فرونشست تهران به سمت لایه پایینی کرج در حال حرکت است

تسنیم نوشت: عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران گفت: فرونشست تهران در بخشهای جنوب و جنوب غربی به سمت لایه پایینی شهرستان کرج در حال حرکت است.

زهرا نژاد بهرام گفت: روز یکشنبه، کمیسیون‌های شهرسازی و عمران شورای شهر تهران، پیرو درخواست سازمان نقشه برداری کشور، به بررسی پدیده فروریزش و فرونشست زمین در تهران پرداختند.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران توضیح داد که دشت تهران مشمول فرونشست سیستماتیک می‌شود که در بخشهای جنوب و جنوب غربی به سمت لایه پایینی شهرستان کرج در حال حرکت است.

نژادبهرام، با بیان اینکه این نوع فرو نشستها در جهان زیاد مشاهده می‌شود مانند کالیفرنیا که حدود ۹متر فرو نشست داشته، گفت: پدیده‌ای که مختص شهر ما نیست، معمولاً  به دلیل تغییرات لایه‌های زمین قابل مشاهده است.

به گفته او فرونشست معمولا به دو دلیل اتفاق می‌افتد؛ یکی برداشت بی‌رویه از منابع آب و دیگری وجود گسل‌ها اما بحث اصلی این است که باتوجه به برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و غیر آبی زمین، که در راستای توسعه از منابع زمین صورت می‌گیرد، فرونشست ایجاد می‌شود و به واقع آسیبهای جدی برای سازه‌های سطحی و زیرزمینی به ارمغان می‌آورد.

نژادبهرام گفت: سه مساله طبیعی شهر تهران را تهدید می‌کند؛ موضوع سیلابها، فرونشست زمین و زلزله که مهم این است که وقتی میزان منابع برداشتی از زمین با منابع تزریقی به آن هم خوانی نداشته باشد، مساله فرونشست بیشتر نمود پیدا می‌کند.

او توضیح داد که دشت رفسنجان، مشهد، کرمان، دشت کبود، جنوب تهران و... مشمول فرونشست می‌شوند و دشت ورامین بارزترین نمونه‌ها در تهران است که با حدود ۲۰ سانتی متر بارزترین فرونشست را داشته است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد:  حدود ۸۴۰ میلیون متر مکعب آب در تهران مصرف و ۸۰۰ میلیون بازگشت دارد که این عدم تراز مصرف و بازگشت، مساله ایست که ما را نگران می‌کند. شهر تهران بیش از ۹۲۵هزار پارسل دارد که ۹۰۰ هزار پارسل آن به شبکه فاضلاب متصل شدند.

نژادبهرام ادامه داد: دوهزار کیلومتر شبکه جمع آوری آبهای سطحی در تهران وجود دارد؛ ۷۶ کیلومتر تونل فاضلاب و ۹۰۰۲ هزار انشعاب آب که با توجه به اینها باید ۲۲ تصفیه خانه در تهران دایر شود که بخشی از آن هنوز تکمیل نشده است.

۴۷۲۳۴

کد خبر 1279882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =