ناپدید شدن نفتکش امارات، مک کنزی را به خاورمیانه کشاند

ایرنا نوشت: شبکه خبری سی بی اس نیوز گزارش داد: «فرانک مک کنزی» فرمانده ارشد ارتش آمریکا در بحبوحه تشدید تنش ها با ایران در منطقه خاورمیانه حضور یافت.

این شبکه خبری با اشاره به ادعاهای مطرح شده درباره نقش ایران در ناپدید شدن نفتکش «ریاح» متعلق به امارات نوشت: این کشتی در حالی که توسط کشتی های ایرانی اسکورت می شد، رویت شده است. بر اساس آخرین گزارش ها این کشتی اماراتی در یک جزیره ایرانی لنگر انداخته بود.

مک کنزی درباره ناپدید شدن این کشتی اماراتی گفت: واضح است که ما این موضوع را بسیار جدی می گیریم.

سی بی اس نوشت: خبرنگار این شبکه خبری مک کنزی را در این سفر همراه می کند.

بر اساس این گزارش، مک کنزی روز سه شنبه را در عمان سپری کرد؛ کشوری که آب های سرزمینی آن تا تنگه هرمز گسترش یافته است.

این رسانه آمریکایی مدعی شد که این ژنرال ارشد ارتش امیدوار است که (به اصطلاح) نمایش قدرت نظامی آمریکا ازجمله حضور ناو لینکلن و بمب افکن B-52، ایران را از نزدیک شدن به تنگه هرمز باز دارد.

مک کنزی گفت: «من فکر می کنم که توانایی ما برای به صحنه آوردن نیروها نقش بازدارندگی داشته است و آنها (ایرانی ها) در حال تجدید نظر در محاسبات خود و ارزیابی اهداف ما هستند.»

سی بی اس نوشت: ۱۰ روزپیش نیروهای دریایی سلطنتی بریتانیا یک نفتکش ایرانی که قصد ورود به مدیترانه را داشت توقیف کردند. مقامات معتقدند که این نفتکش در تلاش برای قاچاق نفت به سوریه بوده است. ایران هفته گذشته وعده داد این اقدام انگلیس را تلافی کند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه سه شنبه شب از کمک به یک نفتکش خارجی که به دلیل نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شده بود خبر داد و گفت: همچنان در حال ارائه کمک فنی مناسب به آن هستیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه با اعلام این خبر افزود: یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شد که طبق مقررات بین‌المللی نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفته و توسط یدک‌کش به سمت آب‌های ایران کشیده شده تا تعمیرات لازم روی آن صورت پذیرد.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس روز سه شنبه در گزارشی بدون ارائه جزئیات لازم، مدعی شد؛ یک کشتی اماراتی که با پرچم پاناما حرکت می کرد و در حال عبور از تنگه هرمز بود، ناپدید شده است.
این خبرگزاری اعلام کرد که مشخص نیست برای نفتکش اماراتی چه اتفاقی افتاده، اما با گذشت چند روز از توقف ارسال اطلاعات مختصات جغرافیایی از سوی این تانکر نفتی، احتمال گم شدن آن رو به افزایش است.

آسوشیتدپرس اعلام کرد که معمولاً نفتکش الریاح از دوبی یا شارجه به سمت ساحل غربی امارات حرکت می کرد و با عبور از تنگه هرمز به سوی بندر الفجیره در ساحل شرقی امارات پهلو می گرفته است.

310311
کد خبر 1280566

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =