دیدگاه کاربران خبرآنلاین برای حفظ سرمایه/ در شرایط تورمی پس‌انداز کردن اشتباه است؟

برخی کاربران خبرآنلاین معتقدند «در شرایط کنونی که ارزش پول ملی روز به روز و ساعت به ساعت کم و کمتر می‌شود، پس‌انداز کردن حماقت است. »

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، افزایش نرخ تورم و ریزش ارزش پول ملی، پس‌انداز به شیوه نقدی را از اولویت خانوارها خارج کرده است. این در حالی است که نوسان بازار ارز، طلا و سکه نشان می‌دهد همچنان جمع قابل توجهی از مردم به‌دنبال پس‌انداز، از طریق خریداری کالاهایی با نقد شوندگی بالا هستند. در این شرایط ورود به این بازارها می‌تواند خود به تهدیدی برای اقتصاد کشور بدل شود. در این شرایط، موضوع پس‌انداز مساله مهم اقتصاد خانوار است و به همین دلیل، خبرآنلاین نظرسنجی‌ای تحت عنوان «پیشنهاد شما برای پس‌انداز در موقعیت کنونی اقتصاد چیست. »

«رضا» یکی از کاربران خبرآنلاین در این خصوص نوشت: «بعد از مدت‌ها حسابی خندیدم. ممنونم از شوخی‌تون. »

کاربری در پاسخ به این دیدگاه، عنوان کرد: «اتفاقا شوخی نیست. وقتی بازارها این همه التهاب داره، یعنی مردم باز پول دارند که وارد این بازارها می‌شوند. والا این رشد نقدینگی هم جز این نشون نمی‌ده. »

یکی از کاربران خبرآنلاین تصریح کرد: «من تمام سرمایه‌ام رو دادم ماست گوسفندی خریدم تا بعد گرون بشه بفروشم. »

کاربر دیگری نوشت: «من معلم هستم. بیستم هر ماه حقوقم به ته می‌کشه و با کمکی به یارانه‌ها به آخر ماه می‌رسم. »

یکی از کاربران تاکید کرد: «بهتره که طلا بخریم. »

کاربری متذکر شد: «من ماهی ۲۰۰ هزار تومان پس‌انداز می‌کنم، اصلا هم خنده‌دار نیست، هر ماه همین ۲۰۰ هزار تومان را نگه می‌دارم پول یک گرم طلا می‌شه می‌روم می‌خرم. بالاخره باید به فکر آینده بود. به فکر فرزندم هستم. »

یکی از کاربران خبرآنلاین تاکید کرد: «الان واقعا به پس‌انداز نمی‌رسم، اما اگر ته جیبم چیزی بمونه هر ماه، دیگه تو بانک نگه نمی‌دارم؛ شده یک گرم طلا بخرم، می‌خرم. »

یکی از کاربران که نام خود را «رضا باتوکل» عنوان کرده، نوشت: «در شرایط کنونی که ارزش پول ملی روز به روز که ساعت به ساعت کم و کمتر می‌شود، پس‌انداز کردن حماقت است. بهترین کار به نظر من تبدیل نقدینگی به ملک یا طلا و نگه داشتن مقدار لازم پول برای امرار معاش و کمی برای حوادث غیرمترقبه است. »

کاربر دیگری عنوان کرد: «پس‌انداز خوب تو مملکت ما به طور روزانه تغییر می‌کنه و فقط اونایی که رانت اطلاعاتی دارن، می‌تونند ازش استفاده کنند و سود هنگفتی به جیب بزنند. مردم عادی هم در نهایت بازنده بزرگ این بلبشوی اقتصادی هستند. »

کاربری یادآور شد: «من پولی برای پس‌انداز ندارم، اما اگر داشتم، به شکل ریالی پس‌اندازش نمی‌کردم. البته ارز هم نمی‌خریدم، بلکه طلا می‌خریدم. اگر پول عمده داشتم، ملک و زمین می‌خریدم، ولی به هیچ‌وجه ریالی پس‌انداز نمی‌کردم؛ چراکه اولا سیستم اقتصادی به هر دلیلی در طول این سالیان نشان داده قابل اعتماد نیست و ارزش ریال همیشه کاهش پیدا کرده است. دوم این‌که پولی که ما مردم در بانک‌ها قرار می‌دهیم، به جای شکوفایی اقتصاد باعث افزایش تورم شده است؛ آن هم به دلیل این‌که بانک‌ها به جای کار تولیدی به دلالی روی آوردن و با خرید عمده در بازارهای مختلف باعث افزایش کاذب قیمت‌ها شدند. یا این‌که پول ما مردم رو به شکل ربوی به دیگران وام میدن که خودش باعث آفاتی است. یا این‌که یک نفر با حروف اختصاری پول بانک را بالا می‌کشد و فردا روزی باز هم ما مردم باید تاوانش را پس بدهیم. بنابراین اگر سرمایه داشتم، به هیچ‌وجه به شکل ریالی و در بانک نمی‌گذاشتم؛ هر چند کلا در عمرم آنقدر نداشته‌ام که بخواهم به عنوان سرمایه پس‌انداز کنم! »

کاربری تاکید کرد: «ارزش پول ملی را برگردانید تا درباره پس‌انداز حرف بزنیم»

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1279487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =