درخواست تازه روسیه از تروئیکای اروپا درباره برجام

ایسنا نوشت: معاون وزیر امورخارجه روسیه در دیدار با دیپلمات‌های انگلیس، فرانسه و آلمان خواستار تلاش این کشورها برای حفظ برجام شد.

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه روز سه‌شنبه با سفرای انگلیس، فرانسه و همچنین کاردار آلمان در مسکو دیدار و درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رایزنی کرد.

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای با اعلام این خبر افزود: آنها در این دیدار درباره وضعیت پیرامون برجام گفت‌وگو کردند و ریابکوف از انگلیس، فرانسه و آلمان خواست تا همکاری خود را برای حفظ این توافق تقویت کنند.

همچنین در این بیانیه آمده است: طرف روسی در این دیدار تاکید کرده که تمام طرف‌ها، شامل ایران و تروئیکای اروپا می‌بایست تلاش‌ها و کار مشترک خود را برای حفظ توافق، تضمین ادامه اجرای کامل برجام و پایبندی تمامی طرف‌ها به تعهداتشان باتوجه به اصل تقابل که از ابتدا پایه و اساس توافق هسته‌ای بوده است، افزایش دهند.

در ادامه این بیانیه آمده است: در این دیدار تاکید شده است، اصلی‌ترین چالش که تاکنون مانع از اجرای مؤثر برجام شده، نقض سیستماتیک و اقدامات مخرب از سوی آمریکا بوده است.

این دیدار در حالی انجام شده است که ایران در هفته جاری اعلام کرد غنی‌سازی خود را از حد تعیین شده در برجام، یعنی ۳.۶۷ درصد بالاتر خواهد برد. این تصمیم ایران با واکنش سایر طرف‌های توافق به ویژه اروپایی‌ها مواجه شد.

وزیران امورخارجه انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای مشترک با ابراز نگرانی شدید نسبت به اقدامات اخیر ایران پیرامون برجام خواستار پایبندی کامل ایران به تعهداتش در این توافق شدند.

در همین راستا، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به درخواست آمریکا امروز (چهارشنبه) نشستی را برای بررسی اقدامات اخیر ایران در وین برگزار می‌کند.

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا در حالی نسبت به اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش موضع گرفته است که پس از خروج آمریکا از این توافق، کشورمان بیش از یک سال به اروپایی‌ها مهلت داد تا به وعده‌ها و تعهداتشان بر اساس برجام عمل کنند که چنین چیزی تا به امروز مشاهده نشده است.

در پی تعلل یک ساله اتحادیه اروپا برای اجرای تعهداتش در قبال برجام، جمهوری اسلامی ایران صبح روز یک‌شنبه اعلام کرد که دومین گام خود برای کاهش اجرای تعهدات برجامی‌اش را آغاز کرده و غنی سازی بالاتر از ۳.۶۷ درصد را در دستور کار قرار داد.

ایران تاکید دارد که طبق مفاد تعیین شده در برجام، به‌ویژه بندهای ۲۶ و ۳۶، جمهوری اسلامی حق دارد در صورت عدم پایبندی طرف دیگر توافق، اجرای تعهدات خود را به‌طور جزئی یا کلی متوقف کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان پس از آنکه تهران اعلام کرد سطح غنی‌سازی خود را افزایش خواهد داد، خاطر نشان کرد: ایران اکنون در حال برداشتن دور دوم گام‌های جبرانی خود طبق پاراگراف ۳۶ برجام است. ما این حق را برای خود محفوظ می‌دانیم که به اتخاذ اقدامات جبرانی قانونی در چارچوب برجام برای حفاظت از منافع خود در برابر تروریسم اقتصادی ایالات متحده ادامه دهیم.

وی همچنین تاکید کرد که تمامی این گام‌ها تنها در صورت پایبندی گروه E3 (انگلیس، فرانسه، آلمان) به تعهداتش قابل بازگشت خواهد بود.

علاوه‌براین، عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران گفت: روند کاهش تعهدات هسته‌ای در راستای حفظ برجام است، نه از بین بردن آن. ما بر این باوریم که برجام سندی معتبر و مهم است و خواهان ادامه آن هستیم اما خواسته‌های ما از این سند هم باید محقق شود و چون این اتفاق نیفتاده ما در تعهدات‌مان تجدید نظر می‌کنیم.

310311

کد خبر 1278344

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =