجا)

پایداری اختلافات را علنی کرد
اما دعوا به همینجا ختم نشد و کار به جایی رسید که جبهه پایداری دوباره در پاسخ به منتقدان اصولگرای خود به انتشار صحبت‌های آیت‌الله مصباح یزدی در حساب کاربری‌اش در توئیتر دست زد. جبهه پایداری در توئیتی با هشتگ‌های #مصباح‌، #جبهه پایداری،#اصلح،# ائتلاف و اعتماد نوشت؛ «علامه مصباح در دیدار شورای مرکزی جبهه پایداری: باید اصلح را بشناسیم، سهم‌خواهی چیست؟/ اگر ائتلاف برای شناخت اصلح باشد، اهلا و سهلا/ تکرار تجربه دوره گذشته عاقلانه‌ نیست؛ مؤمن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود/ اگر بنا شد که قولی بدهند بعد بزنند زیرش دیگر برای چه اعتماد کنیم؟»

اما توئیت دیگر جبهه پایداری مشخصا اظهارات باهنر را نشانه رفت. پایداری این‌بار خطاب به باهنر نوشت: «جناب آقای محمدرضا باهنر درحالی بیان کرده آیت‌الله مصباح معتقد است باید از اصلح حمایت شود حتی اگر رأی نیاورد که اساسا این ادعا برخلاف دیدگاه علامه مصباح یزدی است که به دفعات فرمودند معرفی اصلحی که امکان رأی‌آوری آن فراهم نیست، کار لَغوی است

به نظر می رسد «کاندیدای اصلح» مدنظر اصولگرایان اینبار هم قرار است پرونده اختلافات قدیمی را باز کرده و پایداری ها بازهم رودروی قدیمی ترهای جریان اصولگرا بایستند.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1278083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =