مجموعه تاریخی «حسن پادشاه» مرمت و بازسازی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از تداوم مرمت و بازسازی مجموعه تاریخی حسن پادشاه با اعتباری بالغ بر ۷۴۷ میلیون تومان خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، مرتضی آبدار صبح امروز یک شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عملیات مرمت و بازسازی مجموعه صاحب آباد تبریز به طور رسمی از اواخر دهه ۸۰ آغاز شده است، ادامه داد: پس از مطالعات و پژوهش‌های تخصصی، مرمت و بازسازی این مجموعه پس از تصویب شورای فنی اداره کل و شورای راهبردی مجموعه جهانی بازار تبریز، عملیات مرمت آناستیلوز (بازسازی و بازپیرایی شکل اصلی بنا با قراردادن پازلی قطعات باقی مانده از بنای تخریب شده بر روی هم) در بخش گنبدخانه این مجموعه با مشارکت تیم فنی معاونت میراث فرهنگی استان آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات مرمتی این مجموعه طی سال‌های گذشته و سال ۹۷ به طور مستمر در حال انجام بوده و در سال جاری نیز با حضور کارشناسان فنی میراث فرهنگی استان این مراحل ادامه دارد، گفت: طی سال ۹۷ مرمت معماری بخش شمالی و جنوب غربی مدرسه این مجموعه آغاز شد و بخش جبهه شرقی و جنوب شرقی مجموعه نیز مورد مرمت قرار گرفت.

آبدار در ادامه به میزان اعتبار مصوب این مجموعه اشاره کرد و گفت: در راستای تداوم و تکمیل مراحل حاضر مرمتی و بازسازی مجموعه تاریخی حسن پادشاه، مبلغی بالغ بر ۷۴۷ میلیون تومان اعتبار به تصویب رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه دلیل طولانی بودن مدت زمان عملیات مرمتی این مجموعه را پژوهش‌های تخصصی و فنی به لحاظ اهمیت تاریخی این مجموعه عنوان کرد و گفت: با توجه به پایتختی تبریز در دوره‌های ترکمانان و صفویه این مجموعه در ادوار مذکور نقشی مهم در حوزه‌های حکومتی، هنری و علمی داشته لذا برای مرمت و بازسازی بقایای آن، مجوزهای لازم پیرو پژوهش‌های تخصصی و مطالعات و اقدامات فنی و کارشناسی مورد نیاز است.

آبدار در پایان سخنان خود به برنامه آتی مرمتی تا پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: ادامه مرمت حجره‌های جنوب شرقی مدرسه و تداوم پژوهش و مرمت بخش شرقی مجموعه با اقدامات پژوهشی در ایوان غربی، ادامه خواهد داشت.

46

کد خبر 1279539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =