پوتین با رئیس جمهور بولیوی دیدار کرد

ایسنا نوشت: رئیس جمهوری روسیه با همتای بولیویایی خود که به مسکو سفر کرده بود دیدار کرد و در جریان این دیدار همکاری راهبردی میان دو کشور را تحسین کرد؛ در این دیدار رئیس جمهوری بولیوی از پوتین نیز برای سفر به کشورش دعوت کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بعد از دیدار با اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی همکاری راهبردی میان دو کشور از جمله در زمینه سرمایه گذاری روسیه در میادین گاز طبیعی بولیوی و پروژه ساخت یک رآکتور هسته‌ای تحقیقاتی از جانب روسیه در این کشور را تحسین کرد.

وی افزود: طرح احداث یک رآکتور هسته‌ای در بولیوی یک اقدام منحصر بفرد بوده که هدف از آن تقویت انرژی هسته‌ای مسالمت‌آمیز این کشور است.

پوتین خاطرنشان کرد: شرکت‌های روس همچنین در حال بررسی سرمایه گذاری هرچه بیشتر در معادن بولیوی بوده و به دنبال مشارکت در برنامه بازسازی فرودگاه سانتاکووز بولیوی هستند.

هر دو رهبر تاکید کردند که دیدگاه‌های مشابهی در زمینه مسائل بین‌المللی دارند و به صورت مشترک خواستار احترام به حاکمیت کشورها بوده و با سیاست‌های اعمال یک جانبه تحریم‌ها مخالفت هستند.

مورالس از پوتین به دلیل رهبری‌اش در زمینه مسائل جهانی و در راستای حفظ نظم بین‌المللی مخالفت با استفاده از زور در امور بین‌الملل و جلوگیری از مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر ستایش کرد.

پوتین و مورالس پس از مذاکرات‌شان بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند. در این بیانیه عنوان شد اوو مورالس از ولادیمیر پوتین به سبب استقبال گرم از او در روسیه تشکر و او را برای سفر به بولیوی دعوت کرد.

این بیانیه همچنین تصریح ساخت که پوتین و مورالس بر تعهدات‌شان بر سر شراکت در مسائل بین‌المللی تاکید کرده و از تمایل دو طرف برای تقویت پیوند دوستی و همکاری سودمند برای دو طرف بین کشورهایشان ابراز کردند.

311 50

کد خبر 1278854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =