۲۶ درصد جمعیت کل کشور در روستاها ساکن هستند/ اختصاص سالانه ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی

ایسنا نوشت: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری با بیان اینکه اکنون ۲۶ درصد جمعیت کل کشور معادل ۲۱ میلیون نفر در روستاها ساکن هستند، گفت: این آمار در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی نیز ۲۱ میلیون نفر بوده است؛ این امر نشانگر این است که نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های جدید روستایی را به خوبی شناسایی کنیم.

محمد امید در جلسه مشترک کارگروه تخصصی امور اقتصادی و کارگروه توسعه روستایی و عشایری آذربایجان شرقی، با بیان این‌که طرح اشتغال روستایی یکی از افتخارات مهم دولت است، اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات موثری در روستاها انجام گرفته است؛ به طوری که آمارها گویای تحولات بسیار بزرگ در رابطه با اشتغال زایی در روستاهای کشور است.

وی ادامه داد: ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور از نیازهای اساسی آب، برق، گاز، آموزش و بهداشت و درمان بهره‌مند هستند.

وی با بیان این‌که علی‌رغم این تحولات، نسبت جمعیت روستایی در کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است، افزود: ابتدای انقلاب ۷۵ درصد جمعیت کشور را روستائیان و ۲۵ درصد را شهرنشینان تشکیل می‌دادند این میزان اکنون به ۶۵ درصد جمعیت روستایی و ۳۵ درصد جمعیت شهری کاهش یافته است.

امید خاطرنشان کرد: ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص یافت که این حرکت بسیار موثر بود.

وی با اشاره به افزایش ۲۵ درصدی سهم اشتغال روستایی در سال ۹۷، بیان کرد: با اختصاص هشت هزار ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، ۱۵۰ هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: رشد اشتغال روستایی از سال ۹۷ در اولویت قرار گرفت و امروزه اشتغال روستایی توانسته است اشتغال پایدار ایجاد کند و بار بیکاری را کاهش دهد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری به تلاش های دولت برای مهاجرت معکوس (شهر به روستا) اشاره کرد و گفت: سیاست‌های دولت در حوزه توسعه روستایی و پرداخت تسهیلات روستایی منجر شده است تا گرایش به روستاها افزایش یابد.

وی عنوان کرد: مقرر شده است سالانه ۵۰۰ میلیون دلار نیز از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص یابد.

۴۶

کد خبر 1279345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =