«گاندو»؛ سریالی به سبک فیلم‌های ترکی اما به کام صهیونیست‌ها

سخنگوی دولت ضمن توصیه به صداوسیما مبنی بر اینکه فرصت نقد سریال گاندو داده شود این نکته را هم تاکید کرد که ساخت چنین سریالی در جهت اهداف آمریکا و صهیونیست‌ها است.

به گزارش خبرآنلاین، نفوذ در دولت ادعایی بود که در جدیدترین سریال صداوسیما با رنگ و لعاب زیادی به آن پرداخته شده بود، «گاندو» با تم یک سریال پلیسی-امنیتی به صراحت مدعی نفوذ در دولت بود و به بهانه پرداختن به موضوع جاسوسان آمریکا در ایران، بیشتر نوک پیکان حمله خود را متوجه دولت و مقامات دیپلماتیک و وزارتخارجه کرده بود و در کنار آن شورای عالی امنیت ملی و وزارت اطلاعات را هم از زیر تیغ رد کرده بود.

>>> بیشتر بخوانید:
مقاله جدید علی ربیعی/ در دام کسانی نیفتاده‌ایم که می‌خواهند حکومت ما را غیرعادی معرفی کنند؟

این سریال با واکنش‌هایی از سوی مقامات دولتی همراه شد، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره این سریال گفت: این سریال جایگاه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را تنزل داده‌اند و یا اینکه با وزارت امور خارجه که خط مقدم جبهه مبارزه با دشمنان ما است، برخورد بسیار بدی کرده اند. در این سریال با وزارت اطلاعات که از کشور صیانت می‌کند نیز برخورد بدی صورت گرفته است و تلاش شده عده‌ای را ارزشی نشان دهند و عده‌ای دیگر را کسانی که نفوذپذیر، نفوذپرور و غرب گرا و وابسته هستند، معرفی کنند.

اما واکنش به این سریال به دولت محدود نمی‌شد تا جایی که علی مطهری، نایب رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی هم درباره این سریال نوشت که «این سریال غیر از اینکه عملکرد نظام را زیر سؤال برد، با توجه به اینکه اختلاف میان بخش‌های نظام ایجاد کرده پخش آن در شرایط امروز صلاح نبود، چرا که امروز باید صدای واحد از کشور شنیده شود». مطهری حتی معتقد است که این سریال رهبری را نیز زیر سوال برده چرا که آزادی افرادی مانند جیسون رضائیان بدون اطلاع ایشان انجام نمی‌شود.

فرصت نقد گاندو را بدهید

اما صبح امروز علی ربیعی سخنگوی دولت با نگاهی متفاوت به این سریال پرداخت و به صدا و سیما توصیه کرد در کنار پخش چنین سریال هایی، فرصت نقد و نظر درباره آن به مردم بدهد. علی ربیعی در بخش اول یادداشت خود که روزنامه ایران منتشر شده است، به این موضوع پرداخته است که صدا و سیما باید اجازه نقد مسائل مطرح شده و ادعاهای این سریال را به جامعه بدهد و اگر این اتفاق نیفتد دامنه نقد سریال در فضای غیر رسمی جامعه به مسائلی کشیده می‌شود که این سریال نمی‌خواسته به آن بپردازد.

علی ربیعی نوشته است: آیا می‌توان به همان اندازه‌ای که یک سریال در صدد القای یک اندیشه معین است در همان رسانه، شاهد سریالی از مباحثات آزاد درنقد آن بود؟ در غیر این‌صورت، یعنی در شرایط فقدان مباحثه آزاد در نقد و بررسی فیلم‌ها و سریال‌ها، فرآیند مباحثه در زیر پوست شهر متوقف نخواهد شد بلکه متوجه آن چیزی خواهد شد که سریال ها بنا بر محدودیت‌های ذاتی خود نمی‌خواستند نشان دهند و با وجود این به‌طور ناخودآگاه و ناخواسته نشان داده اند».

القای دو دولتی به سبک سریال ترکیه‌ای

سخنگوی دولت که نگاهی ارتباطاتی و رسانه ای به این سریال داشته در بخش دیگری از یادداشت خود صداوسیما را متوجه یک سریال ترکیه ای کرده است و تجربه پخش آن سریال با سریال گاندو را یادآور شده است.  ربیعی اشاره کرد که تجربه‌ای مانند گاندو در ترکیه وجود داشته و ساخت چنین سریالی تکرار تجربه سریال «وادی گرگ‌ها» در ترکیه است. بنا به گفته ربیعی «گاندو» و «وادی گرگ‌ها» به این دلیل شبیه به هم هستند که هر دو پدیده «دو دولتی» بودن کشور را القا می‌کنند؛ یکی به صورت عیان در ترکیه و دیگری به صورت ضمنی و ناگزیر در ایران.

سریال «وادی گرگ‌ها» به گفته ربیعی نشان می‌دهد که ترکیه توسط شورایی آمریکایی-اسرائیلی به نام شورای گرگ‌ها اداره می‌شود و دست‌های نامرئی آن شورا کنترل همه امور ترکیه را به دست دارند و هشدار می‌دهد که نباید ما نیز با ساختن سریال‌هایی مانند گاندو به طور ناخواسته در دام شبیه‌سازی القایی توسط دشمنان بیفتیم.

دولت در اعماق، پروژه ترامپ و نتانیاهو

ربیعی درباره القای حاکمیت دوگانه در سریال گاندو و سریال «وادی گرگ‌ها» در ترکیه می‌نویسد: دشمنان ایران می‌خواهند بگویند در ایران یک نظام متعارف و بهنجار که براساس هنجارهای مشروع و مردمی «یک ملت-یک دولت» کار می‌کند برسرکار نیست. آنها نه تنها تلاش می‌کنند از «دو دولتی» حاکم برایران «بگویند» بلکه جهد می‌ورزند که مدعای خود را به نحوی «نشان دهند.»

این تلاش که طبق نوشته ربیعی اولین بار در نطق ترامپ در سازمان ملل مطرح شده است در حقیقت در ادامه تلاش نتانیاهو علیه حسن روحانی است که «مدعی شد هر آن جلوه‌ای از دولتمداری و مردمسالاری که در ایران مشاهده می‌شود در حقیقت یک «ماسک» و یک ظاهر دروغین بیشتر نیست که ربطی به ماهیت نظام ندارد».

سخنگوی دولت با طرح کلیدواژه‌هایی مانند «دو دولتی بودن»، «دولت مرئی» و «دولت حقیقی» در ادامه به طور تلویحی ساخت سریال گاندو را در در جهت اهداف آمریکا و صهونیست‌ها می‌داند و می‌نویسد: صهیونیست‌ها می‌خواهند بگویند در پس ظاهری از دولت و جمهوریت که از دل صندوق‌های انتخابات فوران می‌کند، دولتی دیگر در اعماق وجود دارد که «دولت حقیقی» است. یعنی اگرچه مردم ایران همین دولت مرئی و ظاهری را انتخاب می‌کنند اما چیز دیگری به‌نام «دولت در اعماق» وجود دارد که همه کارها به‌دست اوست و اوست که باید «دولت واقعی» ایران محسوب شود.

ربیعی اما معتقد است که تاریخ نشان می‌دهد که در نظام جمهوری اسلامی هیچ رد و آثاری از اینکه این نظام از دل یک فضای سراسر رازآلود مخفی و امنیتی و پلیسی و نظامی برآمده باشد به‌چشم نمی‌خورد.

او درباره القای حاکمیت دوگانه در سریال گاندو می‌نویسد: باید به‌جای فیلم‌ها و برنامه‌هایی نمایشی که القای «دو دولتی» و «حاکمیت دوگانه» می‌کند اندکی خلاقیت بیشتر به خرج داد و به متن جامعه بازگشت و انتخاب آن را محترم شمرد.

۲۷۲۱۷

کد خبر 1279305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 9
 • نظرات غیرقابل انتشار: 72
 • عرشیا IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  بدترین و مفتضح ترین کار سیمای میلی در سالهای اخیر ،علیرام نورایی و شریفی نیا که ازشون توقعی نیست متعجبم از داریوش فرهنگ که با این سابقه کاری در این فاجعه شبه فرهنگی حضور دارد .....
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   چون دست اصلاح طلبا را برای مردم رو کرده شده کار بد و افتضاح
 • مرتضی US ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  دولتی که نتونه بعد این همه سال یک رسانه مستقل داشته باشه و صدای اعتراض حامیانش به صدا و سیما رو اینهمه سال نشنیده بگیره همین میشه.
 • محمود IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  181 5
  فرصت بدید ولی به شرطی که نقد یک طرفه نباشد و تهیه کنندگان فیلم هم حاضر باشند مردم خودشون قضاوت می کنند کی درست میگه....
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  67 15
  هیهات منا الذله
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  بمیرن همه اونایی که مخالف دولت حرف میزنن!!!!!!!!!!!! همه شون صهیونیست و عمال آمریکا هستن ا
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  بسیار آبکی بود، خیلی آبکی!!
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  فیلم واقعییت را بیان کرده.
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  انگار به مزاج برخی ها خوش نیامده است
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  رسانه ملی رو جدی نگیرید
 • مجتبی مشیری IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  دولت پاسخگوی 5 سال مذاکره بی حاصل و تلف کردن عمر یک ملت و کشور باشد
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  ب دروغ های تلویزیون اهمیت ندید
  • ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   95 76
   اصلا تلویزیون نبینید
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  34 16
  من نفهمیدم قضیه دو دولتی رو
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  بهترین راه اینه که دولت صداوسیما رو کلا جدی نگیریه
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  30 57
  نقد جالبی بود
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  75 26
  به مشکلات بپردازیم گاندو واقعا مهم نیست
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  139 7
  به جای این حرف ها حواستون به تورم و گرونی ها باشه
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  40 73
  اگه دولت خودش شفاف سازی که مردم گول این فیلما رو نمیخورن
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  89 8
  مگه شما فیلم ترکی میبینید؟
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  45 5
  نفوذ اکثر دولتای دنیا هست ولی طرز بیانش مهمه
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  80 8
  بابا بیخیال بچسبید به وضعیت مردم دوباره یه بهونه افتاد دست بعضی که بیخیال وضع مردم بشند
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  سریال بدی نبود فقط تخیلش زیاده
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  از اولین قسمتش متوجه شدم خیلی آبکی درست شده و دنبال نکردم بقیه سریال رو
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  4 1
  اتفاقن خوبه که یک سلسله مناظره برگزار بشه و ابعاد مختلف بررسی بشه